Przejdź na WP

Bóle mięśni - ból wywołany nadmiernym wysiłkiem, powikłanie niektórych chorób, stan zapalny, fibriomialgia

Bóle mięśni mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i obniżyć jakość naszego życia. Czynników, które je wywołują jest wiele. Czasami to znaczny wysiłek fizyczny, uraz mechaniczny, a innym razem przebyte infekcje. Najczęściej w takich przypadkach sięgamy po tabletki przeciwbólowe, jeżeli jednak okazują się nieskuteczne, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę bólu.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Bóle mięśni - ból wywołany nadmiernym wysiłkiem

Najczęściej przyczyną bóli mięśni jest nadmierny wysiłek. W wyniku wzmożonej aktywności fizycznej może pojawić się potreningowy ból mięśni, który często błędnie kojarzony jest z zakwasami. Intensywne ćwiczenia siłowe powodują bowiem uszkodzenia włókien mięśniowych, które potęgują odczuwanie bólu. Ból taki może się utrzymywać nawet kilka dni po treningu. Zakwasy to z kolei ból spowodowany zbyt dużym stężeniem kwasu mlekowego w mięśniach. Może dolegać nam maksymalnie przez kilka godzin po ćwiczeniach. Zazwyczaj bóle mięśni spowodowane nadmiernym wysiłkiem można złagodzić przez przyjmowanie odpowiednich leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W przypadku, gdy zaczynamy uprawianie sportu, warto to robić stopniowo, aby nie narażać mięśni na zbytnie, gwałtowne obciążenia.

Ból mięśni - przyczyny
Ból mięśni - przyczyny

Kiedy zaczynają boleć nas mięśnie - warto zastanowić się nad przyczynami. Dobrym pomysłem jest z pewnością...

zobacz galerię

2. Bóle mięśni - powikłanie niektórych chorób

Zdarzają się sytuacje, w których bóle mięśni występują jako powikłanie różnych chorób i ostrych infekcji wirusowych. Mogą być także wynikiem przyjmowania niektórych leków, które przy dłuższym stosowaniu powodują uszkodzenia komórek mięśniowych. Zazwyczaj cechują się małym lub średnim natężeniem i mogą znacznie pogorszyć ogólny stan zdrowia pacjenta.

Taki rodzaj bólu bywa skutkiem ubocznym chemioterapii lub przyjmowania leków obniżających poziom cholesterolu.

3. Bóle mięśni w wyniku stanu zapalnego

Przyczyną bólu mięśni mogą być także różne stany zapalne. Bardzo często pojawia się w przypadku przeziębienia i grypy, którym towarzyszy wysoka temperatura. Tego rodzaju ból może również wystąpić razem z innymi chorobami. Na takie bóle często skarżą się pacjenci cierpiący na reumatoidalne zapalenie stawów lub nowotwory kości. Ból ten jest spowodowany działaniem substancji zapalnych, które krążąc wraz z krwią, przedostają się do komórek mięśniowych.

4. Bóle mięśni - fibromialgia

Zdarza się, że ból mięśni może oznaczać fibromialgię. Jest to przewlekła choroba, która objawia się licznymi uporczywymi bólami mięśni i stawów. Mogą jej towarzyszyć inne dolegliwości, jak ogólne zmęczenie, sztywność ciała, problemy ze snem i zaburzenia nastroju. Poza tym mogą pojawić się zawroty głowy, zaparcia oraz biegunki. Wiedza na temat tej choroby jest jednak ciągle niewielka i wiele objawów może początkowo wskazywać na inne schorzenia, co znacznie utrudnia jej zdiagnozowanie i skuteczne leczenie.

Silnego i długotrwałego bólu mięśni nie można nigdy lekceważyć. Może się bowiem okazać, że jest to objaw poważniejszej choroby, która wymaga konsultacji lekarskiej.

Następny artykuł: Bóle stawów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy