Trwa ładowanie...

Przewlekłe zapalenie trzustki – przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
11.05.2023 08:51
Przewlekłe zapalenie trzustki – przyczyny, objawy, leczenie
Przewlekłe zapalenie trzustki – przyczyny, objawy, leczenie (123rf.com)

Przewlekła zapalenie trzustki to jedna z poważniejszych chorób. Pierwsze objawy mogą nie być poważne, a wręcz sygnalizować o zupełnie innym problemie. Nie należy jednak ich bagatelizować. Jakie są przyczyny przewlekłego zapalenia trzustki? Jakie są objawy i jak wygląda leczenie? Sprawdzamy.

spis treści

1. Przewlekłe zapalenie trzustki

Trzustka to gruczoł dokrewny, który produkuje hormony regulujące poziom glukozy we krwi oraz gruczoł trawienny, który dostarcza do jelita składniki pożywienia. Uszkodzenie trzustki może prowadzić do niedożywiania organizmu, a także do cukrzycy. Niestety, dopiero bardzo poważne uszkodzenie trzustki daje widoczne objawy.

Zapalenie trzustki może objawiać się silnym bólem brzucha, który promieniuje na plecy
Zapalenie trzustki może objawiać się silnym bólem brzucha, który promieniuje na plecy

2. Dieta przy chorobach trzustki

Zobacz film: "Produkty, które niszczą trzustkę"

Podczas przewlekłego zapalenia trzustki wskazane jest spożywanie niewielkich porcji, lekkostrawnych posiłków. Zaleca się spożywanie kaszy, odtłuszczonego mleka, chudego mięsa, ryb, czerstwego pieczywa. Można także pić soki warzywne i owocowe. Posiłki przygotowujemy bez tłuszczu.

3. Diagnoza trzustki

Choroba nie daje konkretnych objawów, dlatego co jakiś czas warto zrobić kontrolne badania. W rozpoznaniu problemów pomoże zbadanie stężenia leukocytów i amylazy we krwi.

Przekroczenie norm składania do przeprowadzenia kolejnych badań. Zazwyczaj zapalenie trzustki stwierdza się za pomocą badania USG. Czasem może to być rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa lub endosonografia endoskopowa.

4. Przyczyny zapalenia trzustki

Przewlekłe zapalenie trzustki może mieć swoją przyczynę w powikłaniach po ostrym zapaleniu trzustki. Najczęściej jednak przyczyną tej choroby jest nadużywanie alkoholu. Zachorować na przewlekłe zapalenie trzustki mogą również osoby cierpiące na kamicę żółciową lub mukowiscydozę. W miarę zwiększenia uszkodzeń trzustki, organ ten nie wydziela odpowiedniej ilości hormonów i enzymów.

Nadużywanie alkoholu kojarzy nam się z wypijaniem dużej ilości tego trunku każdego dnia. Tymczasem, według badań, wystarczy wypić jedno piwo dziennie lub 100 ml wina, aby trzustka po pewnym czasie przestała prawidłowo pracować.

5. Objawy wskazujące na chorą trzustkę

Osoby, u których trzustka coraz bardziej się uszkadza i przestaje spełniać swoją podstawową rolę, pojawia się brak apetytu, spadek wagi, ciągłe wzdęcia, biegunka. Kiedy przewlekłe zapalenie trzustki się zaostrza chory może się skarżyć na bóle brzucha, które promieniują aż do pleców.

Bóle takie nie ustępują nawet po zażyciu leków przeciwbólowych. Objawy te pojawiają się jednak w chwili, gdy trzustka jest już uszkodzona. Jeżeli chcemy wcześniej sprawdzić pracę tego narządu, warto wykonywać badania kontrolne.

Chcąc wykluczyć zachorowanie na przewlekłe zapalenie trzustki, warto wykonać badanie krwi. Dzięki temu badaniu możemy sprawdzić poziom leukocytów oraz enzymów amylazy we krwi. Jeżeli poziom przekracza normy, należy wykonać kolejne, bardziej szczegółowe, badania. Badania te to wykonanie USG jamy brzusznej lub RTG. Przydatna może okazać się również tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Co lubi nasza trzustka?
Co lubi nasza trzustka? [8 zdjęć]

Trzustka to narząd, który pełni w naszym organizmie szereg istotnych funkcji. Odpowiada m.in. za produkcję

zobacz galerię

6. Leczenie

Przewlekłe zapalenie trzustki można leczyć farmakologicznie. Niekiedy jednak wymagana jest operacja. W przebiegu choroby istotne znaczenie ma również dieta. Powinna być lekkostrawna i niskotłuszczowa, gdyż uszkodzona trzustka nie może w pełni trawić tłuszczów.

Leczenie farmakologiczne w przewlekłym zapaleniu trzustki polega na zastosowaniu preparatów zawierających enzymy trzustkowe. Dzięki nim zmniejsza się ciśnienie w przewodach trzustkowych, a także zapobiega niewydolności tego organu. Najczęściej w przewlekłym zapaleniu trzustki stosuje się również leki przeciwbólowe. Jeżeli dojdzie do powikłań i w przebiegu przewlekłego zapalenia trzustki lekarz wykryje cukrzycę, do leczenia farmakologicznego prób doustnie podawanych enzymów, włącza się również podawanie insuliny.

Operacja to etap, gdy leczenie farmakologiczne przewlekłego zapalenia trzustki, nie przynosi pozytywnych rezultatów. Zabieg endoskopowy może mieć na celu przecięcie zwieracza w bańce Vatera, usunięcie kamieni trzustkowych, drenaż pseudotorbieli do żołądka lub do dwunastnicy.

7. Czy można całkowicie wyleczyć chorą trzustkę?

Niestety przewlekłe zapalenie trzustki nie może być w pełni wyleczone. Uszkodzone komórki trzustki nie są możliwe do odtworzenia. Leczenie polega na zwalczaniu objawów choroby. Pacjent przy prawidłowym leczeniu może prowadzić normalne życie, aczkolwiek musi się stosować do pewnych zaleceń. Chory powinien zapomnieć o paleniu papierosów, piciu alkoholu lub spożywaniu tłustych dań. Wszelkie łamanie zaleceń skutkuje przyspieszeniem rozwoju choroby.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Należy także pamiętać, że razem z przewlekłym zapaleniem trzustki może rozwijać się cukrzyca. Spowodowane to jest uszkodzeniem komórek trzustkowych, które odpowiadają za wydzielanie insuliny. W tej sytuacji pacjent musi uzupełniać insulinę za pomocą zastrzyków oraz wykluczając z diety cukry proste.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze