Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Pytania do pracodawcy

Avatar placeholder
05.09.2013 13:25
Pytania do pracodawcy
Pytania do pracodawcy

Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj kojarzona jest z pytaniami kierowanymi przez pracodawcę do kandydata na określone stanowisko. Jednak podczas rozmowy o pracę kandydat także może zadawać pytania. W trakcie przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej, warto zastanowić się nad tym, o co chcielibyśmy zapytać osobę rekrutującą. O co dokładnie można zapytać na pierwszym spotkaniu z pracodawcą, a jakich pytań należy się wystrzegać? Jak stworzyć profesjonalny wizerunek i wywrzeć dobre wrażenie podczas interview?

spis treści

1. Rozmowa kwalifikacyjna

Wiele osób zastanawia się, jak przejść rozmowę kwalifikacyjną, aby okazać się osobą godną danego stanowiska pracy i jednocześnie zdobyć pewne ważne wiadomości na temat firmy. Do rozmowy kwalifikacyjnej należy się dobrze przygotować i samemu znaleźć informacje na temat działalności firmy i jej pozycji na rynku. W ogłoszeniu o pracę nie zawsze podane są wszystkie wymagania stawiane kandydatom do pracy, a także lista obowiązków nie jest pełna. Zazwyczaj osoby rekrutujące uzupełniają te braki i podają dokładniejsze wymagania i oczekiwania wobec osób zainteresowanych danym stanowiskiem. Jeśli w rozmowie padną odpowiedzi na pytania, które chcieliśmy zadać, lepiej ich nie powtarzać, aby pracodawca nie odniósł wrażenia, że nie słuchaliśmy. Na rozmowie kwalifikacyjnej mamy prawo dowiedzieć się:

  • jaki jest dokładnie zakres obowiązków na oferowanym stanowisku,
  • komu będzie podlegało to stanowisko,
  • ile osób należy do zespołu bezpośrednich współpracowników lub podwładnych,
  • czy stanowisko, którym jesteśmy zainteresowani, jest nowo tworzone, czy nie i co się stało z osobą zajmującą je poprzednio,
  • jak długo firma szuka kogoś na to stanowisko,
  • czy praca na oferowanym miejscu jest związana z dużą samodzielnością,
  • czy będą wymagane częste podróże lub czasowe przeniesienie do innego miasta,
  • czy firma oferuje możliwości podniesienia kwalifikacji na tym stanowisku, jakich szkoleń można się spodziewać,
  • o czas pracy – czy jest to system zmianowy, czy przerwa jest wliczana do czasu pracy,
  • jak osoba rekrutująca ocenia atmosferę w pracy, w dziale, gdzie znajduje się stanowisko, o które się ubiegamy,
  • kim jest potencjalny przełożony,
  • jak wygląda przykładowy dzień pracy na tym stanowisku,
  • jakich umiejętności wymaga się od nowego pracownika.
Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Oczywiście warto zapytać, czy i kiedy poznamy wynik rozmowy, czy firma będzie udzielała informacji, gdy odpowiedź będzie negatywna oraz co w przypadku pozytywnej odpowiedzi, czy należy się spodziewać kolejnego etapu rekrutacji, jak się do niego przygotować.

2. Jakich pytań nie zadawać na pierwszym spotkaniu o pracę?

Źle widziane pytania na pierwszym spotkaniu to pytania o składniki wynagrodzeń, premie, prowizje oraz kryteria i częstotliwość ich otrzymywania. Na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej lepiej nie pytać o rodzaje świadczeń pozapłacowych oferowanych przez firmę (np. opieka medyczna, karnety na basen, siłownia itd.). Reguły jednak nie ma – są rozmowy kwalifikacyjne, które składają się z jednego etapu, są rozbudowane systemy doboru pracowników na dane stanowisko, które obejmują tradycyjne interview, testy rekrutacyjne (testy na osobowość, zadania na kreatywność, gry symulacyjne, zadania na czas) i spotkanie z szefem firmy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze