Przejdź na WP

Zapalenie jajników - występowanie, objawy, leczenie

Ten rodzaj zapalenia najczęściej dotyka młode, aktywne seksualnie kobiety, które współżyły z kilkoma partnerami. Zapalenie jajników rzadko występuje u młodych dziewczyn i kobiet po menopauzie.

Zobacz film: "Sygnały alarmowe, które mogą wskazywać na raka szyjki macicy"

spis treści

1. Zapalenie jajników - jak dochodzi do choroby?

Zapalenie jajników następuje na drodze wstępującej i zstępującej. Droga wstępująca zapalenia jajników prowadzi przez pochwę, szyjkę i błonę śluzową macicy. Drobnoustroje dostają się do organizmu, gdy ujście zewnętrzne kanału szyjki macicy jest rozwarte. Przenoszenie drobnoustrojów dodatkowo ułatwia środowisko. Zapalenie jajników może wystąpić w czasie miesiączki, poronienia lub przedwczesnego porodu, połogu, wyłyżeczkowania jamy macicy, obecności wkładki wewnątrzmacicznej oraz różnych zabiegów ginekologicznych.

Drogi zstępujące zapalenia jajników powstają, gdy do zakażenia doszło przez krew z innych zakażonych organów (z migdałków, zatok, zębów). Choroby zakaźne również mogą być przyczyną zapalenia jajników, gdyż bakterie mogą przenosić się na jajniki. Do chorób zakaźnych zaliczamy np. gruźlicę, anginę.

Przeziębienie jajników może być niebezpieczne dla zdrowia. Częste stany zapalne w obrębie jajników mogą bowiem powodować zrosty, co w konsekwencji może spowodować problemy z zajściem w ciążę w przyszłości.

2. Zapalenie jajników - objawy

Jeżeli do zapalenia jajników doszło po miesiączce lub po poronieniu, wówczas objawy są następujące:

Zapalenie jajników często towarzyszy infekcja błony śluzowej. Wówczas występują dodatkowe objawy zapalenia jajników:

3. Zapalenie jajników - leczenie

Jajnik policystyczny – zdjęcia
Jajnik policystyczny – zdjęcia

Powodem zachorowania jest m.in. nadmierna ilość męskich hormonów.

zobacz galerię

Zapalenie jajników leczy się antybiotykami. Zadaniem leczenia jest obniżenie stanu zapalnego i utrzymanie drożności jajników. Najczęściej stosuje się leki, które zwalczają bakterie beztlenowe, tlenowe oraz chlamydie (drobnoustroje odpowiedzialne za wywołanie infekcji). Żeby wzmocnić działanie antybiotyków podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

Na zapalenie jajników cierpią często młode kobiety
Na zapalenie jajników cierpią często młode kobiety (Zdjęcie kobiety podczas konsultacji ginekologicznej / Shutterstock)

Kobiety cierpiące na zapalenie jajników odczuwają duży ból jajników. Kuracji farmakologicznej powinien towarzyszyć odpowiedni tryb życia. Pacjentce zaleca się leżenie w łóżku, lekkostrawną dietę oraz picie dużej ilości płynów. Pomoże to wypłukać bakterie. Jeżeli chora ma założoną wkładkę wewnątrzmaciczna, powinna zastanowić się nad jej usunięciem. Wkładka zwiększa infekcję.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy