Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 0 , 7 8 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badanie molekularne: Pytania do specjalistów

Co oznacza wynik badania molekularnych u niemowlaka?

Witam, mój 8 miesięczny synek ma fenyloketonurie ,niedawno otrzymałam wyniki badań molekularnych ma 2 mutacje R241H oraz c.1066-11G>A, bardzo chciałabym wiedzieć o jakiej postaci pku świadczą .
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Obecność dehydrogenazy glutaminianowej - wynik dodatni

Dzień Dobry!!! Mam 34 lata. Oto wynik badania: ,,Test na obecność dehydrogenazy glutaminianowej - dodatni. Test na obecność toksyny A/B C.Difficile - ujemny. Uwaga: Powyższy wynik nie potwierdza ani nie wyklucza obecności toksynotwórczego szczepu C. Difficle. W celu potwierdzenia toksynotwórczości... Dzień Dobry!!! Mam 34 lata. Oto wynik badania: ,,Test na obecność dehydrogenazy glutaminianowej - dodatni. Test na obecność toksyny A/B C.Difficile - ujemny. Uwaga: Powyższy wynik nie potwierdza ani nie wyklucza obecności toksynotwórczego szczepu C. Difficle. W celu potwierdzenia toksynotwórczości szczepu wskazane badanie metodami molekularnymi lub hodowlanymi" Moja pani doktor kazała powtórzyć badanie za m-c, nic mi nie przepisała, nadal mam luźne stolce ze śluzem. Czy mogę tyle czekać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Krzysztof Majdyło
Lek. Krzysztof Majdyło

Jak ocenić swój wynik badania molekularnego guza mózgu?

WITAM wczoraj otrzymałam wyniki badania molekularnego guza mózgu, jeśli jest ktoś wstanie to ocenić to bym bardzo była wdzięczna.Oto wynik Status metylacyjny MGMT - bardzo niski poziom metylacji promotora genu MGMT Delecja 1p/19q brak kodelecji 1p/19q IDH1 (R132C) BRAK MUTACJI IDH1 (R132H) BRAK MUTACJI IDH2 (R172K) BRAK MUTACJI IDH2 (R172M) BRAK MUTACJI
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy dodatni antygen hbs oznacza zakażenie żółtaczką?

witam wykryto u mnie antygen hbs dodatni w badaniu krwi,próby wątrobowe sa w normie.Czy to oznacza ze wirus żółtaczki to nowe zakażenie ? Do lekarza hepatologa nie ma terminów z nfz czy mogę poczekać z badaniami molekularnymi az wytworzą... witam wykryto u mnie antygen hbs dodatni w badaniu krwi,próby wątrobowe sa w normie.Czy to oznacza ze wirus żółtaczki to nowe zakażenie ? Do lekarza hepatologa nie ma terminów z nfz czy mogę poczekać z badaniami molekularnymi az wytworzą sie przeciwciała czy tez muszę już od razu po wykryciu wirusa iść prywatnie,pośpieszyć się z konsultacją lekarską dziekuję za pomoc Iwona
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Tomasz Grzelewski
Dr n. med. Tomasz Grzelewski

Gdzie rozpocząć leczenie chlamydii?

Witam.odebrałem wyniki badań na chlamidię trachomatis .było to badanie DNA molekularne wymaz z gardła wynik NIESTETY DODATNI PROSZĘ POWIEDZIEĆ CZY MOZNA WYLECZYĆ I JAK DŁUGO TRWA LECZENIE CHLAMIDI I GDZIE NALEŻY SIĘ ZGŁOSIC.
odpowiada 2 ekspertów:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy to zaburzenie ma podłoże genetyczne?

Dzień dobry, Bliska mi osoba, która ma formalnie stwierdzony zespół Aspergera, poddała się badaniu genetycznemu - kariotypowi molekularnemu, mikromacierzy CGH, sprawdzającemu mikrozmiany w genach (chromosomach), wykrywającemu m.in. mutacje znane jako te związane z autyzmem. Uzyskała wynik PRAWIDŁOWY. Stąd... Dzień dobry, Bliska mi osoba, która ma formalnie stwierdzony zespół Aspergera, poddała się badaniu genetycznemu - kariotypowi molekularnemu, mikromacierzy CGH, sprawdzającemu mikrozmiany w genach (chromosomach), wykrywającemu m.in. mutacje znane jako te związane z autyzmem. Uzyskała wynik PRAWIDŁOWY. Stąd pytanie, czy zaburzenie jakim jest u niej zespół Aspergera, nie ma podłoża genetycznego? Czy autyzm może rozwijać się bez nieprawidłowości w genach? Z góry dziękuję za każdą odpowiedź, Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
mgr Zenona Tymecka
mgr Zenona Tymecka

Bakteria mycobacterium tuberculosis complex u 1,5-rocznej córki

witam,W ubiegły poniedziałek dostałam telefon ze szpitala Okazało się, że u mojej 1,5 rocznej córeczki wykryto mycobacterium tuberculosis complex, w badaniu molekularnym zidentyfikowano mycobacterium bovis BCG. Pani doktor jest zszkokowana takim wynikiem i zleciła wczoraj wykonanie próby tuberkulinowej. Dzisiaj... witam,W ubiegły poniedziałek dostałam telefon ze szpitala Okazało się, że u mojej 1,5 rocznej córeczki wykryto mycobacterium tuberculosis complex, w badaniu molekularnym zidentyfikowano mycobacterium bovis BCG. Pani doktor jest zszkokowana takim wynikiem i zleciła wczoraj wykonanie próby tuberkulinowej. Dzisiaj już widac zaczerwienienie.Proszę o pomoc bo nikt nam nic nie mówi. strasznie się boję.Czy leczy się takie małe dzieci i jakie są skutki leczenia?
odpowiada 1 ekspert:
 Aleksander Ropielewski
Aleksander Ropielewski

Czy diagnostyka choroby urologicznej jest prawidłowa?

Witam mam problem intymny, chcę się poddać badaniu molekularnemu, chcę wybrać pakiet, problem jest na napletku i żołędziu. Objawy to: jasno-kremowy nalot o mocno nieprzyjemnym intensywnym zapachu, przeźroczysta wydzielina z cewki, różowe plamki (raczej podbarwienia), zaczerwienienie żołędzia i napletka oraz... Witam mam problem intymny, chcę się poddać badaniu molekularnemu, chcę wybrać pakiet, problem jest na napletku i żołędziu. Objawy to: jasno-kremowy nalot o mocno nieprzyjemnym intensywnym zapachu, przeźroczysta wydzielina z cewki, różowe plamki (raczej podbarwienia), zaczerwienienie żołędzia i napletka oraz nie intensywny świąd. Pod kątem jakich bakteri, wirusów, czy grzybów powinienem się zbadać ? Czy mogę wykluczyć rzeżączkę czy chlamydie ? Dbam o higienę codziennie lub co 2 dni. Od momentu dokładnego umycia członka nieprzyjemny zapach pojawia się po 12 godzinach a ciągnąca przeźroczysta wydzielina i nalot po 24, po 2 dniach wszystkie objawy ewidentnie widoczne. Byłem już u dermatologa, stosowałem zgodnie i regularnie doustnie: flukonazol, orungal, maści: travogen, pevisone, travocort Cały czas nawroty, z tych najskuteczniejszych leków wydał mi się travogen i orungal ale i tak nic z tego. Czy na pewno leczę się w dobrym kierunku ?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Czy należy przyjmować żelazo?

Dzień dobry. Zostałam skierowana do poradni hematologicznej ze względu na to iż mam bardzo dużo płytek krwi (566), przy czym również mam stwierdzona anemię z niedoboru żelaza. Lekarz zlecił mi masę badań: RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej... Dzień dobry. Zostałam skierowana do poradni hematologicznej ze względu na to iż mam bardzo dużo płytek krwi (566), przy czym również mam stwierdzona anemię z niedoboru żelaza. Lekarz zlecił mi masę badań: RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej badania molekularne krwi oraz morfologię. Jednakże nie dostałam zalecenia na zażywanie żelaza. Czy to dlatego, żeby ocena badań była bardziej rzetelną i zażywanie żelaza mogłoby wpłynąć na badania czy też przeoczenie hematologa i powinnam sie udać do lekarza POZ po receptę na żelazo? Z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik badań molekularnych?

Witam, mój 8 miesięczny synek ma fenyloketonurie ,niedawno otrzymałam wyniki badań molekularnych ma 2 mutacje R241H oraz c.1066-11G>A, bardzo chciałabym wiedzieć o jakiej postaci pku świadczą .
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik badania nowotworu u 42-latki?

Dzień dobry wynik z hispatologii to obraz przemawia za liposarcoma ki67 mniej niż 10% tk w narzadach i koscisch przwidłowe mam zalecone badania molekularne czy mam szanse na wyleczenie mam 42 lata

Czy powinnam być spokojna o stan zdrowia mojego dziecka?

Dzień dobry. Na początku października urodziłam córkę(36 tydzień ciąży). Po miesiącu otrzymaliśmy z Gdańska (Szpital Dziecięcy Polanki- Pracownia Badań Przesiewowych Noworodków) pisemną informację, że "Po oznaczeniu poziomu IRT zaistniała konieczność wykonania, w ramach badań weryfikacyjnych, analizy molekularnej w kierunku mukowiscydozy... Dzień dobry. Na początku października urodziłam córkę(36 tydzień ciąży). Po miesiącu otrzymaliśmy z Gdańska (Szpital Dziecięcy Polanki- Pracownia Badań Przesiewowych Noworodków) pisemną informację, że "Po oznaczeniu poziomu IRT zaistniała konieczność wykonania, w ramach badań weryfikacyjnych, analizy molekularnej w kierunku mukowiscydozy". Jednocześnie: "Nie stwierdzono obecności badanych mutacji genu CFTR, co nie kwalifikuje dziecka do poszerzonych badań diagnostycznych w kierunku mukowiscydozy". Dodam, że córka przechodziła żółtaczkę a w próbce badano obecność 644 mutacji w genie CFTR. W rodzinie nie kojarzę przypadków tej chorby. Czy w związku z tym powinnam być spokojna o stan zdrowia mojego dziecka a brak mutacji wyklucza całkowicie możliwość wystąpienia tej choroby?O czym może świadczyć nieprawidłowy poziom IRT? Warto zrobić jakieś badania?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska
Patronaty