Trwa ładowanie...

Przełom w leczeniu raka płuc: eksperymentalna terapia daje o 40 proc. lepsze rezultaty niż chemioterapia

Avatar placeholder
10.10.2016 17:35
Przełom w leczeniu raka płuc: eksperymentalna terapia daje o 40 proc. lepsze rezultaty niż chemioterapia
Przełom w leczeniu raka płuc: eksperymentalna terapia daje o 40 proc. lepsze rezultaty niż chemioterapia

Jest to ogromne zwycięstwo zarówno dla pacjentów cierpiących z powodu raka płuc, jak i dla koncernu farmaceutycznego Merck.

Nowa terapia szansą na wyleczenie chorych na raka płuc
Nowa terapia szansą na wyleczenie chorych na raka płuc (Shutterstock)

Naukowcy zaprezentowali rezultaty trzeciej fazy badań klinicznych na kongresie Europejskiego Towarzystwa Medycyny Onkologicznej, który odbył się w ten weekend w Kopenhadze, w Danii. Ich eksperymentalne leczenie okazało się jednoznacznym zwycięzcą w walce z komórkami rakowymi w porównaniu do konwencjonalnej chemioterapii dla pacjentów z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NSCLC).

Na świecie z ponad 12.7 milionów zdiagnozowanych nowotworów około 13 proc. (1.6 miliona) stanowią nowotwory płuca. Jest to najczęściej diagnozowany nowotwór na świecie wśród mężczyzn i najczęstsza nowotworowa przyczyna zgonów (1.4 miliona zgonów, 18 proc).

Zobacz film: "Metody określania statusu receptorów HER2"

Ryzyko zachorowania na raka płuca jest około 3 razy większe u mężczyzn niż u kobiet. W 2010 roku w Polsce częstość zachorowań na nowotwory płuca była wyższa niż średnia dla krajów Unii Europejskiej u obu płci. Umieralność z powodu nowotworów płuca w Polsce wynosi 51.8 proc. dla mężczyzn i 16.7 proc. dla kobiet.

Wcześniej nieleczeni pacjenci po podaniu leku, nazywanego pembrolizumab, częściej reagowali na leczenie, żyli dłużej i mieli mniej oznak postępu choroby w ciągu 10 miesięcy niż pacjenci, którym podawano chemioterapie. Rezultaty były tak niespodziewane, że naukowcy przerwali próby wcześniej, aby podać wszystkim pacjentom pembrolizumab. Wyniki testów były publikowane na bieżąco w “New England Journal of Medicine”.

"Należy zapamiętać ten dzień. Jest to nowy początek w leczeniu raka płuc” – powiedział reporterom dr Stefan Zimmermann, onkolog w Szpitalu Uniwersyteckim w Lausanne, w Szwajcarii.

Pembrolizumab (nazwa firmowa Keytruda) został na razie zatwierdzony jako leczenie drugiego rzutu dla określonych zaawansowanych nowotworów złośliwych głowy i szyi przez Agencje ds. Żywności i Leków w USA, ale jego skuteczność jako leku pierwszego rzutu została już udowodniona.

Wcześniejsze testy podobnego leku (Opdivo) odkrytego przez Bristol-Myers Squibb nie spełniały oczekiwań, prezentując rezultaty nie lepsze niż chemioterapia dla pacjentów chorych na raka.

Jednak, w przeciwieństwie do testów Opdivo, testy Mercka zostały przeprowadzone na pacjentach z określonym typem NSCLC. Większość komórek rakowych tych pacjentów zawierała PD-L1, białko, które normalnie blokuje białe krwinki przed niepotrzebnym zabijaniem zdrowych komórek, ale które może również zapobiegać destrukcji komórek rakowych. Jak mówią naukowcy, około ¼ zaawansowanych przypadków NSCLC spełnia kryteria nowego leczenia, a jednocześnie jest to najpowszechniejszy typ raka płuc.

Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy
Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy [7 zdjęć]

Co roku ok. 21 tys. Polaków zapada na raka płuc. Najczęściej choroba dotyka nałogowych (a także biernych)

zobacz galerię

W badanych przypadkach Keytruda zredukował ryzyko śmierci w czasie badania o ok. 40 proc. porównując do standardowego leczenia (spośród 2000 pacjentów biorących udział w testach, ok. 100 zmarło). Inne testy Keytrudy, również zaprezentowane w tym tygodniu na konferencji, udowadniają, że leczenie w połączeniu z chemioterapią daje nawet lepsze efekty niż każda z tych form leczenia samodzielnie.

Jak sugeruje wstęp do artykułu w "New England Journal of Medicine", rezultaty dają szansę na przyszłe leczenie pacjentów, dając im możliwość stosowania różnych kombinacji immunoterapii i chemioterapii, w zależności od poziomu białka PDL1.

Jak podaje Reuters, Agencja ds. Żywności i Leków jest skłonna podjąć decyzję czy Keytruda powinna być zatwierdzona jako leczenie pierwszego rzutu do 24 grudnia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Lobektomia i pulmonektomia w leczeniu raka płuc
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze