Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Pulsometr do biegania

Avatar placeholder
18.04.2019 09:35
Pulsometr do biegania
Pulsometr do biegania (123RF)

Ćwiczenia fizyczne powinny stanowić część dnia każdego z nas. Regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko pojawienia się różnych chorób, jak np. miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, redukują tkankę tłuszczową, zapobiegając nadwadze i otyłości. Najprostszym ćwiczeniem dla każdego z nas może być bieganie. Aby uzyskać lepsze efekty w bieganiu, można stosować różnego rodzaju gadżety do ćwiczeń. Zaliczamy do nich m.in. pulsometr do biegania.

1. Co to jest pulsometr do biegania?

Pulsometr do biegania to urządzenie, które przyłożone do odpowiedniego miejsca na ciele, mierzy nasz puls podczas biegania, a więc ilość uderzeń mięśnia sercowego na minutę. W zależności od wartości pulsu można ćwiczyć wytrzymałość ogólną organizmu lub wytrzymałość szybkościową, U każdego człowieka wartość tętna pożądanego podczas biegania jest różna, zależy bowiem od różnych czynników fizjologicznych. Aby uzyskać jakiekolwiek efekty, tętno musi być jednak wyższe niż ok. 130. W zależności od intensywności i długości czasu biegania można oszacować ilość spalonych kalorii. Do spalania tkanki tłuszczowej najbardziej jednak zaleca się długie i powolne bieganie, wtedy bowiem przemianom energetycznym ulega tkanka tłuszczowa, a nie zmagazynowany glikogen. Szybkie bieganie z kolei pomaga wzmocnić siłę mięśni. Używanie pulsometru do bieganiapozwala na ustalenie pulsu, który będzie odpowiedni do zredukowania tkanki tłuszczowej.

2. Rodzaje pulsometrów do biegania

Wyróżniamy kilka rodzajów pulsometrów do biegania. Przede wszystkim możemy je podzielić ze względu na miejsce ciała, na które się je zakłada. Są to:

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"
  • Pulsometr zakładany na klatkę piersiową z paskiem;
  • Pulsometr zakładany na nadgarstek;
  • Pulsometr dotykowy zakładany na palec.

Inny podział pulsometrów to podział w zależności od funkcji, jakie posiadają. Prosty model pulsometru mierzy tętno w danym momencie. Bardziej zaawansowane modele tych urządzeń pozwalają na ręczne ustawienie tętna pożądanego podczas biegania. Taki aparat do biegania poinformuje biegającego podczas ćwiczeń o przekroczeniu danego zakresu pulsu poprzez sygnalizację dźwiękową. Oprócz tego pulsometr może być wyposażony w funkcję liczenia, jak długo byliśmy w strefie pożądanego zakresu tętna. Tak więc wskazuje nam, na ile zrealizowaliśmy nasz trening. Większość modeli pulsometrów posiada opcję wskazywania na podstawie intensywności i czasu biegu, ile udało nam się spalić kalorii. Szczególnie ważne jest to dla osób, których trening opiera się na spalaniu tkanki tłuszczowej.

Ważne jest także, czy biegamy z pulsometrem sami, czy w grupie. Sygnał przekazywany do pulsometru może bowiem wskazywać łączny puls, np. obu osób biegnących obok siebie. Dzieje się tak często w prostszych modelach pulsometrów, które nie posiadają opcji kodowania sygnału. Pulsometry z wyższej półki posiadają już taką opcję, więc bez żadnych zastrzeżeń można z nimi biegać np. z partnerem lub partnerką. Zaawanasowane modele pulsometrów mają również możliwość przesyłania danych z urządzenia do komputera. Pozwala to na szczegółową analizę tętna podczas biegania. Zmiany tętna zobrazowane są na komputerze w postaci wykresów. Pulsometry ze średniej półki wyposażone są w możliwość dołączenia do nich specjalnego transmitera do tego celu. Takie pulsometry zaleca są jednak już dla profesjonalnych sportowców lub biegaczy zatrudnionych w dziale analiz.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze