Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Przyczyny niepłodności wtórnej

Avatar placeholder
04.07.2020 22:36
Przyczyny niepłodności wtórnej
Przyczyny niepłodności wtórnej (Shutterstock)

Przyczyny niepłodności wtórnej to takie czynniki, które pojawiają się z wiekiem. Bardzo wiele par ma problemy z poczęciem drugiego dziecka. Jednak osoby, które mają już jedno dziecko, rzadko decydują się na kosztowne leczenie niepłodności. Zajmują się swoim jedynakiem, przestając marzyć o większej rodzinie. A przecież wiele chorób powodujących niepłodność można wyleczyć albo zacząć kontrolować na tyle, by ciąża stała się możliwa. Jeśli przez rok regularnego współżycia, bez użycia żadnych metod antykoncepcji, nie dojdzie do zapłodnienia, można już mówić o prawdopodobieństwie niepłodności. Jeśli kobieta już raz była w ciąży, czyli wcześniej istniała możliwość zapłodnienia, jest to niepłodność wtórna. Wtedy wskazane jest, aby partnerzy zgłosili się do lekarza. Być może przyczyną niepłodności jest coś, co można wyleczyć.

spis treści

1. Przyczyny problemów z zajściem w ciążę

Problemy z zajściem w drugą ciążę są rzadko przewidywane przez rodziców. Skoro raz się udało, ciąża przebiegała bez powikłań, a dziecko urodziło się zdrowe - nie powinno być powodu do niepokoju. A jednak. Przyczyny niepłodności wtórnej to zwykle przebyte już po pierwszej ciąży choroby lub problemy, które narastają lub pojawiają się z wiekiem.

  • Główną przyczyną niepłodności wtórnej jest przede wszystkim wiek. U kobiet płodność zaczyna spadać już około trzydziestki, u mężczyzn jakość i ilość nasienia również obniża się z wiekiem.
  • Infekcje i stany zapalne mogą znacznie obniżyć płodność kobiety. Mogą to być np. zapalenia przydatków czy choroby przenoszone drogą płciową. Także u mężczyzn urazy czy zapalenie powrózka nasiennego mogą obniżyć płodność.
  • Wszelkie zabiegi chirurgiczne wykonywane na narządach płciowych, takie jak usuwanie torbieli jajników czy mięśniaków macicy, łyżeczkowanie macicy - mogą wywołać niepłodność wtórną.
  • Chorobą, która pojawia się zwykle dopiero po przekroczeniu przez kobietę trzydziestki, jest endometrioza. Oznacza to, że błona śluzowa macicy (czyli endometrium) znacznie grubieje i utrudnia zagnieżdżenie się zarodka.
  • Choroby ogólnoustrojowe także mogą wpłynąć na płodność. Są to np.: nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, a także choroby nerek i wątroby.

2. Pierwszy poród

Zobacz film: "Krioprezerwacja płodności"

Poród, szczególnie jeśli przebiegał z powikłaniami, może stać się przyczyną problemów z zajściem w drugą ciążę:

  • po cesarskim cięciu mogą pojawić się nieprawidłowe zrosty i blizny;
  • w czasie porodu może dojść do uszkodzenia szyjki macicy;
  • u niektórych kobiet pojawiają się poporodowe stany zapalne;
  • w rzadkich przypadkach zbyt duży krwotok podczas porodu i tuż po nim.

3. Styl życia a niepłodność wtórna

Są pewne czynniki, które obniżają płodność zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Czynniki te coraz bardziej wpływają niekorzystnie na płodność razem z wiekiem przyszłych rodziców. Są to:

  • palenie papierosów,
  • nadużywanie alkoholu,
  • zażywanie narkotyków,
  • nadmierne picie kawy,
  • stres,
  • nadmierne nagrzewanie organizmu u mężczyzn (podwyższona temperatura jąder nie sprzyja produkcji plemników),
  • narażenie na substancje toksyczne.

4. Owulacja a problemy z zajściem w ciążę

Przyczyną problemów z zajściem w ciążę może być brak owulacji lub jej nieregularny przebieg. Na owulację działa tak dość częsta wśród kobiet choroba: PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Owulacja może być także zaburzona przez wahania hormonalne. Zaburzenia owulacji mogą też być chorobą samą w sobie.

Przyczyny niepłodności wtórnej mogą dotyczyć zarówno obojga partnerów, jak i jednego z nich. Pocieszeniem dla nich może być fakt posiadania już jednego dziecka. Ale choroby związane z niepłodnością wtórną można, a nawet trzeba leczyć.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zaniedbane zęby zmniejszają płodność!
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze