Trwa ładowanie...

Astygmatyzmu - charakterystyka, objawy, przyczyny

Astygmatyzm, zwany również niezbornością, jest jedną z wad wzroku. Jego nazwa pochodzi od połączenia wyrazu „stigma”, czyli „punkt”, oraz przedrostka „a” nadającego wyrazowi charakter przeczący. Jest to związane z istotą astygmatyzmu, polegającą na zaburzeniu ostrości wzroku w wyniku nieprawidłowego padania promieni świetlnych na siatkówkę. W przeciwieństwie do krótko- czy dalekowzroczności problemem nie jest padanie obrazu przed lub za siatkówką, ale to, że nie skupia się on w jednym punkcie. Daje to wrażenie rozmycia się obrazu.

Zobacz film: "Skąd biorą sie wady wzroku?"

spis treści

1. Astygmatyzm - charakterystyka

Przyczyna astygmatyzmu to nieprawidłowa budowa rogówki, pierwszej struktury oka, która dokonuje załamywania promieni. Niezborna rogówka, czyli ta, która jest przyczyną astygmatyzmu, posiada dwa różne promienie krzywizny. Można to sobie wyobrazić, porównując prawidłową rogówkę do wycinka idealnej kuli. Natomiast rogówka niezborna jest wycinkiem bryły o kształcie jajowatym. W takiej rogówce występują dwa główne południki, położone pionowo i poziomo, najbardziej różniące się promieniami krzywizny (porównajmy sobie przedstawiony opis z połową skorupki jajka.

Linia narysowana pionowo, wzdłuż takiej połówki, różni się zakrzywieniem od linii powstałej przy rysowaniu poziomo). Wspomniane linie najbardziej różniące się promieniem krzywizny to tak zwane południki główne wyznaczające oś astygmatyzmu. Wiązka promieni padających wzdłuż jednej osi jest załamywana z inną mocą niż promienie padające wzdłuż osi prostopadłej do niej.

Oczywiście rogówka nigdy nie jest idealnie okrągła, więc można powiedzieć, że każdy cierpi na niezborność. Jednak zaburzenia widzenia pojawiają się dopiero od pewnego stopnia deformacji.

Co mówią twoje oczy?
Co mówią twoje oczy? [7 zdjęć]

Oczy są narządem, który może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Zmiany w ich wyglądzie mogą świadczyć...

zobacz galerię

2. Astygmatyzm - objawy

Widzenie astygmatyka jest nieostre, czasami porównywane do zniekształconego obrazu występującego w gabinecie luster. Osoba z astygmatyzmem nie zauważa różnic w kącie nachylenia przedmiotów (np. krzywo wiesza obrazy na ścianach), linie proste są dla niej krzywe, widoczny jest brak wyczucia przestrzeni. Częstym sygnałem pozwalającym podejrzewać astygmatyzm u dzieci jest fakt rozpoznawania przez nie części liter prawidłowo, a części błędnie. Najczęściej mylą się litera „O” z „D” czy „F” z ”P”.

Dokładną diagnozę astygmatyzmu okulista może postawić z pomocą oftalmometru Javala. Pozwala on „rzucić” na rogówkę oka obrazki, które odbija ona jak zwierciadło. Zadaniem pacjenta jest odpowiednie ułożenie wspomnianych obrazków, co odzwierciedla krzywiznę rogówki.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Astygmatyzm - przyczyny

Astygmatyzm jest najczęściej wadą wrodzoną Może on łączyć się z innymi wadami wzroku, np. krótkowzrocznością (i tak często się dzieje). Mówimy wówczas o niezborności złożonej.

Możliwe jest także występowanie astygmatyzmu nabytego, najczęściej w wyniku mechanicznego uszkodzenia rogówki. Każdy ubytek czy rana dotyczące tej struktury może pozostawić bliznę na jej powierzchni i jednocześnie jej deformację. Do sytuacji takich może dojść także przy interwencjach chirurgicznych dotyczących oczu.

Astygmatyzm jest korygowany za pomocą okularów korekcyjnych, cylindrycznych, które standardowo po wykryciu wady dobiera i przypisuje okulista. Możliwe jest także korygowanie tej wady soczewkami kontaktowymi, które są szczególnie polecane w niezborności pourazowej (wygładzają one zabliźnioną powierzchnię, ściśle do niej przylegając). Astygmatyzm może być także leczony operacyjnie, jednak metoda ta zarezerwowana jest dla szczególnie ciężkich przypadków.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.