Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Przyjaźń z byłym

Avatar placeholder
10.09.2014 12:01
Przyjaźń z byłym
Przyjaźń z byłym (Zdjęcie autorstwa makelessnoise / CC BY 2.0)

Czasami zdarza się, że twój były facet chce, abyście zostali przyjaciółmi. Decyzja zawsze zależy od ciebie. Czy chcesz utrzymywać z nim bliski kontakt, czy raczej raz na zawsze zerwać znajomość? Wszystko jest zależne od tego, w jaki sposób zerwaliście ze sobą i co było powodem rozstania. Bywa często tak, że zdrada spowodowała rozstanie. W takim przypadku przyjaźń z eks nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż za bardzo boli i przebywając z nim częściej narażasz się na przykre wspomnienia. Czy przyjaźń z byłym chłopakiem to dobre rozwiązanie? Czy przypadkiem człowiek nie funduje sobie złudnych nadziei, że jeszcze nie wszystko stracone, że jeszcze można odbudować uczucie, które niegdyś łączyło zakochane w sobie osoby?

1. Przyjaźń z eks

Jednym z powodów, dla których eks chce się zaprzyjaźnić, to myślenie, że w ten łagodny sposób zakończy związek. Stopniowe przejście z miłości w niezobowiązujący układ przyjacielski czy luźną znajomość to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie wtedy, gdy nie ma się odwagi zakończyć związku uczciwie. Partner może mieć trudności z podjęciem decyzji o rozstaniu, a co dopiero zerwać z kobietą twarzą w twarz. Niejednokrotnie czuje się winny i wie, że ciebie to bardzo zaboli. Chce się rozstać w sposób, który pozwoli mu dobrze czuć się z samym sobą. W praktyce zdegradowanie roli kochanka do przyjaciela za pomocą słów: „Jesteś wspaniałą osobą, lecz nie możemy być już razem, najlepiej zostańmy przyjaciółmi”, może być więcej niż poniżające dla nas.



Inną możliwością jest to, że eks proponuje ci przyjaźń, ponieważ ułatwia mu to życie. Nadal spotykacie się z tymi samymi ludźmi, spędzacie czas w tych samych miejscach. Chce uniknąć niepotrzebnych negatywnych uczuć, takich jak zazdrość, wściekłość, tworzenie sytuacji konfliktowych. Innymi słowy, poprzez pozostanie przyjaciółmi twój były ma gwarancję, że zachowacie do siebie szacunek, a nie odrazę i niechęć, jak to bywa przy rozstaniu. Prawdziwa przyjaźń, która może was połączyć to wspaniałe uczucie, lecz pamiętajmy, że trzeba sobie na nią zasłużyć.



2. Przyjaźń po rozstaniu

Zobacz film

Przyjaźń po rozstaniu, często po rozwodzie, jest możliwa, lecz czasem ktoś może nie chcieć zostać twoim przyjacielem, bo wciąż cię kocha. W rzeczywistości przyjaźń po rozstaniu to rzadki przypadek. Ludzi zazwyczaj dzieli zbyt dużo rzeczy i mają za sobą zbyt bolesne doświadczenia, by ot tak przejść w relację przyjacielską. Jeśli związek dawno się rozpadł i twój partner, zastanawiając się, jak żyć po rozwodzie, składa ci propozycję zostania przyjaciółmi, może to być znakiem, że zaakceptował rozpad waszego związku, natomiast bardziej prawdopodobne jest to, że pomyślał, iż możliwe jest, abyście w ten sposób byli razem. Pamiętaj, aby zaznaczyć to jasno, że z twojej strony może liczyć tylko na przyjaźń i nic więcej. Przyjaźń damsko-męska w waszym przypadku powinna kierować się szczerymi intencjami, a nie być tylko sposobem na osiągnięcie osobistego celu.



Jeśli eks zakończył związek, może chce, abyście zostali przyjaciółmi, gdyż pragnie sobie ciebie zostawić jako kogoś rezerwowego, gdyby z inną kobietą mu nie wyszło. Jednym z największych niebezpieczeństw jest to, że niekoniecznie zamierza wrócić do ciebie.

Może też chcieć utrzymać znajomość, gdyż dobrze wam się układało w łóżku i w razie potrzeby zawsze będziesz dostępna. Czasami eks chce być twoim przyjacielem, bo chce mieć na ciebie oko. Nie jest to powodowane dbałością o ciebie i twoje dobro, lecz wynika bardziej z jego próżności, egoizmu i tego, że lubi mieć kontrolę nad tym, czy aby obecny partner nie jest od niego lepszy ani przystojniejszy. Jako przyjaciele możecie przebywać w tych samych miejscach, co pozwoli mu na kontakt z twoim partnerem, a przez to może powiedzieć lub zrobić rzeczy bez twojej wiedzy, które zdeklasują cię w jego oczach. 



Pamiętaj, że nie masz obowiązku byćprzyjacielem z eks partnerem, nawet będąc po rozwodzie. Jeśli zdecydujesz, że nie jest to dobry pomysł, to nie znaczy, że jesteś jego wrogiem. Jak widać, gdy eks chce być przyjacielem, istnieje wiele powodów, aby być ostrożnym i należy się zastanowić, czy jest to na pewno dobry pomysł. Czasami chęć przyjaźni jest podyktowana nieświadomymi intencjami, które niekoniecznie będą służyły waszej relacji. W praktyce bardzo ciężko stworzyć przyjaźń z byłym partnerem, gdyż ma się w pamięci zarówno te negatywne wspomnienia, które doprowadziły do rozstania, jak i te pozytywne, dotyczące sfery intymnej, seksu, upojnych nocy czy miłych wakacji nad morzem, co utrudnia utrzymanie znajomości tylko w granicach układu przyjacielskiego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze