Rozmowa kwalifikacyjna - przygotowanie, przebieg, sprawdzian kreatywności, negocjacje płacowe, pytania, najczęstsze błędy

Rozmowa kwalifikacyjna jest niezwykle ważne w staraniach o pracę. Od rozmowy kwalifikacyjnej zależy to, czy zdobędziesz wymarzone stanowisko oraz na jakich warunkach będziesz pracować. Podczas interview pracodawca chce się przekonać, czy kandydat rzeczywiście nadaje się na podjęcie konkretnej posady i czy wpasuje się w zespół, z którym ma współpracować.

Warto również pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna o pracę to możliwość zweryfikowania informacji zawartych w aplikacji i okazja do poznania oczekiwań pracownika.

Zobacz film: "Jak się zachowywać na rozmowie kwalifikacyjnej? Jacek Santorski radzi!"

Rozmowa kwalifikacyjna - przygotowanie

Szukasz pracy, wysyłasz aplikacje, chcesz zmienić stanowisko pracownicze. W końcu zainteresowany twoim CV pracodawca zgłasza się i wyznacza termin spotkania. Zastanawiasz się, jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, by dobrze wypaść? Przede wszystkim pamiętaj, by być sobą i niczego nie udawać. Sztuczne pozy łatwo zdemaskować. O niespójności wypowiedzi może świadczyć mowa ciała.

Postaraj się opanować stres. Zdenerwowanie przed rozmową kwalifikacyjną to naturalna sprawa, zwłaszcza jeśli jest to pierwsza rozmowa kwalifikacyjna w twoim życiu i nie masz w tym względzie żadnego doświadczenia. Dbaj jednak o to, by stres nie wymknął ci się spod kontroli i nie paraliżował cię.

Pracodawca szuka pracowników, którzy potrafią radzić sobie w stresowych sytuacjach. Bądź pewny siebie, wypowiadaj się śmiało i kulturalnie. To robi dobre wrażenie.

Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna to sytuacja oficjalna, która rządzi się swoimi prawami. Przygotuj sobie odpowiedni strój. Oczywiście, może się on różnić w zależności od stanowiska, na jakie aplikujesz. Zawsze jednak ubranie powinno być czyste, uprasowane, a w przypadku pań – również niewyzywające, stonowane.

Dla mężczyzn na rozmowę kwalifikacyjną odpowiedni jest garnitur, natomiast kobiety powinny postawić na komplet: biała bluzka, eleganckie spodnie bądź spódnica.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Interview to kulminacyjny punkt rekrutacji, do którego należy się bardzo dokładnie przygotować. Brak przygotowanej uprzednio strategii odpowiedzi na trudne...

Rozmowa kwalifikacyjna - przebieg

Rozmowa kwalifikacyjna pozwala nie tylko poznać osobiście kandydata na dane stanowisko, ale też sprawdzić jego oczekiwania wobec pracy. Nie tylko co do wysokości wynagrodzenia, ale i preferowanego sposobu organizacji obowiązków czy zawodowych planów na przyszłość.

Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie na pracodawcy, powinieneś odpowiedzieć na wszystkie jego pytania. Przeważnie rozmowa o pracę ma określony przebieg – najpierw pracodawca zapyta o przeszłość, np. o wykształcenie lub doświadczenie zawodowe, a następnie o plany związane z pracą i oczekiwania odnośnie oferowanego stanowiska.

Ponadto, w zależności od rodzaju stanowiska, branży, firmy i upodobań osoby przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną, mogą się pojawić pytania dodatkowe. Najczęściej dotyczą one zainteresowań kandydata. W ten sposób pytający próbuje rozładować napiętą atmosferę i pokonać stres u osoby ubiegającej się o dane stanowisko.

Zdarza się, że pracodawca wykorzystuje spotkanie z kandydatem o pracę jako okazję do sprawdzenia, jak ten radzi sobie w trudnej sytuacji. Osoba rekrutująca może np. przeprowadzać rozmowę natarczywym, a nawet niegrzecznym tonem, okazywać zniecierpliwienie, ponaglać kandydata, czy opuścić salę bez słowa i wrócić za jakiś czas nie podając powodu wyjścia, a wszystko po to, by sprawdzić, jak rekrutowany zareaguje, jak się zachowa, czy da się onieśmielić, czy raczej zachowa trzeźwą ocenę sytuacji.

Rozmowa kwalifikacyjna - sprawdzian kreatywności

Niektóre zabiegi stosowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej są naprawdę zabawne. Zdarza się, że kandydat proszony jest o odtworzenie dźwięku dzwonka w swoim telefonie – jest to wskazówka dotycząca charakteru osoby. Z kolei naśladowanie wybranego zwierzęcia ma na celu pokazanie jak bardzo kandydat jest kreatywny i ocenę szybkości jego reakcji. Triki te są jednak tylko dodatkami do rozmowy kwalifikacyjnej – mogą pomóc podjąć decyzję, ale nie mają zasadniczego na nią wpływu.

Ważny element rozmowy kwalifikacyjnej to część, w której kandydat może zadawać pytania. Umiejętność zadawania pytań jest ceniona przez pracodawców.

Pytanie typu: „Czym właściwie zajmuje się firma?” doszczętnie kompromituje kandydata. Pytania powinny dotyczyć specyfiki pracy czy możliwych ścieżek kariery. Chodzi nie tylko o zdobycie informacji o firmie, ale też o udowodnienie pracodawcy, że rekrutowanemu zależy na danym stanowisku.

Rozmowa kwalifikacyjna - negocjacje płacowe

Rozmowa o wynagrodzeniu jest jednym z trudniejszych etapów interview. Przyszły pracownik chce mieć godziwe warunki płacowe, ale przecież nie jest jedynym kandydatem. Pozostali mogą zgodzić się na pracę za mniejszą pensję. Łatwiej mają osoby, które ubiegają się o pracę w dużych firmach. Zwykle istnieją w nich szczegółowe siatki płac, z których wynika, na jakie wynagrodzenie może liczyć pracownik na konkretnym stanowisku.

Tam, gdzie istnieje pole do negocjowania warunków pracy, trzeba je wykorzystać. Przed rozmową kwalifikacyjną warto zorientować się, na jakie wynagrodzenie może liczyć osoba na określonym stanowisku, w danej branży i z konkretnymi kwalifikacjami.

Pomocą służą listy płac, fora internetowe poświęcone pracy, znajomi. Walcząc o oczekiwaną pensję, trzeba używać konkretnych argumentów. Szczególnie dobre wrażenie robi inwestowanie w samorozwój – opłacanie studiów podyplomowych czy kursów językowych.

Rozmowa kwalifikacyjna - pytania

 • Dlaczego chcesz pracować w tej firmie?
 • Jak wyobrażasz sobie pracę na stanowisku, na które aplikujesz?
 • Jakie masz plany zawodowe na najbliższe pięć lat?
 • Dlaczego uważasz, że przydasz się w naszej firmie?
 • Wolisz pracować zespołowo czy indywidualnie?
 • Jaką rolę najchętniej pełniłbyś w zespole?
 • Co cię najbardziej motywuje do pracy?
 • Czego nauczyłeś się po ostatnio poniesionej porażce?
 • Jakie sukcesy odniosłeś w ostatnim czasie?
 • Jakie są twoje największe zalety?
 • Dlaczego odszedłeś z poprzedniego miejsca pracy?

Rozmowa kwalifikacyjna - najczęstsze błędy

Błędy formalne Błędy merytoryczne
stawianie się na rozmowę kwalifikacyjną w towarzystwie osób postronnych niewystarczające przygotowanie się do rozmowy o pracę – brak wiedzy merytorycznej, czy pobieżne przećwiczenie wypowiedzi obcojęzycznej
nieprzestrzeganie standardów biznesowych (sformalizowany ubiór, wyłączony telefon komórkowy) świadome zaniżanie lub zawyżanie umiejętności językowych lub pozostałych kwalifikacji
niepunktualne stawianie się na rozmowę – za późno bądź zdecydowanie za wcześnie podawanie nieprawdziwych informacji na temat zakresu obowiązków właściwego dla poprzednich stanowisk
„zapominanie” o podstawowych informacjach, takich jak: nazwisko osoby, z którą odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna; nazwa stanowiska, o które ubiega się kandydat zmyślanie oryginalnych hobby, mające na celu zainteresowanie rozmówcy swoją osobą
odwoływanie terminu spotkania w ostatniej chwili lub rezygnacja z ubiegania się o pracę bez uprzedniego powiadomienia brak właściwej motywacji dla swoich wypowiedzi

Właściwe przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej to połowa sukcesu w staraniach o pracę. Pamiętaj, żeby być pewnym siebie, kulturalnym i kompetentnie odpowiadać na zadawane pytania. Szczerość, otwartość i umiejętność prowadzenia konwersacji są niezwykle cenione przez pracodawców.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kariera
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Kariera
Kariera

Mobbing w miejscu pracy

Mobbing w miejscu pracy

Mobbing może objawiać się całkowitą ignorancją pracownika lub psychicznym nękaniem, nastraszaniem, wydawaniem poleceń nieadekwatnych do jego możliwości.

Kariera

Seks za awans (WIDEO)

Seks za awans (WIDEO) Odtwórz wideo

Niektóre osoby wykorzystują swoją seksualność do tego, aby osiągnąć jakieś dobra - na przykład awans czy podwyżkę. Co ciekawe, seks w zamian za awans zdarza się zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. O seksie za awans szczegółowo opowiada Arkadiusz Bilejczyk,...

Kariera

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna

Interview to kulminacyjny punkt rekrutacji, do którego należy się bardzo dokładnie przygotować. Brak przygotowanej uprzednio strategii odpowiedzi na trudne pytania może być jedyną przyczyną porażki.

Kariera

Rozmowa z nowym pracodawcą

Rozmowa z nowym pracodawcą

Błędy rekrutacyjne zdarzają się każdemu. Najczęstszymi są nieodpowiedni strój i brak merytorycznego przygotowania.

Kariera

Sprawdź, jak zwiększyć swoją kreatywność

Sprawdź, jak zwiększyć swoją kreatywność

Relaks Weź prysznic, pójdź na spacer lub przejedź się rowerem. Badania neurologiczne wykazały, że mózg często potrzebuje zupełnie oderwać się od problemu, aby znaleźć rozwiązanie. Może się więc okazać, że wykrzykniesz „Eureka!" dopiero po chwilowej przerwie. Praktyka...

Kariera

Uzależnienie od pracy

Uzależnienie od pracy

Pracoholikami zostają najczęściej osoby pilne, perfekcyjne, z drugiej strony także pełne kompleksów, nieśmiałe, niedowartościowane oraz bojące się otoczenia lub chcące za wszelką cenę udowodnić, że potrafią coś osiągnąć.

Kariera

Wywieranie presji

Wywieranie presji

Stopniowe wywieranie presji i manipulowanie pracownikami często przeradzają się w działania mobbingowe.

Kariera

Zmęczenie

Zmęczenie

Zmęczenie jest objawem nie tylko przepracowania, nierzadko związane jest także z wieloma dolegliwościami.

Kariera

Zła praca gorsza dla zdrowia od bezrobocia

Zła praca gorsza dla zdrowia od bezrobocia

Lepsza jakakolwiek praca niż bezrobocie? Okazuje się, że nie. Osoby, które wykonują niesatysfakcjonującą pracę mogą być w gorszej kondycji psychicznej. Kto ma pracę, czuje się lepiej zarówno psychicznie, jak i pod względem fizycznym - taka panuje powszechna...

Kariera

Dress code

Dress code to styl ubioru o zuniformizowanym kształcie. Przypomina nieco mundurki szkolne, które wciąż budzą pewne kontrowersje, ale jednocześnie czemuś służą. Niektóre firmy wprowadzają wytyczne dotyczące ubioru, gdyż chcą, aby ich pracownicy byli odpowiednio...