Trwa ładowanie...

Przepowiadanie przyszłości

Karty tarota są narzędziem przepowiadania przyszłości i odkrywania tajników przeznaczenia. Dla niektórych są sposobem rozwiązywania niektórych życiowych problemów. Obecne, znane karty pochodzą z XV wieku. Wróżenie z kart zwane jest kartomancją lub stawianiem kabały. To określenie wskazuje na bliskie związki kart z magicznymi bractwami i badaczami ukrytych znaczeń świętych ksiąg. Zwyczajna talia kart nie posiada takich właściwości, jak tarot.

spis treści

1. Rodzaje wróżenia

Wróżbitka
Wróżbitka

Wróżbiarze i wróżbitki nie zgadzają się z krytyką specjalistów, którzy zarzucają brak naukowej interpretacji

zobacz galerię

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

Wróżbiarstwo to czynności związane z próbą przepowiadania przyszłości. Narzędziem wróżbiarza są karty. W środowisku naukowym wróżenie uważane jest za pseudonaukę - nie istnieją racjonalne dowody, które potwierdzają ich skuteczność. Niektórzy naukowcy twierdzą, że popularność wróżenia przyszłości jest tak duża ze względu na niejasny język wróżb, pozostawiający dużą możliwość interpretacji tego, co ma się właściwie zgodnie z wróżbą wydarzyć. Ludzie wierzący mają skłonność do zapominania przepowiedni i horoskopów.

Przykładowe sposoby wróżenia:

  • alomancja – wróżenie za pomocą soli,
  • chiromancja – wróżby z rąk,
  • gastromancja - wróżenie z odgłosów wydobywających się z brzucha,
  • kartomancja – wróżenie z kar tarota,
  • numerologia – wróżenie oparte na symbolice cyfr,
  • tasenografia – wróżenie z fusów.

Badania kulturowe udowodniły, że wróżenie jest popularne bardziej niż wiara w dogmatyczność religii. Większość przepowiedni wróżbiarskich mówi o szczęściu, zdobyciu majątku, znalezieniu męża i urodzeniu dziecka. Wróżby przepowiadają śmierć, kłopoty oraz brak pieniędzy.

2. Wróżenie z kart zwykłych

Karty zwykłe służą do gry w makao, pokera, jak również do przepowiadania przyszłości. Kartomancja to wróżenie z kart. Najczęściej są to karty do gry 24-listkowe (od asa do dziewiątek), 32-listkowe (od asa do siódemek) lub 52-listkowe (od asa do dwójek). Tarot składa się z 78 kart, a karty anielskie lub cygańskie stają się coraz bardziej popularne wśród wróżbiarzy. Poszczególnym kartom przypisuje się różne znaczenia, przyjęcie pewnych zasad znaczenia poszczególnych kart jest sprawą indywidualnych skłonności.

Wróżenie z kart zwykłych polega na odszukiwaniu symboliki czterech kolorów kart, a mianowicie: trefl, karo, kier, pik. Każdemu kolorowi jest przypisana pewna ogólna właściwość. W każdym kolorze są 3 figury. Pozostałe karty oczkowe oznaczają pewne zdarzenia losowe. Karty zwykłe są wieloznaczne, co umożliwia różne interpretowanie wypowiedzi. Odczytywanie znaczenia kart polega na kojarzeniu, przez co uzyskuje się wypowiedź czasami zgodną z oczekiwaniami zainteresowanej osoby.

3. Wróżenie z kart tarota

W talii znajduje się 78 kart, które są podzielone na dwie grupy - Dużych i Małych Arkan. 
Duże Arkana to zbiór 22 najważniejszych kart. Mniejsze Arkana składają się z 56 kart, podzielonych na różne kolory. Niewątpliwie każda persona przedstawia inną kartę. Talia tarota składa się z czterech zestawów „kolorów” po 14 kart. Określenie nazw kart pochodzi od symboli, umieszczonych na papierze, np.: buławy, miecze, kielichy i Pentakle. Każdy zestaw ma swojego króla, królową, rycerza i giermka. Karty tarota na przestrzeni wieków zmieniały się i w każdej epoce wyglądały inaczej. Najprawdopodobniej tarot ma zdolności łączenia bodźców potęgi nieświadomości.

Liczba osób, które wierzą we wróżby, jest zaskakująco duża. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek i nie uzależniać poważnych życiowych decyzji od przepowiedni.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Kamila Drozd
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza