Przepowiadanie przyszłości

Karty tarota są narzędziem przepowiadania przyszłości i odkrywania tajników przeznaczenia. Dla niektórych są sposobem rozwiązywania niektórych życiowych problemów. Obecne, znane karty pochodzą z XV wieku. Wróżenie z kart zwane jest kartomancją lub stawianiem kabały. To określenie wskazuje na bliskie związki kart z magicznymi bractwami i badaczami ukrytych znaczeń świętych ksiąg. Zwyczajna talia kart nie posiada takich właściwości, jak tarot.

Rodzaje wróżenia

Wróżbitka

Wróżbiarze i wróżbitki nie zgadzają się z krytyką specjalistów, którzy zarzucają brak naukowej interpretacji zjawiska przepowiadania przyszłości.

Wróżbiarstwo to czynności związane z próbą przepowiadania przyszłości. Narzędziem wróżbiarza są karty. W środowisku naukowym wróżenie uważane jest za pseudonaukę - nie istnieją racjonalne dowody, które potwierdzają ich skuteczność. Niektórzy naukowcy twierdzą, że popularność wróżenia przyszłości jest tak duża ze względu na niejasny język wróżb, pozostawiający dużą możliwość interpretacji tego, co ma się właściwie zgodnie z wróżbą wydarzyć. Ludzie wierzący mają skłonność do zapominania przepowiedni i horoskopów.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Przykładowe sposoby wróżenia:

  • alomancja – wróżenie za pomocą soli,
  • chiromancja – wróżby z rąk,
  • gastromancja - wróżenie z odgłosów wydobywających się z brzucha,
  • kartomancja – wróżenie z kar tarota,
  • numerologia – wróżenie oparte na symbolice cyfr,
  • tasenografia – wróżenie z fusów.

Badania kulturowe udowodniły, że wróżenie jest popularne bardziej niż wiara w dogmatyczność religii. Większość przepowiedni wróżbiarskich mówi o szczęściu, zdobyciu majątku, znalezieniu męża i urodzeniu dziecka. Wróżby przepowiadają śmierć, kłopoty oraz brak pieniędzy.

Wróżenie z kart zwykłych

Karty zwykłe służą do gry w makao, pokera, jak również do przepowiadania przyszłości. Kartomancja to wróżenie z kart. Najczęściej są to karty do gry 24-listkowe (od asa do dziewiątek), 32-listkowe (od asa do siódemek) lub 52-listkowe (od asa do dwójek). Tarot składa się z 78 kart, a karty anielskie lub cygańskie stają się coraz bardziej popularne wśród wróżbiarzy. Poszczególnym kartom przypisuje się różne znaczenia, przyjęcie pewnych zasad znaczenia poszczególnych kart jest sprawą indywidualnych skłonności.

Wróżenie z kart zwykłych polega na odszukiwaniu symboliki czterech kolorów kart, a mianowicie: trefl, karo, kier, pik. Każdemu kolorowi jest przypisana pewna ogólna właściwość. W każdym kolorze są 3 figury. Pozostałe karty oczkowe oznaczają pewne zdarzenia losowe. Karty zwykłe są wieloznaczne, co umożliwia różne interpretowanie wypowiedzi. Odczytywanie znaczenia kart polega na kojarzeniu, przez co uzyskuje się wypowiedź czasami zgodną z oczekiwaniami zainteresowanej osoby.

Wróżenie z kart tarota

W talii znajduje się 78 kart, które są podzielone na dwie grupy - Dużych i Małych Arkan. 
Duże Arkana to zbiór 22 najważniejszych kart. Mniejsze Arkana składają się z 56 kart, podzielonych na różne kolory. Niewątpliwie każda persona przedstawia inną kartę. Talia tarota składa się z czterech zestawów „kolorów” po 14 kart. Określenie nazw kart pochodzi od symboli, umieszczonych na papierze, np.: buławy, miecze, kielichy i Pentakle. Każdy zestaw ma swojego króla, królową, rycerza i giermka. Karty tarota na przestrzeni wieków zmieniały się i w każdej epoce wyglądały inaczej. Najprawdopodobniej tarot ma zdolności łączenia bodźców potęgi nieświadomości.

Liczba osób, które wierzą we wróżby, jest zaskakująco duża. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek i nie uzależniać poważnych życiowych decyzji od przepowiedni.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Parapsychologia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Parapsychologia
Parapsychologia

Wróżbitka

Wróżbitka

Wróżbiarze i wróżbitki nie zgadzają się z krytyką specjalistów, którzy zarzucają brak naukowej interpretacji zjawiska przepowiadania przyszłości.

Parapsychologia

Twój znak zodiaku zdradza, jak mamą będziesz

Twój znak zodiaku zdradza, jak mamą będziesz

Horoskop dla przyszłej mamy Każda przyszła mama, albo już mama, zastanawia się, jak sprawdzi się w tej roli, czy podoła. Czy może przejmie cechy swojej matki czy wypracuje zupełnie nowy styl wychowania dzieci. Postanowienia i cechu charakteru to jedno....

Parapsychologia

Medytacja „wglądu w siebie"

Medytacja „wglądu w siebie"

Osoba, która stosuje medytację vipassana, jest bardziej wrażliwa na cierpienia, otoczona jest harmonią i spokojem.

Parapsychologia

Stan hipnozy

Stan hipnozy

Hipnoza pomaga leczyć uzależnionych, chorych na nerwicę i stany lękowe. Twierdzi się, że jest to także jeden z najlepszych sposobów na wyleczenie zaburzeń odżywiania.

Parapsychologia

Twój mózg potrafi podejmować decyzje podczas snu!

Twój mózg potrafi podejmować decyzje podczas snu!

Zapewne niejeden z nas przed poważnym egzaminem próbował wkładania podręcznika pod poduszkę w nadziei, że wiedza w jakiś magiczny sposób przeniknie do naszego umysłu. Metoda wydaje się oczywiście śmieszna, jednak okazuje się, że zastąpienie zwykłej książki...

Parapsychologia

Śmierć kliniczna

Mimo iż czasy współczesne często określa się mianem „cywilizacji śmierci", tak naprawdę przeciętny człowiek mało wie w dziedzinie wiedzy tanatologicznej, zajmującej się badaniem przyczyn śmierci, jej oznak i związanych z nią zjawisk. Człowiek pragnie...

Parapsychologia

Rozdwojenie jaźni

Rozdwojenie jaźni

Zaburzenia dysocjacyjne - zdjęcie zalicza się do zaburzeń dysocjacyjnych tożsamości (ang. Dissociative Identity Disorder, w skrócie DID). Inne nazwy dla tego zaburzenia to: osobowość mnoga, osobowość naprzemienna, osobowość wieloraka lub rozdwojenie osobowości....

Parapsychologia

Dar jasnowidzenia

kryminalną na zlecenie policji. Jasnowidzenie Według definicji parapsychologii, jasnowidzenie to zdolność postrzegania osób, zjawisk i przedmiotów

Parapsychologia

Zaburzenia dysocjacyjne tożsamości

Zaburzenia dysocjacyjne, inaczej określane jako konwersyjne, są umieszczone w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 pod kodem F44. Ich wspólną cechą jest częściowa lub całkowita utrata prawidłowej integracji między wspomnieniami przeszłości, poczuciem...