Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Przyczyny cieni pod oczami

Przyczyny cieni pod oczami
Przyczyny cieni pod oczami

Przyczyny cieni pod oczami są bardzo różne: od zmęczenia, po czynniki genetyczne czy alergie. Wbrew pozorom, zmęczenie i brak snu nie są najczęstszą przyczyną pojawiania się nieestetycznie wyglądających sińców pod oczami. Zwykle te czynniki tylko pogarszają stan skóry pod oczami i sprawiają, że cienie są bardziej widoczne. Najczęściej cienie pod oczami są dziedziczne – po rodzicach. Trzeba pamiętać, że w zależności od przyczyny, stosuje się różnie środki zaradcze, aby zlikwidować tzw. worki pod oczami.

spis treści

1. Genetyczne przyczyny worków pod oczami

Najczęstszą przyczyną cieni pod oczami są nasze geny. Sińce pod oczami odziedziczone po rodzicach mogą wynikać po prostu z budowy skóry. Skóra pod oczami jest cienka i w efekcie naczynia krwionośne znajdujące się w jej obrębie prześwitują przez nią.

Inną przyczyną, która powoduje cienie pod oczami, jest problem z pigmentacją skóry pod oczami. Obecność większej ilości melaniny w tych partiach skóry również przyczynia się do powstawania cieni pod oczami. Za widoczne sińce pod oczami odpowiada czasem także budowa czaszki. Głęboko osadzone oczy powodują, że cień pada na skórę pod oczami, czyniąc ją ciemniejszą niż jest naprawdę.

Zobacz film: "Przyczyny podkrążonych oczu [Specjalista radzi]"

Czynniki genetyczne sprawiają, że cienie pod oczami u dzieci są równie częste jak cienie pod oczami u dorosłych – dużo rzadziej wpływa na nie wiek.

2. Niezdrowy tryb życia a cienie pod oczami

Skóra z wiekiem traci nawilżenie i swoją naturalną grubość. To także może przyczynić się do wyraźniejszych i ciemniejszych cieni. Inną przyczyną nieestetycznych worków pod oczami jest niezdrowy tryb życia, który może obejmować:

Skóra pod wpływem działania tych czynników traci swoją gęstość i robi się cienka, podobnie jak w przypadku procesów odpowiedzialnych za starzenie się skóry.

Do niezdrowego trybu życia można zaliczyć też nadmierną ekspozycję na słońce. Zbyt częste opalanie się prowadzi do przesuszenia skóry, która staje się cieńsza i delikatniejsza, tym samym naczynia krwionośne stają się bardziej widoczne i dają efekt, który często określa się jako wory pod oczami.

Dlatego też zawsze powinnaś pamiętać, by chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym: używaj kremów z filtrami UVA i UVB także pod oczy – nie tylko na nos i dekolt.

3. Wpływ chorób na sińce pod oczami

Cienie pod oczami mogą być jedną z oznak przeziębienia lub zapalenia zatok, a to dlatego, że zwiększają one ciśnienie w naczyniach krwionośnych pod oczami. Cienie pod oczami stają się widoczne także wtedy, kiedy skóra robi się blada. Dzieje się tak pod wpływem osłabienia, zmęczenia, chorób, menstruacji, ciąży i wielu innych czynników wewnętrznych i zewnętrznych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze