Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 2 4 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Choroba wysokościowa: Pytania do specjalistów

Jakie leki można zażywać profilaktycznie w chorobie wysokościowej?

Dzień dobry, Potrzebuję informacji o lekach służących profilaktyce choroby wysokościowej. Wybieramy się na szczyt 5047 m. Kobiety i mężczyźni, para ok. 35 lat, para ok. 43 lat, para ok. 58 lat. Zdrowi, zakładam brak wrażliwości na składniki lekarstw. Pierwszy... Dzień dobry, Potrzebuję informacji o lekach służących profilaktyce choroby wysokościowej. Wybieramy się na szczyt 5047 m. Kobiety i mężczyźni, para ok. 35 lat, para ok. 43 lat, para ok. 58 lat. Zdrowi, zakładam brak wrażliwości na składniki lekarstw. Pierwszy dzień – nocleg 3000 m, drugi i trzeci – 3 600, czwarty dzień– nocleg 3600 m, podejście do 4000 m piąty dzień – nocleg 3600 m, atak szczytowy 5000 m. Część osób zostanie w bazie na wysokości 3600 m, nie będzie atakować szczytu. PYTANIE: czy ma sens profilaktyczne zażywanie jakiegoś leku (w jakich dawkach i od kiedy), który można dostać w Polsce, najlepiej bez recepty – by przyspieszyć aklimatyzację? W internecie znalazłem informacje o Diuramid (acetalozamid), który – jak rozumiem – jest na receptę. Czy jest jakiś zamiennik bez recepty? Czy ewentualnie warto profilaktycznie stosować ibuprofen. W bazie na wysokości 3600 m znajduje się ratownik medyczny. Serdecznie dziękuję za pomoc! 
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Czy nadciśnienie może zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby wysokościowej?

Mam stwierdzone samoistne nadciśnienie tętnicze od ok. 10 lat ( Leczenie 1 x dziennie Lorista H 50 12,5mg ). Wartości spoczynkowe ciśnienia przy ciągłym braniu leków rzędu 130/70. Czy takie schorzenie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wysokościowej?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Silny lęk wysokości

Witam.Od dzieciństwa mam problem z lękiem wysokości,tylko teraz się to nasiliło.Nie mogę wejść na wysokość większą niż 3 metry,czasami mniej.Co dziwne nie boje się latać samolotem.Próbuje unikać wysokich miejsc ale kiedy nie mam wyjścia i jestem wysoko ludzie się ze... Witam.Od dzieciństwa mam problem z lękiem wysokości,tylko teraz się to nasiliło.Nie mogę wejść na wysokość większą niż 3 metry,czasami mniej.Co dziwne nie boje się latać samolotem.Próbuje unikać wysokich miejsc ale kiedy nie mam wyjścia i jestem wysoko ludzie się ze mnie śmieją bo się trzęsę, jestem nerwowa a nawet zdolna do płaczu.Wystarczy że spojrzę na zdjęcie i już czuje lęk.Nie wiem co z tym zrobić,próbowałam stopniowo zwiększać wysokość ale się nie udało.Proszę o pomoc, z góry dziękuje.
odpowiada 3 ekspertów:
Mgr Justyna Piątkowska
Mgr Justyna Piątkowska
Mgr Magdalena Golicz
Mgr Magdalena Golicz
Mgr Dawid Karol Kołodziej
Mgr Dawid Karol Kołodziej

Bolesność nadbrzusza a oddawanie moczu

Od 3 tyg. napadowo boli mnie w lewym nadbrzuszu, boku i obok pępka (nie naraz). Czasami w pachwinie, biodrach, klatce, plecach, pod pachami, w pasie i w szyi. Ból kłujący lub gniotący (parę sek.), nie mocny. Po posiłku burczenie w... Od 3 tyg. napadowo boli mnie w lewym nadbrzuszu, boku i obok pępka (nie naraz). Czasami w pachwinie, biodrach, klatce, plecach, pod pachami, w pasie i w szyi. Ból kłujący lub gniotący (parę sek.), nie mocny. Po posiłku burczenie w klatce piersiowej i brzuchu. Stolec normalny (1-2 x dzień), jasny; apetyt dopisuje. USG wyszło OK, enzymy trzustkowe też (AMS-50,91, AMM-162,93, Lip.-73 U/l). W kałe glista(brałem Vermox), w moczu liczne bakterie i nieliczne pasma śluzu. Bywa, że częściej oddaję mocz.
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Czy te schorzenia wykluczają wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej?

Czy przepuklina oponowo-rdzeniowa i związane z nią częste zakażenia pęcherza moczowego wyklucza z wszczepienia sztucznego zwieracza (AMS 800 lub ZSI 375) cewki moczowej u mężczyzny?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jakie leki w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby wysokościowej?

Dobry wieczór, Jakie leki należy przyjmować,jak długo i w jakich dawkach aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby wysokościowej?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Lęk wysokości u pilarza alpinisty

Jakis czas temu nie mialem keku wysokosci od niedawna jestem pilarz alpinista i przekraczajac 10 m wysokosci czuje sie niepokojaca mam niepokoj nic po za tym, jak sobie poradzic
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Justyna Piątkowska
Mgr Justyna Piątkowska
Mgr Magdalena Golicz
Mgr Magdalena Golicz

Uczulenie na przeciwzapalne leki niesteroidowe a choroba wysokościowa

Dziewczyna ma uczulenie na przeciwzapalne leki niesteroidowe-powodują wstrząs anafilaktyczny. Wkrótce planujemy nocleg na wysokości 3200 m n.p.m w schronisku na wulkanie Teide - czy w jej przypadku są przeciwskazania? (nawiązuję glównie do choroby wysokościowej, która powoduje najpierw zwiększenie... Dziewczyna ma uczulenie na przeciwzapalne leki niesteroidowe-powodują wstrząs anafilaktyczny. Wkrótce planujemy nocleg na wysokości 3200 m n.p.m w schronisku na wulkanie Teide - czy w jej przypadku są przeciwskazania? (nawiązuję glównie do choroby wysokościowej, która powoduje najpierw zwiększenie ciśnienia a później obniżenie ciśnienia krwi - tak jak wstrząsy). Ponadto nie można dziewczynie podać aspieryny kiedy zacznie boleć głowa przez AMS. Jakie porady specjalisty? Jak się zabezpieczyć?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Wątroba powiększona, w prawym płacie rozległa zmiana rozrostowa

Witam serdecznie, moja mama miała ostatnio badanie USG i oto wynik, bardzo proszę o interpretację: wątroba powiększona, w prawym płacie rozległa zmiana rozrostowa o wym. ok 112x65 mm. We wnęce wątroby i okołoaortalnie przy odejściu TC i AMS liczne powiększone... Witam serdecznie, moja mama miała ostatnio badanie USG i oto wynik, bardzo proszę o interpretację: wątroba powiększona, w prawym płacie rozległa zmiana rozrostowa o wym. ok 112x65 mm. We wnęce wątroby i okołoaortalnie przy odejściu TC i AMS liczne powiększone węzły chłonne dł. do 20 mm. Próby wątrobowe w normie. Pozdrawiam serdecznie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Stawski
Lek. Tomasz Stawski
Patronaty