Przewlekłe bóle głowy w okresie zimowym mogą być spowodowane niedoborem jednej z witamin

Często skarżysz się na bóle głowy w zimie? Towarzyszy temu przewlekłe zmęczenie? Powodów tego może być wiele, jednak jednym z nich może być niedobór witaminy D w organizmie. Ponieważ w czasie letnim witamina jest produkowana samoistnie przez organizm na skutek działania promieni słonecznych,  w zimie może nastąpić jej niedostatek, co może powodować pewne uporczywe dolegliwości.

Niedobór witaminy D może zwiększać ryzyko wystąpienia przewlekłego bólu głowy, jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii. Odkrycia zostały opublikowane w raportach naukowych.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Badanie polegało na analizowaniu poziomów witaminy D w surowicy krwi i występowania bólów głowy wśród  około 2600 mężczyzn w wieku od 42 do 60 lat, w latach 1984-1989. U 68 procent z badanych, poziom witaminy D w surowicy krwi wynosił poniżej 50 nmol/l, co jest na ogół uważane za próg niedoboru witaminy D.

Przewlekłe bóle głowy występujące co najmniej raz w tygodniu odnotowano u 250 mężczyzn. Według raportów przewlekły ból głowy u mężczyzn wiązał się z niższym poziomem witaminy D w surowicy.

Gdy badaną populację podzielono na cztery grupy w zależności od poziomu witaminy D w surowicy,  grupa z najniższymi poziomami wykazała ponad dwukrotnie większe ryzyko przewlekłego bólu głowy w porównaniu z grupą z najwyższymi poziomami tej witaminy.

Przewlekły ból głowy także coraz częściej zgłaszany jest przez ludzi, którzy zostali zbadani poza miesiącami letnimi. Dzięki ekspozycji na promieniowanie UVB pochodzące od słońca, średnie stężenie witaminy D w surowicy krwi jest wyższe w miesiącach letnich.

Badanie dodaje więcej dowodów łączących niskie spożycie witaminy D ze zwiększonym ryzykiem  chorób przewlekłych. Poprzednie niewielkie badania wykazały już, że niski poziom witaminy D może być związany z ryzykiem wystąpienia bólu głowy.

Jakie produkty spożywcze mają najwięcej witaminy D?

Nie bez powodu mówi się, że najlepszym źródłem witaminy D jest słońce. To właśnie pod wpływem jego promieni w skórze syntezowany jest ten cenny składnik....

W Finlandii i w innych krajach daleko od równika, promieniowanie UVB pochodzące ze słońca jest wystarczającym źródłem witaminy D w miesiącach letnich, ale poza sezonem letnim, ludzie muszą być świadomi tego, że powinni dostarczać organizmowi witaminę D za pomocą żywności lub odpowiednich suplementów diety.

Bogate źródło witaminy D stanowią ryby morskie, których nie powinno się smażyć, gdyż smażenie ryb morskich powoduje niszczenie witaminy. Pozostałe produkty, w których można znaleźć witaminę D to jaja, oleje roślinne, pełne mleko, produkty mleczne, wątroba, sery dojrzewające.

Dotychczas nie odnaleziono żadnych negatywnych skutków przyjmowania dużych ilości witaminy D. Mimo to, naukowcy z Finlandii prowadzą badania na temat analizy czynników ryzyka rozwoju chorób i innych skutków zdrowotnych stosowania witaminy D w wysokich dawkach.

Uczestnicy badania przyjmują każdego dnia od 40 do 80 mikrogramów witaminy, a naukowcy monitorują stan ich zdrowia. Badacze sprawdzają także wpływ suplementacji na różne stany bólowe.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków....

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...

Zdrowie

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO)

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak zanieczyszczenia wpływają na układ oddechowy? Czy smog można wiązać z alergią? Jak uchronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Czyste powietrze jest niezbędne dla dobrego zdrowia, a jego jakość istotnie wpływa na stan organizmu i zadowolenie...

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...