Trwa ładowanie...

Przełom w onkologii? Naukowcy: Za pomocą badania krwi można będzie wykryć raka nawet 4 lata wcześniej

Avatar placeholder
28.07.2020 10:49
Przesiewkowy test na raka
Przesiewkowy test na raka (123rf.com)

Międzynarodowy zespół naukowców opracował nieinwazyjne badanie krwi, które może wykryć, czy dana osoba ma predyspozycje do rozwoju jednego z pięciu powszechnych typów raka: żołądka, przełyku, jelita grubego, płuc oraz wątroby. Nowoczesna metoda jest w stanie wykryć markery raka nawet cztery lata wcześniej niż konwencjonalne metody diagnostyczne. Naukowcy mówią, że to może oznaczać przełom w onkologii.

1. Test PanSeer - badanie w kierunku raka

Wyniki badań naukowców działających nad projektem Taizhou Longitudinal Study (TZL), zostały właśnie opublikowane na łamach prestiżowego naukowego pisma "Nature Communications". Jak czytamy w publikacji, opracowany przez międzynarodowy zespół test wykrył raka w 88 proc. próbek od 113 pacjentów. Test rozpoznał również próbki wolne od raka w 95 proc. przypadków.

Rak będzie wykrywany wcześniej?
Rak będzie wykrywany wcześniej? (123rf.com)

Badanie jest wyjątkowe, ponieważ naukowcy mieli dostęp do próbek krwi od pacjentów bez objawów, którzy nie zostali jeszcze zdiagnozowani. Umożliwiło to zespołowi opracowanie testu, który może wykryć markery raka znacznie wcześniej niż konwencjonalne metody diagnostyczne.

Zobacz film: "Prof. Kałwak i dr Sierpiński o leczeniu chorych na białaczkę komórkami CAR-T"

Naukowcy mówią, że test, który został nazwany PanSeer, może wykryć pięć powszechnych typów raka: żołądka, przełyku, jelita grubego, płuc oraz wątroby nawet cztery lata przed pojawieniem się objawów.

2. Magazyn krwi do badań

Próbki zostały zebrane w ramach 10-letniego badania, które prowadził Uniwersytet Fudan w Chinach. W 2007 roku naukowcom udało się objąć badaniem ponad 120 tys. zdrowych osób w chińskim Taizhou. Uczestnicy projektu mieli co roku stawiać się na kontrolę wyników krwi. Dzięki temu udało się stworzyć unikatową bazę z ponad 1,5 mln próbek. Do ich przechowywania konieczne było zbudowanie specjalistycznego magazynu.

W ciągu następnych 10 lat około 0,08 proc. badanych, czyli 1000 osób, zachorowało na raka. Analizując ich wyniki, naukowcy skupili się na wykryciu wzorców metylacji, w których grupa funkcyjna jest dodawana do DNA w celu zmiany aktywności genetycznej.

Wcześniejsze badania wykazały bowiem, że nieprawidłowy przebieg procesu może sygnalizować różne typy nowotworów, w tym trzustki oraz okrężnicy.

3. Kiedy test PanSeer będzie dostępny?

Wczesne wykrycie jest ważne, ponieważ przeżycie pacjentów z rakiem znacznie wzrasta, gdy choroba jest diagnozowana na wczesnym etapie. Wówczas guz można usunąć chirurgicznie lub leczyć odpowiednimi lekami. Jednak istnieje tylko ograniczona liczba wczesnych testów przesiewowych dla kilku typów raka.

Naukowcy podkreślają, że test PanSeer niestety nie jest w stanie przewidzieć, którzy pacjenci mogą zachorować w przyszłości. Zamiast tego najprawdopodobniej identyfikuje pacjentów, u których już doszło do zmian nowotworowych, ale obecne metody badawcze nie są jeszcze w stanie tego wykryć.

"Ostatecznym celem byłoby rutynowe wykonywanie takich badań krwi podczas corocznych kontroli stanu zdrowia - powiedział prof. Kun Zhang, jeden z autorów badań, kierownik Wydziału Bioinżynierii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. - Ale obecnym celem jest przebadanie osób z grupy wyższego ryzyka na podstawie historii rodzinnej, wieku lub innych znanych czynników ryzyka" - tłumaczy.

Na razie za wcześnie jest mówić o stosowaniu testów na szerszą skalę. Konieczne są dalsze badania. "Są nowotwory, które mogą rozwinąć się bardzo szybko i pozostać niewykryte nawet przez skomplikowane badania przesiewowe" – podsumowuje Colin Pritchard, patolog molekularny z University of Washington School of Medicine.

Zobacz także: Reporterka dowiedziała się, że ma raka w niecodzienny sposób. Widz wypatrzył symptomy w trakcie relacji na żywo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze