Trwa ładowanie...

Pytania do pracodawcy

Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj kojarzona jest z pytaniami kierowanymi przez pracodawcę do kandydata na określone stanowisko. Jednak podczas rozmowy o pracę kandydat także może zadawać pytania. W trakcie przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej, warto zastanowić się nad tym, o co chcielibyśmy zapytać osobę rekrutującą. O co dokładnie można zapytać na pierwszym spotkaniu z pracodawcą, a jakich pytań należy się wystrzegać? Jak stworzyć profesjonalny wizerunek i wywrzeć dobre wrażenie podczas interview?

spis treści

1. Rozmowa kwalifikacyjna

Wiele osób zastanawia się, jak przejść rozmowę kwalifikacyjną, aby okazać się osobą godną danego stanowiska pracy i jednocześnie zdobyć pewne ważne wiadomości na temat firmy. Do rozmowy kwalifikacyjnej należy się dobrze przygotować i samemu znaleźć informacje na temat działalności firmy i jej pozycji na rynku. W ogłoszeniu o pracę nie zawsze podane są wszystkie wymagania stawiane kandydatom do pracy, a także lista obowiązków nie jest pełna. Zazwyczaj osoby rekrutujące uzupełniają te braki i podają dokładniejsze wymagania i oczekiwania wobec osób zainteresowanych danym stanowiskiem. Jeśli w rozmowie padną odpowiedzi na pytania, które chcieliśmy zadać, lepiej ich nie powtarzać, aby pracodawca nie odniósł wrażenia, że nie słuchaliśmy. Na rozmowie kwalifikacyjnej mamy prawo dowiedzieć się:

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

 • jaki jest dokładnie zakres obowiązków na oferowanym stanowisku,
 • komu będzie podlegało to stanowisko,
 • ile osób należy do zespołu bezpośrednich współpracowników lub podwładnych,
 • czy stanowisko, którym jesteśmy zainteresowani, jest nowo tworzone, czy nie i co się stało z osobą zajmującą je poprzednio,
 • jak długo firma szuka kogoś na to stanowisko,
 • czy praca na oferowanym miejscu jest związana z dużą samodzielnością,
 • czy będą wymagane częste podróże lub czasowe przeniesienie do innego miasta,
 • czy firma oferuje możliwości podniesienia kwalifikacji na tym stanowisku, jakich szkoleń można się spodziewać,
 • o czas pracy – czy jest to system zmianowy, czy przerwa jest wliczana do czasu pracy,
 • jak osoba rekrutująca ocenia atmosferę w pracy, w dziale, gdzie znajduje się stanowisko, o które się ubiegamy,
 • kim jest potencjalny przełożony,
 • jak wygląda przykładowy dzień pracy na tym stanowisku,
 • jakich umiejętności wymaga się od nowego pracownika.

Oczywiście warto zapytać, czy i kiedy poznamy wynik rozmowy, czy firma będzie udzielała informacji, gdy odpowiedź będzie negatywna oraz co w przypadku pozytywnej odpowiedzi, czy należy się spodziewać kolejnego etapu rekrutacji, jak się do niego przygotować.

2. Jakich pytań nie zadawać na pierwszym spotkaniu o pracę?

Źle widziane pytania na pierwszym spotkaniu to pytania o składniki wynagrodzeń, premie, prowizje oraz kryteria i częstotliwość ich otrzymywania. Na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej lepiej nie pytać o rodzaje świadczeń pozapłacowych oferowanych przez firmę (np. opieka medyczna, karnety na basen, siłownia itd.). Reguły jednak nie ma – są rozmowy kwalifikacyjne, które składają się z jednego etapu, są rozbudowane systemy doboru pracowników na dane stanowisko, które obejmują tradycyjne interview, testy rekrutacyjne (testy na osobowość, zadania na kreatywność, gry symulacyjne, zadania na czas) i spotkanie z szefem firmy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Kamila Drozd
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza