Trwa ładowanie...

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Wiedzą, jaki gen odpowiada za ciężki przebieg COVID-19

Avatar placeholder
12.01.2022 15:35
Przełomowe odkrycie polskich naukowców? Wiedzą, jaki jest wariant genetyczny ciężkiego przebiegu COVID-19
Przełomowe odkrycie polskich naukowców? Wiedzą, jaki jest wariant genetyczny ciężkiego przebiegu COVID-19 (Getty Images)

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wykryli wariant genetyczny, który predysponuje do ciężkiego przebiegu COVID-19. Szacuje się, że ten gen posiada nawet 14 proc. Polaków. Jest nadzieja, że to odkrycie pomoże we wczesnym diagnozowaniu najbardziej zagrożonych pacjentów.

spis treści

1. Rewolucyjne odkrycie polskich naukowców

Wygląda na to, że naukowcom z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku udało się rozwikłać jedną z największych zagadek pandemii SARS-CoV-2 - od czego zależy ciężki przebieg COVID-19. Badacze zastanawiali się, dlaczego jedne osoby wychodzą z choroby bez szwanku, a drugie walczą o życie pod respiratorami.

Okazuje się, że jedna z głównych przyczyn ciężkiego przebiegu COVID-19 jest "wdrukowana" w geny.

Zobacz film: "Dr Szułdrzyński o tym, czy czeka nas czwarta i kolejne dawki szczepionki"
Odkrycie pomoże we wczesnym diagnozowaniu najbardziej zagrożonych pacjentów.
Odkrycie pomoże we wczesnym diagnozowaniu najbardziej zagrożonych pacjentów. (Getty Images)

Szczegóły badań zostaną przedstawione 13 stycznia podczas konferencji prasowej z udziałem m.in. ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Badaniem kierował prof. dr hab. nauk medycznych Marcin Moniuszko oraz dr hab. nauk biologicznych Mirosława Kwaśniewska.

- Nasze badanie wykazało, że oprócz zaawansowanego wieku i otyłości, bardzo istotnym czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 jest nasz profil genetyczny. Posiadanie jednej z wersji genu sprawia, że w przypadku zakażenia koronawirusem jesteśmy ponad dwukrotnie bardziej narażeni na wystąpienie niewydolności oddechowej, która może prowadzić do podłączenia do respiratora, a w niektórych przypadkach nawet zgonu - opowiada prof. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

2. Za ciężki przebieg COVID-19 odpowiada wariant genetyczny związany z chromosomem 3

Od początku pandemii naukowcy z całego świata podejrzewali, że ciężki przebieg COVID-19 mogą determinować trzy grupy genów: odpowiadające za regulację odpowiedzi immunologicznej, tempo procesów włóknienia oraz za procesy krzepnięcia i rozkładu zakrzepów krwi.

Jednak, żeby potwierdzić tę hipotezę, konieczne było zbadanie całego genomu, czyli wszystkich dwudziestu tysięcy genów, a następnie skorelowanie otrzymanych danych z przebiegiem COVID-19 u poszczególnych pacjentów.

Jak opowiada prof. Moniuszko, analizowano genom pacjentów z różnymi stopniami ciężkości COVID-19 - od przypadków łagodnych do tych, które zakończyły się zgonem.

- Analiza wykazała, że jeden z wariantów genetycznych związanych z chromosomem 3 ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 – opowiada prof. Moniuszko.

Co ciekawe, wspomniany wariant dotyczy genu, który dotychczas nie kojarzył się jednoznacznie z żadną z kluczowych funkcji organizmu.

Genetycy szacują, że w Polsce ten wariant genetyczny może występować nawet u 14 proc. populacji, a w całej Europie - u ok. 9 proc.

3. Test pomoże zidentyfikować pacjentów wysokiego ryzyka, zanim dojdzie do zakażenia

Jak wyjaśnia prof. Moniuszko, wyniki odkrycia pozwalają na stworzenie stosunkowo prostego testu genetycznego. Jego stopnień trudności można porównać do wykonywanych powszechnie testów molekularnych na obecność SARS-CoV-2.

- Na razie wyniki naszych badań pozostają odkryciem naukowym, ale bardzo liczymy na to, że po przejściu odpowiedniej procedury zatwierdzającej, wykonanie takiego prostego testu genetycznego stanie się ogólnie dostępne. Będą je mogli wykonywać pacjenci, lekarze i diagności - opowiada prof. Moniuszko.

Zdaniem eksperta taki test pomoże lepiej zidentyfikować osoby, które w przypadku infekcji mogą być narażone na gwałtowny przebieg choroby.

- Wówczas tacy pacjenci mogą zostać objęci szczególną opieką, większą ochroną zarówno profilaktyczną (izolacja, szczepienia ochronne), jak i medyczną – mówi prof. Moniuszko.

Zobacz także: Wariant Delta atakuje słuch. Pierwszym objawem zakażenia jest ból gardła

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze