Trwa ładowanie...

Przyjaciel z dzieciństwa – czy naprawdę go potrzebujesz?

Każdy z nas ma swoje marzenia i mniej lub bardziej skrywaną listę życzeń – wiele pozycji na takiej liście to rzeczy materialne: luksusowe auto (kto choć raz nie marzył o lexusie?), dom w górach, najnowsza kolekcja Chanel lub pokaźne konto w banku, które wystarczyłoby do spełniania wszystkich zachcianek. Czasem nasze życzenia są bardziej przyziemne: dobra praca, szybszy dojazd do szkoły dziecka lub – najzwyczajniej w świecie – zdrowie i święty spokój. Podczas rozmyślań nad tym, co chcielibyśmy mieć, stosunkowo rzadko pojawia się słowo „przyjaciel”. Czy oznacza to, że nie jest on nam potrzebny?

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

1. Zawsze razem?

W okresie dzieciństwa przyjaciel to nierzadko najważniejsza osoba na świecie, ale z biegiem lat niejedna przyjaźń traci na znaczeniu i w końcu się rozpada. Część osób uważa to za naturalną kolej rzeczy, inni podtrzymują znajomości z dziecięcych lat, nawet jeśli jedyne, co łączy ich z ważnymi dawniej osobami, to wspólne wspomnienia. Efekt jest podobny – brak kontaktu ze szkolnymi przyjaciółmi nie jest bardziej dotkliwy niż trwanie w relacji, która z upływem czasu stała się płytka. Czy zatem warto umawiać się na kolejne spotkanie, które nic nie wnosi do naszego dorosłego życia? Jeśli w twoim otoczeniu jak elektron krąży „pamiątka” z dzieciństwa w postaci dawnego przyjaciela lub przyjaciółki, możesz sobie pogratulować, nawet jeśli wasza znajomość jest obecnie dość luźna. Wieloletnia przyjaźń jest bowiem dowodem na to, że oboje/obie potraficie wejść w trwałą, zdrową relację. Dopóki wspólne spotkania sprawiają wam przyjemność i możecie liczyć na siebie nawzajem w trudnych chwilach, taką znajomość można i warto pielęgnować. Jeżeli jednak słodkie uśmiechy kryją urazy sprzed X lat, a wieczorne wyjścia sprowadzają się do przechwałek i wzajemnych przytyków, może czas je zakończyć?

2. Bilans zysków i strat

Zanim wykasujesz numer telefonu do przyjaciela, który jest nim tylko z nazwy, odpowiedz sobie na kilka pytań: Czy zdarza ci się szukać pretekstu do odwołania spotkania? Jak często myślisz o nim i masz ochotę się z nim spotkać? Kiedy ostatnim razem zadzwoniłeś do niego bez powodu? Czy w trakcie spotkań gryziesz się w język, by nie wyrzucić z siebie wszystkich pretensji i żalów? Nie musisz zliczać punktów za odpowiedzi twierdzące, by wiedzieć, czy chcesz kontynuować daną znajomość. Decyzja należy do ciebie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.