Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 0 , 8 4 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Geriatria: Pytania do specjalistów

O czym może świadczyć rozdrażnienie u osoby starszej?

Witam Mój tata ostatnio zacząłn się dziwnie zachowywać to znaczy stal się bardzo nerwowy (gdyż do tej pory taki nie był) i czepia się o wszystko Skarży się na silne skurcze i osłabienie słuchu.Zaczelam się martwił ze to mogą być oznaki jakiejś choroby .
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy jest szansa, że moja 85-letnia babcia wyzdrowieje?

Dobry wieczór. Miesiąc temu moja babcia trafiła do szpitala z powodu wypłukania z organizmu potasu. W szpitalu go podawano i czuła się tam dobrze , pałała optymizmem i dużą dawķą humoru . Dzień przed wypisem wszystko się zmieniło ,... Dobry wieczór. Miesiąc temu moja babcia trafiła do szpitala z powodu wypłukania z organizmu potasu. W szpitalu go podawano i czuła się tam dobrze , pałała optymizmem i dużą dawķą humoru . Dzień przed wypisem wszystko się zmieniło , jak wróciła do domu to nie była ta sama babcia co zawsze, zapomina się , nie chcę nic jeść, ciągle jest senna, nie chcę rozmawiać. Dziś mama wezwała panią dr. prowadzącą na wizytę domową i ona powiedziała mamie że babcia jest bardzo chora i dostała w szpitalu zatoru płucnego choć tam nas nikt nie poinformował...Babcia ma 85 lat. Czy są szanse że babcia wyzdrowieje? Czy to jest normalne że nie chce nic jeść, nie ma siły rozmawiać itp. ? Bardzo się martwię o Babcię a dzieli nas bardzo dużo kilometrów. Proszę o pomoc :-(

Co mogą oznaczać czerwone zmiany na udach u osoby starszej?

Witam. U mojej babci na udach powstały czerwone zmiany. Babcia jest niepełnosprawna. Cały dzień siedzi na wózku. Ma założone cały dzień pasy od podnośnika którym jest sadzana na toaletę i do łóżka. Czy to są odleżyny? Jak to leczyć?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Agnieszka Jankowska
Lek. Agnieszka Jankowska

Dlaczego starsza osoba ma wodniste stolce?

Stolec u 97 letniej osoby często niekontrolowany ma konsystencję rzadkiego budyniu.Osoba ta jest leczona na nadcisnienie i demencję.Z leków przyjmuje propranolol, emanerę, ketrel i ximve. Czy przy takim problemie można skutecznie pomóc , czy też jest to związane z wiekiem ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak interpretować wyniki krwi oraz tomografii komputerowej u osoby starszej?

Witam. Moja Babcia [84 lata] przed pięciu laty wygrała walkę z rakiem jajowodu [chemioterapia operacja]. Teraz choroba ewidentnie powróciła i to chyba z większą mocą. Pozwolę sobie przytoczyć wyniki badań krwi [listopad] oraz TK [czerwiec]. Zdaję sobie sprawę, że... Witam. Moja Babcia [84 lata] przed pięciu laty wygrała walkę z rakiem jajowodu [chemioterapia operacja]. Teraz choroba ewidentnie powróciła i to chyba z większą mocą. Pozwolę sobie przytoczyć wyniki badań krwi [listopad] oraz TK [czerwiec]. Zdaję sobie sprawę, że jest źle. Lekarz, który leczył Babcię te pięć lat temu, powiedział teraz, że chemii ani operacji nie będzie i tyle. Wnioskuję więc, że po prostu leczenie nic już nie da. Proszę o opinię w kwestii realnej ilości czasu, jaki nam jeszcze pozostał, zanim nie rozpocznie się stan agonalny. W tej chwili Babcia nie cierpi żadnych boleści, mdłości itp. Jest osłabiona i chudnie z tygodnia na tydzień. D Dimer: 29991 mikrog/l ALAT: 110,0 U/l ASPAT: 52,0 U/l CA 125: 501,9 IU/ml CA 15-3: 1799,6 U/ml W segmencie VI wątroby liczne hipodensyjne ogniska metastatyczne położone podtorebkowo. Uchyłki dwunastnicy i jelita grubego. Przepuklina jelitowa i większe w kresie białej w podbrzuszu. W całej jamie brzusznej i miednicy mniejszej dość liczne, różnej wielkości guzki metastatyczne. Największa zmiana 5,4 x 3,4 x 4,5 cm ściśle przylega do tylnej ściany żołądka, ściany dwunastnicy i głowy trzustki. Kolejna większa zmiana metastatyczna o wymiarach 4,5 x 4,3 x 3,3 cm znajduje się przy pętli zstępnicy. Nie stwierdza się obecności powiększonych węzłów chłonnych w badanym obszarze. Z góry dziękuję za wszelkie konkretne odpowiedzi.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co robić w przypadku demencji starczej u taty?

Ojciec ma początkowe objawy demencji starczej m. in. upiera się, że jest w mieszkaniu, w którym mieszkał 30 lat temu i cały czas się upiera, że ktoś mu przestawia rzeczy. W przeszłości ojciec był lekarzem, leczy się sam i uważa,... Ojciec ma początkowe objawy demencji starczej m. in. upiera się, że jest w mieszkaniu, w którym mieszkał 30 lat temu i cały czas się upiera, że ktoś mu przestawia rzeczy. W przeszłości ojciec był lekarzem, leczy się sam i uważa, że wszystko z nim w porządku. Nie wiem specjalnie co zrobić - nie jest w tak cięzkim stanie, żeby go zmusić (to moje przypuszczenia - nie wiem co byłoby takim stanem i czy w ogóle jest na to precedens).
Dotyczy: Geriatria Demencja

Co zrobić, aby zapobiec chorobie?

Witam, mam 62 lata, od jakiegoś czasu zauważyłam, że pogorszyła się moja pamięć. Czasem nie mogę sobie przypomnieć imienia lub nazwiska, może nie w najbliższej rodzinę, ale np. aktora. Narazie nie zapominam kluczy albo innych rzeczy. Boję się demencji. Co... Witam, mam 62 lata, od jakiegoś czasu zauważyłam, że pogorszyła się moja pamięć. Czasem nie mogę sobie przypomnieć imienia lub nazwiska, może nie w najbliższej rodzinę, ale np. aktora. Narazie nie zapominam kluczy albo innych rzeczy. Boję się demencji. Co robić, żeby zapobiec chorobie? Moja mama demencję i jej siostra. Proszę o radę?
odpowiada 2 ekspertów:
mgr Agata Piekalska
mgr Agata Piekalska
Mgr Kamila Dziwota
Mgr Kamila Dziwota

Co zrobić w przypadku nietrzymania moczu przez osobę starszą?

Dzień dobry mam ojca który ma 86 lat problem jest w tym że pomimo danych mu na noc pampersow ,podkładów itp moczy nam wszystko co możliwe .pytanie jest tego typu co można robić
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy taki zestaw leków wystarczy dla babci z demencją naczyniopochodną?

Proszę o poradę.Babcia choruje na demencje naczyniopochodną. Przyjmuje od półtora roku plastry Exelon 13,3 i Zenmem. Do tego Vicebrol plus oczywiście leki na nadciśnienie oraz suplementy. Czy jeżeli chodzi o leczenie demencji Exelon przestaje po jakimś czasie działać lub jego... Proszę o poradę.Babcia choruje na demencje naczyniopochodną. Przyjmuje od półtora roku plastry Exelon 13,3 i Zenmem. Do tego Vicebrol plus oczywiście leki na nadciśnienie oraz suplementy. Czy jeżeli chodzi o leczenie demencji Exelon przestaje po jakimś czasie działać lub jego działanie się osłabia i trzeba np zmienić lek. Czy taki zestaw lekow jest wystarczający? Chciałabym się poradzić czy właśnei odnośnie leków wspomagajacych leczenie demencji. Z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak wspomagać apetyt u osoby starszej?

Witam serdecznie Proszę o pomoc W połowie maja u mojej mamy wykryto guza płuca ,a tydzień później po wykonaniu TK jamy brzusznej mamy napisane ,że w wątrobie są ogniska hypidensyjne o charakterze meta.Trzustka w części głowy hypodensyjny guz i... Witam serdecznie Proszę o pomoc W połowie maja u mojej mamy wykryto guza płuca ,a tydzień później po wykonaniu TK jamy brzusznej mamy napisane ,że w wątrobie są ogniska hypidensyjne o charakterze meta.Trzustka w części głowy hypodensyjny guz i podejrzenie guzka w trzonie Nadnercza z hiperdensyjnymi guzkami Zdaje sobie sprawę że nie wygląda to dobrze Mama słabnie już dwukrotnie miała spadek elektrolitów i leżała w szpitalu Czy to możliwe że w ciągu dwóch miesięcy że zdrowej kobiety może zrobić się aż tak schorowana staruszka która nie ma siły wstać z łóżka ,o jedzenie nie wspomnę Jak mogę ratować mamę ,chodzi głównie o wspomaganie jedzenia żeby nabrała sił
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Dlaczego starsza osoba śpi z otwartymi oczami?

Witam.Mam lezaca mame,95 lat jest z demencja,ma rozrusznik,słabo już kontaktuje jedzenie płynne.Ostatnio zaczeła spać długo i z otwartymi oczami i ustami a ma tez odruchy wymiotne nie wiem co to może być i jak temu zapobiec.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy nadciśnienie i cukrzyca typu 2 wpływa na sprawność umysłową seniora?

Czy nadciśnienie i cukrzyca typu 2 wpływa na sprawność umysłową seniora? Dzień dobry, mam pytanie w związku ze zdrowiem mojej babci. Ma 65 lat. Babcia już ok. 2 lata temu miała zdiagnozowane nadciśnienie i zbyt wysoki cukier. Dostała leki, ale... Czy nadciśnienie i cukrzyca typu 2 wpływa na sprawność umysłową seniora? Dzień dobry, mam pytanie w związku ze zdrowiem mojej babci. Ma 65 lat. Babcia już ok. 2 lata temu miała zdiagnozowane nadciśnienie i zbyt wysoki cukier. Dostała leki, ale ich nie zażywała. Nie wiedzieliśmy o tym, że nie zażywa leków. Ostatnio miała badania i się przyznała, że nie bierze leków. Dostała nowe tabletki na nadciśnienie i na cukrzycę oraz zalecenie mierzenie ciśnienia i glikemii. Babcia często skarży się na zmęczenie i bóle głowy. W kółko powtarza, że nie może dać sobie rady, że nie rozumie, żeby jej dać spokój. Nie radzi sobie w przestrzeni publicznej, nie potrafi poradzić sobie sama w banku czy u lekarza. Ogólnie jej objawy wskazują na otępienie. Myślałam, że to może Alzhaimer lub demencja. Babcia dostała skierowanie do neurologa, czekamy na wizytę. Moje pytanie jest takie: czy wymienione schorzenia mają wpływ na sprawność umysłową? Zwłaszcza przez długi czas nie leczone. Oraz w jaki sposób mogę pomóc babci. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Dorota Nowacka
Mgr Dorota Nowacka

Czy podane objawy świadczą o nerwicy histerycznej czy o początkach demencji?

Mama ma 80 lat. Od pewnego czasu niepokoją mnie symptomy związane z funkcjonowaniem jej psychiki. Zaczęło się od mylenia przez nią wydarzeń. Miała jakby fałszywe wspomnienia. Do tej pory, zakładając, że przypilnowało ją się, żeby się skoncentrowała, raczej zapamiętuje nowe... Mama ma 80 lat. Od pewnego czasu niepokoją mnie symptomy związane z funkcjonowaniem jej psychiki. Zaczęło się od mylenia przez nią wydarzeń. Miała jakby fałszywe wspomnienia. Do tej pory, zakładając, że przypilnowało ją się, żeby się skoncentrowała, raczej zapamiętuje nowe informacje i potrafi je powtórzyć kolejnego dnia i dalej. Natomiast w "naturalnym" stanie potrafi przychodzić co 5 minut i zadawać to samo pytanie (pomimo tego, że dostaje na nie konkretną odpowiedź). Zrobiła się rozchwiana emocjonalnie. W tej chwili od dłuższego czasu praktycznie niczego nie je (jedynie jakieś potrawy zblendowane z wodą na wiór), ponieważ twierdzi, że tak bardzo boli ją po tym gardło, że nie może jeść. Twierdzi np. że nie zje gotowanego ryżu, bo będzie ją drapał w gardło. Wszyscy dotychczasowi lekarze zgodnie stwierdzili, że to jest niemożliwe. Laryngolog stwierdził wysuszenie śluzówki gardła, ale kazał normalnie jeść chleb. Do mamy to nie dociera. Tak samo nie da się kupić jej ubrań. Wszystkie ją uwierają, są za grube albo za szorstkie. Nie pójdzie do szpitala, bo nie ma piżamy (bo patrz wyżej). Woda mineralna jest twardsza od tej w czajniku (ale gdy laryngolog kazał pić mineralną, to wieczorem nagle wyskoczyła "daj mi szybko wodę mineralną, bo lekarz mi kazał!"), chleb bez niebieskiej etykietki też gryzie w gardło. Przeszkadzają jej dźwięki, przeszkadzają kolory. Nie ogląda przez to już nawet telewizji (wcześniej wymusiła zakup nowego odbiornika, bo stwierdziła, że stary jej buczy i nie może tego znieść, po czym po podłączeniu nowego stwierdziła, że nie może go oglądać, bo rażą ją kolory). Nie chce rozwiązywać nawet krzyżówek (bo rażą ją niby kolory). Mówi, że ma przeczulicę na całym ciele, wszystko ją piecze. Potrafi zadzwonić do mnie, gdy jestem w popołudniowej pracy i histeryzować, żebym natychmiast wracała do domu, bo ona "umiera" i że trzeba jej zrobić jeść (mama doskonale porusza się o własnych siłach i może to jedzenie sobie sama zrobić, zwłaszcza, że chodziło o zwykły kleik zalewany wodą). Od lat bierze Stilnox. Niedawno udało się na niej wymóc, żeby zeszła z 15 mg do 10 mg. Bywa, że po wzięciu tabletki przychodzi do mnie i gada totalne bzdury, jednocześnie nie reaguje w ogóle na to, co się do niej mówi. Zupełnie jakby miała własny świat. Lekarze próbowali jej pomóc, zapisując inne leki, ale nie chce ich brać, bo twierdzi, że mają skutki uboczne i wykończy sobie gardło (Stilnox ma znacznie więcej i znacznie gorsze skutki uboczne, ale to do niej nie przemawia). Ewentualnie kończy się tym, że przyjmuje Coaxil albo Mirtor razem ze Stilnoxem. Do niedawna podawałam jej Nutridrinki, które dodatkowo zapijała także mlekiem, jednak od czasu ostrej biegunki, która skończyła się wizytą karetki i podróżą na izbę przyjęć, nie przyjmuje i drinków. Poza tym wkręciła sobie, że nadal ma tę biegunkę (a wczoraj znowu leżała na izbie przyjęć bez Stoperanu i jakoś kupy nie zrobiła). Ogólnie pamięta niby, że ma coś zrobić, ale potrafi zrobić jakąś totalną głupotę. Np. dostała przypisany Xifaxan, który miała brać dwa razy dziennie po 2 tabletki rano i wieczorem. Sama podaję jej te leki. Dostała rano, po czym o 15:00 przychodzi do mnie i mówi, że wzięła Xifaxan i pyta, czy dobrze zrobiła. Wczoraj przyszła i próbowała wymusić na mnie, żeby jej pokazać, jak odblokowuje się ekran w telefonie, który ode mnie dostała. Powiedziałam, że sama musi dojść do tego. Nastąpiła cała sekwencja jęczeń, jak to ona się źle czuje i nie może z tego powodu myśleć. Uciekłam na dół. Po moim powrocie okazało się, że doskonale sobie poradziła. Nie mam pojęcia, czy to nerwica histeryczna czy raczej początki demencji?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Łucja Fitchman
Mgr Łucja Fitchman

Czy niewydolność żylna może być przyczyną neuropatii i niedowładu u 83-latki?

w usg dooplerowskim układu żylnego KKD : brak zmian zakrzepowych, obie zyły odpiszczelowe niewydolne na obu podudziach niewydolne perforatory , cechy obrzęku limfatycznego czy niewydolność żylna może być przyczyną neuropatii,niedowładu u kobiety 83 lata?,uczucia ściskania i pełności kończyny dolnej? dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Paweł Szadkowski
Lek. Paweł Szadkowski

Jak pomóc 95-letniej babci, by lepiej jej się oddychało?

Moja babcia ma 95 lat. Dość często ma płytki oddech, tak jakby coś ją uciskało na klatkę piersiową. Ma problemy jedynie z ciśnieniem i bierze leki regularnie. Często chodzi zgięta, gdyż kręgosłup już odmawia posłuszeństwa, jednak stara się używać chodzika.... Moja babcia ma 95 lat. Dość często ma płytki oddech, tak jakby coś ją uciskało na klatkę piersiową. Ma problemy jedynie z ciśnieniem i bierze leki regularnie. Często chodzi zgięta, gdyż kręgosłup już odmawia posłuszeństwa, jednak stara się używać chodzika. Chciałabym zapytać jak mogę babci pomóc aby jej się lepiej oddychało?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Adam Curylo
Dr n. med. Adam Curylo

Czy jest szansa na poprawę stanu zdrowia starszej osoby?

Dzień dobry niewiem co robić moją babcia 88 letnia po pęknieciu kości biodrowej miała zabieg endoprotezy po wypisaniu jej do domu babcia nie bardzo ma siły wstawać, cały czas by leżała, przed wypadkiem może nie biegała ale siedziała i po... Dzień dobry niewiem co robić moją babcia 88 letnia po pęknieciu kości biodrowej miała zabieg endoprotezy po wypisaniu jej do domu babcia nie bardzo ma siły wstawać, cały czas by leżała, przed wypadkiem może nie biegała ale siedziała i po pokoju się poruszała,teraz leży nie ma apetytu mało piję i widzę że jakaś demencja się również wkrada to taki stan jak by czekała już na śmierć, niewiem co robić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Na co wskazują takie niepokojące objawy u ojca?

Martwi mnie stan ojca. Około półtora roku temu ustawodawca zmienił naliczanie emerytury przez co ojcu zabrano większą jej część. Obecnie z bardzo niskich świadczeń musi utrzymywać bezrobotną mamę. Ta sytuacja bardzo mocno go przygnębiła przeżył długotrwały silny stres. Zaczął nadużywać... Martwi mnie stan ojca. Około półtora roku temu ustawodawca zmienił naliczanie emerytury przez co ojcu zabrano większą jej część. Obecnie z bardzo niskich świadczeń musi utrzymywać bezrobotną mamę. Ta sytuacja bardzo mocno go przygnębiła przeżył długotrwały silny stres. Zaczął nadużywać alkoholu, nie może spać bierze leki przeciwdepresyjne przeciwlękowe i nasenne. Obecniy stan jest taki że od kilku tyg nie pije nawet kropli alkoholu jednak wieczorami jest zupełnie splątany, wydaje mu się że ktoś go śledzi obserwuje mówi rzeczy bez sensu, wpada w panikę. Czy to objawy aza? Czy demencji? Czy choroby psychicznej?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Dorota Nowacka
Mgr Dorota Nowacka

Babcia umarła na demencję - czy ja też jestem zagrożona?

Witam, Mam pytanie odnośnie demencji starczej. Czy jeśli moja babcia umarła na demencję w wieku 90-kilku lat to czy jestem zagrożona ryzykiem tej choroby?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznaczają wyniki cytologii osadu moczu?

Cytologia osadu moczu. Proszę o interpretację badania mężczyzna lat 72. W preparacie miliporowym osadu moczu widoczne dość liczne komórki nabłonka urotelialnego z cechami pobudzenia i degeneracji oraz niektóre z cechami atypii. W tle dość liczne zhemolizowane erytrocyty oraz miernie liczne komórki odczynu zapalnego. Atypicak urothelial cells ( AUC).
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co robić z tym pobudzeniem u starszej osoby?

Pobudzenie w nocy u 86 letniej babci. U mojej babci lekarz podejrzewa demencje. Babcia nie jest osobą leżącą jednak potrzebuje pomocy przy załatwianiu swoich czynności fizjologicznych, myciu i ubieraniu. W ciągu dnia babcia nie sprawia większych problemów jest spokojna. W... Pobudzenie w nocy u 86 letniej babci. U mojej babci lekarz podejrzewa demencje. Babcia nie jest osobą leżącą jednak potrzebuje pomocy przy załatwianiu swoich czynności fizjologicznych, myciu i ubieraniu. W ciągu dnia babcia nie sprawia większych problemów jest spokojna. W nocy natomiast jest dramat. Krzyczy coś bez sensu rozrzuca po pokoju poduszki, ściąga prześcieradło, dochodzi nawet do tego że sama się podrapała do krwi. Tak jakby jej się dzień z nocą mylił. Lekarz POZ przepisał babci Ketrel i kazał dać pół godziny przed spaniem. Faktycznie w nocy po tym leku śpi, ale w ciągu dnia jest wyłączona, podsypia, nic nie mówi, trzeba ją karmić i nie zgłasza swoich potrzeb fizjologicznych. To nie jest rozwiązanie. Inny lekarz polecił hydroksizynę, ale ona działała 2-3 noce, a potem efektów nie było widać - babcia w ogóle w nocy nie spała. Chciałam spytać, czy istnieje jakiś lek, który by pozwolił babci spokojnie przespać noc, jednocześnie nie otępiając ją na następny dzień. Dziękuję z góry za poradę.
odpowiada 1 ekspert:
 Judyta Samul-Jastrzębska
Judyta Samul-Jastrzębska
Patronaty