Trwa ładowanie...

Przełom w leczeniu ran! Czy zapomnimy o bliznach?

Według nowego badania, które opisuje alternatywny proces gojenia ran, rany pozbawione blizn mogą być przyszłością.

Lekarze z Uniwersytetu Pensylwania opracowali sposób, w jaki można manipulować zmianami, tak aby regenerować skórę w przeciwieństwie do szycia ran, po którym zostaje zazwyczaj pamiątka w postaci blizny.

Oznaczałoby to, że wszelkie oznaki wykonania operacji lub operacji plastycznej byłyby ledwo widoczne dla niewprawnego oka.

Odkrycie, jeśli zostanie wprowadzone do standardowej praktyki lekarskiej, mogłoby przynieść ulgę niezliczonej liczbie pacjentów, w tym także kobietom, które poddają się operacji cesarskiego cięcia lub innym inwazyjnym zabiegom.

Naukowcy odkryli sposób na regenerację ran bez blizn
Naukowcy odkryli sposób na regenerację ran bez blizn (Shutterstock)

Byłoby to także, bez wątpienia, korzystne dla pacjentów chirurgii plastycznej, którzy mogliby bez zarzutu ukryć pamiątki po ich zabiegach i operacjach.

Metoda polega na przekształcaniu najbardziej popularnego rodzaju komórek występujących w ranach w komórki tłuszczowe, czyli coś, co wcześniej uważano, że jest niemożliwe do zrobienia u ludzi.

Komórki tłuszczu zwane adipocytami zwykle znajdują się w skórze, ale są one tracone, gdy rany goją się i tworzą się blizny. Najczęstszymi komórkami występujących w leczeniu ran są miofibroblasty, które do tej pory, uznawano za biorące udział jedynie w tworzeniu blizn.

Olejek lawendowy na rany, oparzenia i problemy ze snem
Olejek lawendowy na rany, oparzenia i problemy ze snem [7 zdjęć]

Olejek lawendowy jest pobierany głównie z kwiatów lawendy, w procesie destylacji. Doceniono go w starożytności,

zobacz galerię

W przeciwieństwie do komórek tłuszczowych te komórki, których zadaniem jest gojenie ran, nie mają mieszków włosowych, co sprawiało, że jeszcze bardziej różniły się one od normalnej skóry.

Jednak naukowcy przez lata pracy odkryli sposób, w jaki można włączyć miofibroblasty do komórek tłuszczowych, które nie powodują powstawanie blizn.

Teraz, czasopiśmie "Science", twierdzą oni, że odkryli jak to zrobić.

"Zasadniczo możemy manipulować gojeniem się ran, tak aby prowadziło ono do regeneracji skóry zamiast tworzenia się blizny" - powiedział główny badacz dr George Cotsarelis, przewodniczący Wydziału Dermatologii i Dermatologii na Uniwersytecie Penn.

"Sekretem jest regeneracja w pierwszej kolejności mieszków włosowych. Po tym regenerowany jest tłuszcz w reakcji na sygnały z tych mieszków włosowych" - wyjaśnia.

ZOBACZ TAKŻE:

Badanie wykazało, że włosy i tłuszcz rozwijają się osobno, ale nie niezależnie od siebie, ponieważ mieszki włosowe tworzą się pierwsze.

Teraz naukowcy odkryli, jak regenerować mieszki włosowe, aby przekształcić okoliczne miofibroblasty, co jest kluczem do tworzenia komórek tłuszczowych. Ten tłuszcz nie zostanie stworzony bez nowych włosów.

Jednak kiedy to się stanie, nowe komórki są nie do odróżnienia od wcześniej istniejących komórek tłuszczowych. Oznacza to, że rana po zagojeniu wygląda naturalnie i nie pozostawia blizny.

"Powszechnie uważano miofibroblasty za niezdolne do przekształcenia się inny typ komórki" – powiedział Cotsarelis. "Ale nasza praca pokazuje, że mamy możliwość wpływania na te komórki i że mogą one być skutecznie i trwale przekształcone".

"Wyniki pokazują, że mamy niepowtarzalną okazję, aby gdy dojdzie do zranienia, wpłynąć na tkanki, aby się zregenerowały, a nie tworzyły blizny" - powiedział główny autor badania Maksim Plikus, adiunkt Biologii Rozwojowej i Komórkowej na Uniwersytecie Kalifornia w Irvine.

Odkrycia te mają potencjał, aby zrewolucjonizować dermatologię.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza