Przyczyny bulimii

Bulimia nervosa została uznana za kategorię diagnostyczną stosunkowo niedawno. Po raz pierwszy opisał ją brytyjski badacz George Russell w 1979 r. Przyczyny zaburzeń odżywiania są bardzo złożone. Teorie wyjaśniające ich powstawanie opierają się na analizie czynników biologicznych, rodzinnych, psychologicznych i społecznych. Można ponadto wyróżnić czynniki predysponujące do rozwoju zaburzenia oraz czynniki wyzwalające (spustowe, poprzedzające bezpośrednio wystąpienie epizodu chorobowego).

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Czynniki biologiczne bulimii

Istotną rolę w powstawaniu bulimii może odgrywać serotonina – jest to neuroprzekaźnik związany również z zaburzeniami nastroju i zaburzeniami lękowymi, które często współwystępują z bulimią. W leczeniu bulimii stosuje się z dość dobrym efektem leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny, co potwierdza znaczenie niedoboru serotoniny w powstawaniu zaburzenia. Ostatnio bada się rolę czynników peptydowych regulujących łaknienie, takich jak: leptyna, neuropeptyd Y, oreksyna. U niektórych pacjentów po prowokacji wymiotów stwierdza się wzrost stężenia endorfin, związanych z układem nagrody i odczuciem satysfakcji, zadowolenia. Uważa się również, że pewne znaczenie mają czynniki genetyczne, predysponujące do wystąpienia takich cech osobowości, jak: impulsywność i niestabilność emocjonalna.

Czynniki rodzinne i psychologiczne bulimii

Zwiększone ryzyko zachorowania na bulimię mają dzieci rodziców otyłych, nadużywających alkoholu, leczonych z powodu depresji. Nadmierny krytycyzm rodziców, wysokie oczekiwania w stosunku do dziecka, perfekcjonizmoraz koncentracja rodziny na sprawach wyglądu i masy ciała mogą przyczyniać sie się do rozwoju bulimii, podobnie jak chaotyczna struktura, rozpad rodziny, konflikty między jej członkami, zaniedbywanie dzieci.

Osoby cierpiące na bulimię zazwyczaj mają obniżone poczucie własnej wartości. Jest to zarówno czynnik zwiększający ryzyko zachorowania, jak i podtrzymujący zaburzenie. Z bulimią często współwystępują zaburzenia osobowości typu borderline oraz osobowość wieloimpulsywna. Jednym z najwcześniej zidentyfikowanych czynników ryzyka jest wykorzystanie seksualne i doświadczenie przemocy w dzieciństwie.

Czynniki społeczne bulimii

Uważa się, że odgrywają istotną rolę w genezie zaburzeń odżywiania. Bulimia występuje znacznie częściej w krajach uprzemysłowionych, o wysokim standardzie życia. Promowany przez media kanon szczupłej sylwetki towarzyszy powszechnej dostępności atrakcyjnego, zróżnicowanego jedzenia. Bulimia praktycznie nie występuje w krajach, w których panuje głód. Rozpoznanie bulimii początkowo stawiano głównie w krajach zachodnich. Wzrost zachorowań na bulimię w krajach Europy Wschodniej i innych częściach świata towarzyszy przemianom społecznym i kulturowym związanym z globalizacją.

Czynniki wyzwalające epizod chorobowy

Wystąpienie bulimii często poprzedzają:

  • intensywne odchudzanie się,
  • rozwód, rozpad rodziny,
  • bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa, życia lub zdrowia (przemoc fizyczna lub seksualna).
Lekarz Agnieszka Jamroży, ponad rok temu

Bulimia

Komentarze (4)
~Kamila Krocz
~Kamila Krocz ponad rok temu

korin, nie wiem, dlaczego się śmiejesz z tego, że za rozwój bulimii odpowiadają czynniki biologiczne. Nie ma w tym nic śmiesznego. W literaturze przedmiotu można przeczytać, że w bulimii występują uwarunkowania genetyczne (dziedziczność waha się w granicach 30-60%). Na rozwój bulimii ma wpływ nieprawidłowo funkcjonujący ośrodek głodu. Nie bez znaczenia jest oś przysadka-nadnercza. Istnieją dowody na spadek aktywności receptorów podwzgórzowych serotoniny. W bulimii występują też zaburzenia hormonalne, choć rzeczywiście trudno określić, w jakim stopniu są to przyczyny, a nie skutki choroby (mają one z reguły charakter wtórny). Nie do końca zgodzę się też z Anią. Owszem, nie można przeceniać roli mózgu w rozwoju niektórych zaburzeń, ale nieprawdą jest też twierdzenie, że za rozwój bulimii zawsze odpowiada długotrwały stres czy traumatyczne zdarzenie, które destabilizuje prawidłowe funkcjonowanie neuroprzekaźników w mózgu. Nie każdy, kto przeżyje traumę, cierpi na depresję. Podobnie, jak nie każdy stresujący się zachoruje na zaburzenia odżywiania. Każdy z nas inaczej reaguje na stresujące zdarzenia w życiu i inaczej radzi sobie ze stresem. Myślenie, że długotrwały stres jest główną przyczyną bulimii nie jest słuszne. To taki skrót myślowy. Stres jest raczej katalizatorem zaburzeń odżywania niż jego bezpośrednim źródłem.
Przychylam się do wypowiedzi elsy. Może artykuł nie oddaje dogłębnie etiologii bulimii i dlatego wydaje się być „płytki”, ale zapewne chodziło autorce, by tekst nie był gabarytowo długi i nie zniechęcał swoją obszernością do przeczytania go. Dlatego ograniczyła się do wymienienia głównych przyczyn bulimii. Nie dostrzegam jednak w tekście sugestii autorki, że pomiędzy ojcem a córką dochodzi do kontaktów seksualnych, co ma powodować jej większą kompulsywność. Autorka tekstu napisała jedynie: „Jednym z najwcześniej zidentyfikowanych czynników ryzyka jest wykorzystanie seksualne i doświadczenie przemocy w dzieciństwie” oraz w innym miejscu, że czynnikiem wyzwalającym chorobę może być przemoc fizyczna lub seksualna. Do nadużyć seksualnych zalicza się zarówno kontakty seksualne dziecka z rodzicem, czyli kazirodztwo, jak również gwałt, molestowanie, manipulację seksualną, zachęcanie do oglądania pornografii, zmuszanie do masturbacji itp. Zgadzam się dalej z opisem możliwych reakcji dziecka na doznane krzywdy. Pojawia się wstręt do samego siebie, prowokowanie wymiotów, by pozbyć się całego „brudu”, który zalega wewnątrz.

Odpowiedz
~ania
~ania ponad rok temu

Nie mózg jest główną przyczyną.W wyniku długotrwałego stresu mózg przestaje działać jak powinien.Stres jest pierwotnym źródłem problemu.Przeżyłaś/przeżyłeś coś traumatycznego masz depresję! a nie masz depresję bo w organizmie masz niedobór serotoniny.Zastanówcie się ludzie,gdzie teraz szukać normalnej rodziny,spokoju,może właśnie w krajach wolno rozwijających się,bez jedzenia i bez bulimi,ale przynajmniej z miłością i bez wyścigu szczurów.

Odpowiedz
~elsa
~elsa ponad rok temu

Trochę płytki artykuł.Autor twierdzi ze dochodzi pomiędzy ojcem a córką do kontaktów seksualnych,co powoduje jej większą kompulsywność.Ogólną tendencją w społeczeństwie jest trzymanie strony ojca przez córki,a matki przez synów co nie jest równoznaczne z czynnikiem sprzyjającym kazirodztwu.Źródłem pedofilii nie jest trzymanie sztamy.Taka sytuacja zdaniem autora sprawia że dziewczyna staje się impulsywna i nerwowa co w efekcie mogłoby powodować bulimię.Otóż bulimię powoduje nie zdenerwowanie a wstręt do własnego ciała,obrzydzenie.Bulimia jest jedną z form autoagresji,obok narkotyków,prób samobujczych i innych autodestrukcyjnych zachowań.Nie ma "kontaktów seksualnych" między dzieckiem a rodzicem,jest co najwyżej
gwałt,molestowanie,manipulacja seksualna dzieckiem.Co w efekcie powoduje ten wstręt, chęć wyrzygania siebie samego aż do ostatnich wnętrzności,tych postrzeganych jako najbardziej "pobrudzone".Chęć zniszczenia siebie jako "naczynia brudu",szczególnie w początkowej fazie przeżywania wydarzeń,dotknięte nimi dziewczyny podświadomie obwiniają siebie za zaistniałe wydarzenia.Zboczeńcy i pedofile,wykolejeńcy tylko oni są winni "kontaktom seksualnym" jak to dziwnie określa autor.To są gwałty,to są rzeczy,których matka często udaje że nie widzi.Jak w takiej rodzinie być zdrowym?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przyczyny bulimii
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Przyczyny bulimii
Zaburzenia odżywiania

Bulimia

wymioty lub stosuje środki przeczyszczające. Przyczyny bulimii mają podłoże psychiczne, a wiążą się zazwyczaj z zaburzeniem postrzegania samej siebie (...) zazwyczaj psychoterapię. Przyczyny bulimii Na...

Anoreksja

Anoreksja bulimiczna

, w czasie, gdy następują w organizmie zmiany hormonalne, a więc w wieku 12-15 lat i 18-21 lat. Przyczyny anoreksji i bulimii mają podłoże psychiczne (...) Anoreksja bulimiczna to choroba o podłożu psychicznym. Jest to...

Bulimia

Bulimia u dzieci

% wszystkich kobiet cierpi na bulimię. Przyczyny bulimii u dzieci Przyczyny zachorowania na bulimię nie są do końca znane. Wiadomo natomiast, że do jej wystąpienia...

Bulimia

Bulimia a anoreksja

wśród rówieśników. Czasami anoreksja wynika z lękiem przed dojrzewaniem i życiem dorosłym. Przyczyn może być jednak dużo więcej. Co to jest bulimia (...) i jakie są jej objawy i przyczyny? Bulimia,...

Bulimia

Bulimia a depresja

częściej są narażone na depresję z powodu utraty małżonka, ponieważ na ogół żyją dłużej niż mężczyźni. Przyczyny bulimii Istnieje wiele psychospołecznych (...) przyczynę czy skutek bulimii....

Przyczyny niepłodności

Starania o drugie dziecko

Starania o drugie dziecko

Przyczyny niepłodności wtórnej to zwykle przebyte już po pierwszej ciąży choroby lub problemy, które narastają lub pojawiają się z wiekiem.