Trwa ładowanie...

Przełom w badaniach nad alzheimerem: mieszkanie przy ruchliwej drodze powoduje demencję

Avatar placeholder
15.01.2017 17:13
Przełom w badaniach nad alzheimerem: mieszkanie przy ruchliwej drodze powoduje demencję
Przełom w badaniach nad alzheimerem: mieszkanie przy ruchliwej drodze powoduje demencję

Jak ostrzegają naukowcy, miliony ludzi ryzykują zachorowaniem na demencję, żyjąc w pobliżu ruchliwej drogi. Eksperci uważają, że długotrwała styczność z zanieczyszczeniami powietrza powodowanymi przez samochody i wysoki poziom hałasu mogą prowadzić do pogorszenia się funkcjonowania mózgu.

Ostrzeżenie jest wynikiem badania z udziałem niemal siedmiu milionów ludzi, z którego wynikało, że osoby żyjące w promieniu 50 metrów od ruchliwej drogi mogą być w niebezpieczeństwie.

Wyniki pokazały, że u jednej z dziesięciu ofiar demencji, żyjących blisko ruchliwej drogi, za chorobę odpowiadać mogą zanieczyszczenia powietrza. Badanie opublikowane zostało w dzienniku medycznym "The Lancet".

"Nasze testy sugerują, że ruchliwe drogi mogą być źródłem skażeń o podłożu środowiskowym, które mogą się przekształcać w demencję. Wciąż wzrastająca liczba ludności i urbanizacja sprawiłają, że wielu ludzi zamieszkuje tereny blisko ośrodków wzmożonego ruchu" - mówi dr Hong Chen, główny autor badania.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Mieszkanie w silnie zurbanizowanym rejonie o wysokim poziomie zanieczyszczeń powietrza wiąże się z większym ryzykiem schorzeń neurologicznych
Mieszkanie w silnie zurbanizowanym rejonie o wysokim poziomie zanieczyszczeń powietrza wiąże się z większym ryzykiem schorzeń neurologicznych (123RF)

"Z powodu dużo powszechniejszego ruchu drogowego i wzrastającej liczby przypadków zachorowania na demencję, nawet niewielki wpływ zanieczyszczeń na działanie naszego organizmu może powodować zagrożenie zdrowia publicznego" - dodaje.

Zespół pochodzący z kilku kanadyjskich uniwersytetów postanowił zbadać, czy wzmożony ruch drogowy może przyspieszyć rozwinięcie się poważnych chorób neurologicznych.

Zbadali oni historię medyczną 6,6 miliona dorosłych osób w wieku pomiędzy 20. a 85. rokiem życia, żyjących w Ontario. Badacze wybrali ludzi, u których zdiagnozowano demencję lub chorobę Parkinsona ****i zbadali, czy mieszkają oni przy ruchliwej drodze.

Przebadano ponad 243,000 osób z demencją. Prawie wszyscy uczestnicy, czyli 95 proc., żyli w obszarze do kilometra od najbliższej głównej drogi, a połowa z nich w promieniu 200 metrów.

Okazało się, że od siedmiu do jedenastu procent przypadków demencji wśród osób żyjących w promieniu 45 metrów od ruchliwej drogi może być spowodowane ruchem drogowym.

Ryzyko uszkodzenia mózgu zmniejszało się wraz z odległością, w jakiej pacjenci mieszkali od ruchliwej drogi. U osób żyjących w promieniu 45 metrów od drogi ryzyko wykształcenia demencji było o 7 proc. wyższe niż normalnie, a u tych mieszkających w promieniu od 50 do 100 metrów ryzyko wynosiło tylko 4 proc.

Koniecznie przeczytaj

 

Zespół doktora Chen odkrył, że działanie dwóch powszechnych czynników zanieczyszczających powietrze - dwutlenku węgla i cząsteczek pyłu zawieszonego - można powiązać z występowaniem demencji.

"Pomimo zwiększającej się liczby przypadków tych chorób, wciąż mało wiemy o tym, co dokładnie ją powoduje" - dodaje Chen. Jego badania stanowią potwierdzenie wcześniejszych analiz sugerujących, że zanieczyszczenie powietrza i hałas powodowany przez pojazdy mogą przyczyniać się do degeneracji połączeń nerwowych w mózgu.

Ekspert dr Lilian Calderon-Garciduenas z Uniwersytetu Montana w Stanach Zjednoczonych potwierdza, że "wyniki tych badań ukazują zagrożenie dla zdrowia milionów ludzi". Jak dodaje, należy jak najszybciej stworzyć rozwiązanie, które pomoże nam uniknąć poważnych skutków narażenia na zanieczyszczenia powietrza i hałas powodowany ruchem drogowym.

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze