Przejdź na WP

Przyczyny zajadów – charakterystyka zajadów, przyczyny u dorosłych i u dzieci

Chyba każdy z nas słyszał o zajadach lub doświadczył tej nieprzyjemnej i uciążliwej dolegliwości. Te stany zapalne pojawiające się w kącikach ust mogą wystąpić zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Do przyczyn zajadów zalicza się między innymi zakażenia grzybicze lub bakteryjne. Dowiedz się, jakie jeszcze mogą być przyczyny zajadów.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Przyczyny zajadów – charakterystyka dolegliwości

Zapalenie kątów ust, bo tak inaczej nazywa się zajady, zaczyna się pęknięciem suchej skóry wokół ust. Następnym etapem w rozwoju zajadów jest wystąpienie owrzodzeń wypełnionych płynem surowiczym. Pęcherzyki po kilku dniach pękają. Po kilku następnych dniach pojawia się w tym miejscu nadżerka, która zazwyczaj trudno się goi. Jest wiele przyczyn zajadów i warto je poznać.

Sucha skóra ust może przyczynić się do wystąpienia zajadów
Sucha skóra ust może przyczynić się do wystąpienia zajadów

2. Przyczyny zajadów – infekcje, przyjmowanie antybiotyków, niedobór witamin

Jedną z najczęstszych przyczyn zajadów jest infekcja bakteryjna lub grzybicza rozwijająca się w wilgotnych kącikach ust. Najczęściej do wystąpienia zajadów przyczyniają się drożdżaki, paciorkowce i gronkowce. Kolejną przyczyną jest antybiotykoterapia, podczas której w przewodzie pokarmowym „niszczone” są dobre bakterie uczestniczące m.in. w syntetyzowaniu witamin z grupy B, których prawidłowy poziom zapobiega powstawaniu zajadów. Głównie niedobór witaminy B2 jest przyczyną powstawania zajadów. Inną przyczyną zajadów jest niedobór żelaza.

Jakie choroby można zdiagnozować na podstawie stanu zdrowia jamy ustnej?
Jakie choroby można zdiagnozować na podstawie stanu zdrowia jamy ustnej? [6 zdjęć]

Masz biały nalot na języku, nieprzyjemny posmak w ustach albo nieświeży oddech? Nie ignoruj takich dolegliwości....

zobacz galerię

3. Przyczyny zajadów – alergia, brak higieny

Kolejną przyczyną zajadów może być alergia na nikiel, który może być zawarty m.in. w sztućcach. W tym przypadku konieczna będzie wymiana naczyń i sztućców. Przyczyną zajadów jest też bez wątpienia brak higieny jamy ustnejzębów, dziąseł, języka.

Zobacz także:

4. Przyczyny zajadów – choroby, aparaty ortodontyczne, brak pielęgnacji skóry ust

Jest jeszcze więcej przyczyn zajadów. Należą do nich np. choroby, które przebiegają z niedoborami odporności (anemia, HIV). Również używanie protez dentystycznych lub aparatów ortodontycznych może być przyczyną wystąpienia zajadów – obydwa przyrządy są doskonałym siedliskiem bakterii. Ryzyko pojawienia się dolegliwości jest większe, gdy źle nałożymy protezę dentystyczną. Aby zapobiec pojawieniu się zajadów, należy właściwie pielęgnować skórę ust, gdyż sucha, spierzchnięta i pękająca sprzyja powstaniu stanów zapalnych. Przyczyną zajadów może być też ciągłe oblizywanie ust.

Sprawdzone sposoby na suche usta
Sprawdzone sposoby na suche usta [7 zdjęć]

Spękane usta są bolesne, nieatrakcyjne i po prostu ciężko z nimi żyć. Popękane usta powstają w wyniku...

zobacz galerię

5. Przyczyny zajadów u dzieci

Również niemowlęta i małe dzieci narażone są na wystąpienie zajadów. Maluchy wielokrotnie wkładają do buzi przedmioty, które mogą być brudne, a przez to są siedliskiem bakterii. Niekiedy bywa, że przyczyną zajadów u dziecka jest niedobór żelaza. W takim przypadku należy skonsultować się z pediatrą, który przepisze odpowiednie leki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy