Przełom w leczeniu raka płuc: eksperymentalna terapia daje o 40 proc. lepsze rezultaty niż chemioterapia

Jest to ogromne zwycięstwo zarówno dla pacjentów cierpiących z powodu raka płuc, jak i dla koncernu farmaceutycznego Merck.

Naukowcy zaprezentowali rezultaty trzeciej fazy badań klinicznych na kongresie Europejskiego Towarzystwa Medycyny Onkologicznej, który odbył się w ten weekend w Kopenhadze, w Danii. Ich eksperymentalne leczenie okazało się jednoznacznym zwycięzcą w walce z komórkami rakowymi w porównaniu do konwencjonalnej chemioterapii dla pacjentów z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NSCLC).

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Na świecie z ponad 12.7 milionów zdiagnozowanych nowotworów około 13 proc. (1.6 miliona) stanowią nowotwory płuca. Jest to najczęściej diagnozowany nowotwór na świecie wśród mężczyzn i najczęstsza nowotworowa przyczyna zgonów (1.4 miliona zgonów, 18 proc).

Ryzyko zachorowania na raka płuca jest około 3 razy większe u mężczyzn niż u kobiet. W 2010 roku w Polsce częstość zachorowań na nowotwory płuca była wyższa niż średnia dla krajów Unii Europejskiej u obu płci. Umieralność z powodu nowotworów płuca w Polsce wynosi 51.8 proc. dla mężczyzn i 16.7 proc. dla kobiet.

Co jeść, aby zapobiegać nowotworom?

Sprawdź, co warto jeść, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Jak wspomagać swój układ immunologiczny, który w dużej mierze odpowiada m.in. za zachorowania...

Wcześniej nieleczeni pacjenci po podaniu leku, nazywanego pembrolizumab, częściej reagowali na leczenie, żyli dłużej i mieli mniej oznak postępu choroby w ciągu 10 miesięcy niż pacjenci, którym podawano chemioterapie. Rezultaty były tak niespodziewane, że naukowcy przerwali próby wcześniej, aby podać wszystkim pacjentom pembrolizumab. Wyniki testów były publikowane na bieżąco w “New England Journal of Medicine”.

"Należy zapamiętać ten dzień. Jest to nowy początek w leczeniu raka płuc” – powiedział reporterom dr Stefan Zimmermann, onkolog w Szpitalu Uniwersyteckim w Lausanne, w Szwajcarii.

Pembrolizumab (nazwa firmowa Keytruda) został na razie zatwierdzony jako leczenie drugiego rzutu dla określonych zaawansowanych nowotworów złośliwych głowy i szyi przez Agencje ds. Żywności i Leków w USA, ale jego skuteczność jako leku pierwszego rzutu została już udowodniona.

Wcześniejsze testy podobnego leku (Opdivo) odkrytego przez Bristol-Myers Squibb nie spełniały oczekiwań, prezentując rezultaty nie lepsze niż chemioterapia dla pacjentów chorych na raka.

Jednak, w przeciwieństwie do testów Opdivo, testy Mercka zostały przeprowadzone na pacjentach z określonym typem NSCLC. Większość komórek rakowych tych pacjentów zawierała PD-L1, białko, które normalnie blokuje białe krwinki przed niepotrzebnym zabijaniem zdrowych komórek, ale które może również zapobiegać destrukcji komórek rakowych. Jak mówią naukowcy, około ¼ zaawansowanych przypadków NSCLC spełnia kryteria nowego leczenia, a jednocześnie jest to najpowszechniejszy typ raka płuc.

Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy

Co roku ok. 21 tys. Polaków zapada na raka płuc. Najczęściej choroba dotyka nałogowych (a także biernych) palaczy, ale przyczyny nowotworu mogą być różne. Ryzyko...

W badanych przypadkach Keytruda zredukował ryzyko śmierci w czasie badania o ok. 40 proc. porównując do standardowego leczenia (spośród 2000 pacjentów biorących udział w testach, ok. 100 zmarło). Inne testy Keytrudy, również zaprezentowane w tym tygodniu na konferencji, udowadniają, że leczenie w połączeniu z chemioterapią daje nawet lepsze efekty niż każda z tych form leczenia samodzielnie.

Jak sugeruje wstęp do artykułu w "New England Journal of Medicine", rezultaty dają szansę na przyszłe leczenie pacjentów, dając im możliwość stosowania różnych kombinacji immunoterapii i chemioterapii, w zależności od poziomu białka PDL1.

Jak podaje Reuters, Agencja ds. Żywności i Leków jest skłonna podjąć decyzję czy Keytruda powinna być zatwierdzona jako leczenie pierwszego rzutu do 24 grudnia.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Łuszczyca?

adam93go • ostatni post 7 godzin temu

12

Pomocni lekarze

Artykuły Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie
Właściwości ziół

Zdrowotne właściwości dziurawca pospolitego

Zdrowotne właściwości dziurawca pospolitego

, m.in. pod kierunkiem dr. Zhanga, wykazały, że rzeczywiście wyciąg z dziurawca w połączeniu ze środkami cytostatycznymi daje lepsze rezultaty (...) w leczeniu niż sama terapia...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

stanowią 45,2 proc. wszystkich zgonów, natomiast na raka umiera aż 25,7 proc. ludzi nad Wisłą. O ile liczba Polaków chorujących na serce spada (...) , jajników, płuc i żołądka. Poważną...

Onkologia

Mało znane przyczyny raka płuc

Mało znane przyczyny raka płuc

wywołać może także raka płuc. Niektórzy badacze szacują, że 5 proc. wszystkich zgonów z powodu raka płuc powodują zanieczyszczenia powietrza. Szkodzą (...) Rak płuc...

Rak nerki - przyczyny, objawy, diagnostyka, klasyfikacja, przerzuty, leczenie

Rak nerki - nowe leki (WIDEO)

Rak nerki - nowe leki (WIDEO) Odtwórz wideo

pacjentów - ok. 5-10 proc. chorych z rozsianą postacią nowotworu nerki. Dodatkowym utrudnieniem w leczeniu raka nerki jest jego późna wykrywalność (...) Nowotwór nerki do niedawna był uważany za niemal...

Produkty żywnościowe

Produkty, w których może znajdować się arsen

Produkty, w których może znajdować się arsen

codziennej diecie arsenu jest całkiem sporo. Spożywanie go w większych ilościach może prowadzić do raka skóry, płuc i pęcherza, a także do cukrzycy (...) Ustalono, że wśród kobiet i mężczyzn spożywających co najmniej...