Trwa ładowanie...

Przepuklina kresy białej – przyczyny, objawy , leczenie

Avatar placeholder
28.12.2022 14:56
Przepuklina kresy białej – przyczyny, objawy , leczenie
Przepuklina kresy białej – przyczyny, objawy , leczenie

Przepuklina kresy białej to jeden z częściej występujących typów przepukliny u ludzi. Występuje u około 3-10% osób w średnim wieku i dotyka w szczególności kobiet. Pomimo powszechnego występowania problemu niewiele osób wie czym jest kresa biała. Jest to bowiem linia, która stanowi połączenie mięśni pomiędzy mostkiem a spojeniem łonowym. Jakie są objawy przepukliny kresy białej? Jakie są obecnie dostępne metody leczenia?

spis treści

1. Przepuklina kresy białej – przyczyny

Przyczyny powstawania przepukliny kresy białej związane są przede wszystkim z osłabieniem mięśni w obrębie kresy. Wśród nich wyróżnia się: osłabienie powięzi poprzecznej, zwiększenie naporu na powięzi. Ponadto do tworzenia się tego typu przepukliny predysponują także choroby, które powodują wzrost ciśnienia w jamie brzusznej (zaparcia czy problemy z prostatą) a także zaburzenia w metabolizmie kolagenu co prowadzi do osłabienia całych włókien.

Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [10 zdjęć]

W czasach, gdy powszechny dostęp do leków aptecznych był mocno ograniczony, nasi przodkowie starali

zobacz galerię

2. Przepuklina kresy białej – objawy

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Przepuklina kresy białej powstaje na skutek rozwarstwiania się mięśni oraz innych tkanek i jest widoczna najczęściej w postaci tkanki tłuszczowej. Otwór, który się pojawia ma zwykle około 1,5 centymetra. Objawy jakie mogą pojawiać się przy przepuklinie kresy białej to zwykle dolegliwości bólowe w okolicy nadbrzusza (nad pępkiem). Czasami pojawia się widoczny guzek, który może być bolesny. Zwykle nie jest on zbyt duży, twardy lub elastyczny. Ponadto oprócz bolesności dotykowej pacjent może skarżyć się na bóle podczas wysiłku fizycznego oraz parcia na przykład podczas oddawania stolca. Dodatkowo może dochodzić uczucie ciągnięcia oraz bolesności przy pochylaniu się do przodu. W przypadkach zaawansowanej przepukliny kresy białej mogą występować wymioty oraz nudności

Przepuklina kresy białej stanowi często problem diagnostyczny, gdyż objawy które jej towarzyszą nie są do końca specyficzne dla tej dolegliwości i mogą być mylone na przykład z chorobami żołądka (na przykład z chorobą wrzodową). Niemniej jednak wprawne oko lekarza jest w stanie dostrzec nieprawidłowości związane z tym typem przepukliny pomimo, że zwykle przyjmują niewielkie rozmiary.

Przepuklina kresy białej może wymagać leczenia operacyjnego
Przepuklina kresy białej może wymagać leczenia operacyjnego

3. Przepuklina kresy białej – leczenie

Przepuklina kresy białej nigdy nie powinna być bagatelizowana ponieważ może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia pacjenta. Istotne jest także możliwie jak najwcześniejsze podjęcie diagnostyki, gdyż przepuklina na pewno się nie cofnie. Może jedynie ulegać powiększeniu co w efekcie będzie prowadziło do problemów z jelitami. Leczenie odbywa się zwykle przez zabieg chirurgiczny. Operacja ma przede wszystkim na celu naprawę oraz wzmocnienie uszkodzonej ściany jamy brzusznej. Są to zwykle zabiegi laparoskopowe, które pozwalają uniknąć rozległych cięć w obrębie jamy brzusznej a pacjent może w ciągu kilku dni wrócić do domu. W czasie takiego zabiegu wstawiany jest specjalny element wykonany z tworzywa sztucznego, który zamyka otwór dla przepukliny.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Przepuklina pępkowa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze