Trwa ładowanie...

Przełom w leczeniu choroby Alzheimera i schizofrenii

Po raz pierwszy naukowcom z University of Southern California udało się opracować szczegółową mapę ludzkiego neuroreceptora. To przełomowe odkrycie może pomóc w zrewolucjonizowaniu procesu opracowywania leków na takie choroby jak schizofrenia i choroba Alzheimera.

spis treści

1. Receptor Alfa 7

Badacze dostarczyli wysokiej rozdzielczości obrazy receptora Alfa 7, cząsteczki odpowiedzialnej za przesyłanie sygnałów między neuronami – zwłaszcza w regionach mózgu, które uchodzą za powiązane z uczeniem i pamięcią. Dzięki uzyskanym obrazom naukowcy będą lepiej przygotowani do opracowania leków wchodzących w interakcje z receptorem. Będzie to duży krok od stosowanej obecnie metody prób i błędów. Autorzy mapy neureceptora spodziewają się, że ich odkrycie wzbudzi duże zainteresowanie wśród firm farmaceutycznych, które tak naprawdę nie wiedzą, w jaki sposób i dlaczego ich leki działają. Obrazy o wysokiej rozdzielczości pomogą również naukowcom w badaniu mechanizmów otrzymywania i wysyłania sygnałów przez receptory.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Badania nad mapą ludzkiego neureceptora

Uzyskanie obrazu receptora Alfa 7 nie było łatwym zadaniem – naukowcy próbowali odczytać neuroreceptory już od 30 lat. Trudność leżała między innymi w zdobyciu wystarczającej ilości białka receptora do analizy struktrualnej. Problemem był również fakt, że receptory są elastyczne, co utrudnia ich krystalizację, niezbędną do otrzymania obrazów o wysokiej rozdzielczości. Standardowa metoda uzyskania dużej ilości cząsteczek – klonowanie – nie sprawdziła się w przypadku receptora Alfa 7. Dlatego też naukowcy zmuszeni byli wytworzyć chimerę, czyli cząsteczkę składającą się w ok. 70% ze struktur typowych dla Alfa 7. Chimera reagowała na stymulację w taki sam sposób jak receptor Alfa 7. Następnie przeprowadzono proces krystalizacji. Uzyskane kryształki mogą dostarczyć wielu informacji o ludzkich receptorach neuronowych i pomóc w opracowaniu leków na wiele chorób.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Szanse na skuteczne leczenie choroby Alzheimera i Huntingtona
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza