Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 3 1 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Komunikacja: Pytania do specjalistów

Dlaczego miałem te objawy po zabiegu FESS?

Dzień dobry, Zostałem poddany znieczuleniu ogólnemu podczas korekty przegrody nosowej. Przy wybudzeniu świadomość została przywrócona natychmiast jednak działanie środków zwiodczających nie ustępowało przez co najmniej 5 godzin - całkowity paraliż bez możliwości samodzielnego oddychania ani jakiejkolwiek komunikacji ze światem zewnętrznym.... Dzień dobry, Zostałem poddany znieczuleniu ogólnemu podczas korekty przegrody nosowej. Przy wybudzeniu świadomość została przywrócona natychmiast jednak działanie środków zwiodczających nie ustępowało przez co najmniej 5 godzin - całkowity paraliż bez możliwości samodzielnego oddychania ani jakiejkolwiek komunikacji ze światem zewnętrznym. Samodzielnie oddychać mogłem dopiero po około 7 godzinach. Pytanie: z czego takie powikłania mogą wynikać? Czy to oznacza że teraz przy każdej kolejnej narkozie będę musiał przeżywać paraliż?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy przefiltrowana woda zaszkodziła niemowlęciu?

Dzień dobry, mam pytanie czy coś się może stać jeżeli podałam mojemu 2,5 miesiecznemu niemowlakowi mleko modyfikowane z wodą przefiltrowaną ? Sytuacja była jednorazowa. Za każdym razem woda jest filtrowana i przegotowana, ale nastąpił błąd w komunikacji między rodzicami i... Dzień dobry, mam pytanie czy coś się może stać jeżeli podałam mojemu 2,5 miesiecznemu niemowlakowi mleko modyfikowane z wodą przefiltrowaną ? Sytuacja była jednorazowa. Za każdym razem woda jest filtrowana i przegotowana, ale nastąpił błąd w komunikacji między rodzicami i wodą, która była w czajniku nie została wcześniej przegotowana. Teraz się bardzo stresuję. Dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak mogę leczyć klaustrofobię?

Od dłuższego czasu cierpię na klaustrofobię. Zauważyłam że z biegiem lat lek przed zamkniętymi pomieszcz eniami pogłębia się. Nie daje rady już jeździć środkami miejskiej komunikacji. Zamykają się drzwi w tramwaju zaczynam panikować. Nie wspomnę już gdy pojazd stoi... Od dłuższego czasu cierpię na klaustrofobię. Zauważyłam że z biegiem lat lek przed zamkniętymi pomieszcz eniami pogłębia się. Nie daje rady już jeździć środkami miejskiej komunikacji. Zamykają się drzwi w tramwaju zaczynam panikować. Nie wspomnę już gdy pojazd stoi dłużej na światłach. Z tego powodu nigdzie się nie ruszam. Jeśli muszę załatwić ważne sprawy w mieście staram się dojechać po jednym przystanku. Teraz w dobie pandemii coronowirusa prześladuje mnie myśl że nie byłabym w stanie pozwolić zamknąć się w szpitalu nie mogąc otworzyć drzwi. Czy jest szansa ulżyć mi w tych lekach i jaki lekarz mógłby mi pomoc
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bożena Waluś
Mgr Bożena Waluś

Czy mam skorzystać z pomocy psychologa?

Witam . Mam problem i nie wiem co mogę zrobić żeby sobie pomóc. Mam 25 lat i od jakiegoś czasu bardzo wszystko mnie stresuje , nie mogę spać czasem nawet jeść aż mi się robi nie dobrze . Stres przed... Witam . Mam problem i nie wiem co mogę zrobić żeby sobie pomóc. Mam 25 lat i od jakiegoś czasu bardzo wszystko mnie stresuje , nie mogę spać czasem nawet jeść aż mi się robi nie dobrze . Stres przed większą grupą obcych ludzi jak na przykład szkolenia w nowej pracy ( grupowe testy ) czy czasem nawet stanie w większej ilości ludzi , kolejce w sklepie lub w komunikacji miejskiej. Czasem mam trochę więcej tej pewności i daje radę na spokojnie ale od kilku miesięcy coraz bardziej nie radzę sobie z emocjami , najlepiej to nigdzie był nie wychodziła do większej ilości obcych ludzi . Najgorzej jest w nocy bo nie mogę spać czuje że serce bije mi mocniej . Jest też tak że jak już muszę być i jestem w tej grupie to po jakimś czasie trochę mi lepiej ale siedzę skrępowana , wolę się nie odzywać , nie zawszę tak było , ogólnie Starak się być wesołą miłą osobą ale w środku nie radzę sobie. Nie wiem czy psycholog to jest dobry pomysł ? Czy jest możliwość żeby czuć się lepiej ? Jak Sobie z tym poradzić .. proszę o pomoc
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Małgorzata Ziółkowska
Mgr Małgorzata Ziółkowska
Mgr Hanna Markiewicz
Mgr Hanna Markiewicz

Jak radzić sobie z huśtawką emocjonalną?

M - 27 lat Od ponad pół roku czuję huśtawkę emocjonalną. Wszystko zaczęło się gdy byłem w pracy za granicą. Zacząłem odczuwać przygnębienie oraz miewać (jak ja to nazywam) ciemne myśli, tzn. przechodziłem obok drzewa i wyobrażałem sobie jak na... M - 27 lat Od ponad pół roku czuję huśtawkę emocjonalną. Wszystko zaczęło się gdy byłem w pracy za granicą. Zacząłem odczuwać przygnębienie oraz miewać (jak ja to nazywam) ciemne myśli, tzn. przechodziłem obok drzewa i wyobrażałem sobie jak na nim wiszę. Byłem pewien, że to przez niezaadaptowanie się do tamtejszej kultury i tęsknota za domem. Postanowiłem wrócić ale to wcale nie pomogło. Czuję się wyżarty z energii, do pracy się zmuszam. Ciągle jestem zmęczony oraz spadło mi libido. Nazwałem to huśtawką, ponieważ są dni, że czuję się w miarę normalnie ale przeważają dni, kiedy mam ochotę położyć się i gapić w ścianę. Do tego coraz częściej nawiedzają mnie te ciemne myśli. Wiem, że nic głupiego nie zrobię, ale nie potrafię się ich pozbyć. Wiem, że to może być początek depresji, lub już depresja w jakimś stadium. Chciałbym się zapytać jak leczenie wpłynie na moją pracę - jestem kierowcą autobusu w komunikacji miejskiej.
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Barbara Szalacha
Mgr Barbara Szalacha
Mgr Anna Kasprzak
Mgr Anna Kasprzak

Jam leczyć zapalenie ucha u 4-latki?

Dzień dobry! Corke 4l. od około półtora doby męczył ból prawego ucha z niewielkim stanem podgorączkowym i szumem. Dzis rano pojawił się wysięk, a przy tym poprawił się stan ogólny córki, wrócił apetyt i ucho prawie nie boli. W obecnej... Dzień dobry! Corke 4l. od około półtora doby męczył ból prawego ucha z niewielkim stanem podgorączkowym i szumem. Dzis rano pojawił się wysięk, a przy tym poprawił się stan ogólny córki, wrócił apetyt i ucho prawie nie boli. W obecnej sytuacji sytuacji wirusowej, nie chce ciągać jej po lekarzach komunikacja miejska na dodatek. Mam w domu Amoksilav i Dicortineff, ale przeczytałam, ze to może być wirusowe a nie bakteryjne zapalenie ucha. Zacząć jednak podawać ten antybiotyk, jeśli tak to czy oba czy jeden, czy może poczekać i stosować sam ibuprofen? Dodam, ze to pierwsza „przygoda” córki z uchem.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Jak poprawić relacje z partnerką w czasie koronawirusa?

Witam, mam 20 lat i dość nietypowy problem. Z powodu kwarantanny i koronowirusa, z partnerką (z którą jestem już 4 lata) mamy ograniczony kontakt. Kiedy piszemy to jest nutka erotyzmu, lecz w momencie gdy się zobaczymy, nie ma ochoty na... Witam, mam 20 lat i dość nietypowy problem. Z powodu kwarantanny i koronowirusa, z partnerką (z którą jestem już 4 lata) mamy ograniczony kontakt. Kiedy piszemy to jest nutka erotyzmu, lecz w momencie gdy się zobaczymy, nie ma ochoty na zbliżenie. Dodatkowo coraz częściej pojawia się problem z komunikacją. Mianowicie nie chce rozmawiać, bądź mówi "daj mi spokój" i mam nie pisać; wręcz oczekiwać na to aż ona będzie miała ochotę się skontaktować. Jest to przykre i nie wiem co mam zrobić.
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Katarzyna Kulczycka
Mgr Katarzyna Kulczycka
Mgr Kamila Dziwota
Mgr Kamila Dziwota

Czy jest możliwa terapia poprzez komunikację pisemną?

Dzień dobry. Mam całkiem nietypowe pytanie i dylematy. A mianowicie borykam się z wieloma problemami osobistymi które w ogromnej mierze utrudniają mi życie. Bardzo chcę w końcu jednak podjąć walkę i w jakiś sposób w jak największym stopniu uporać się... Dzień dobry. Mam całkiem nietypowe pytanie i dylematy. A mianowicie borykam się z wieloma problemami osobistymi które w ogromnej mierze utrudniają mi życie. Bardzo chcę w końcu jednak podjąć walkę i w jakiś sposób w jak największym stopniu uporać się z nimi, wyleczyć je lub zminimalizować. Niestety przez te właśnie problemy/ jednym z tych problemów jest to że w żaden sposób nie jestem w stanie wyrażać siebie (wysłowić się,opisać swoje dolegliwości i życie słownie- tylko pisemnie), w związku z tym nie ma szans abym udał się na terapię ponieważ nawet nie będę w stanie opisać jakichkolwiek moich problemów. W związku z tym czy jest możliwa terapia poprzez komunikację pisemną? Poprzez internet, komunikator, itp.? Czy skuteczna i realna jest taka pomoc chociaż w początkowej fazie terapii? Dodam że jestem raczej osobą inteligentną i znającą swoje problemy/ dolegliwości (raczej w większości).. a także czytałem/ interesuję się psychologią - próbowałem również w jakiś sposób pomóc sobie czytając fachową literaturę.. Jeśli chodzi o moje problemy szczegółowo to mogę je opisać już w innym miejscu.. tak więc chodzi mi głównie o możliwość opisania tych dolegliwości, udzielenia mi wsparcia oraz fachowego doradztwa abym już dalej mógł sobie wszystko to uporządkować i się nad tym zastanowić.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Monika Opszalska
Mgr Monika Opszalska

Czy operacja kolana musi być przeprowadzona?

Czy potrzebna jest operacja kolana u 31 letniej kobiety? Jestem już prawie 3 miesiące po wypadku samochodowym gdzie doznałam urazu kolana prawego. Przez tydzień nosiłam szynę gipsową gdzie lekarz stwierdził silne stłuczenie okolicy przynasady dalszej uda prawego (obserwacja w kierunku... Czy potrzebna jest operacja kolana u 31 letniej kobiety? Jestem już prawie 3 miesiące po wypadku samochodowym gdzie doznałam urazu kolana prawego. Przez tydzień nosiłam szynę gipsową gdzie lekarz stwierdził silne stłuczenie okolicy przynasady dalszej uda prawego (obserwacja w kierunku uszkodzenia więzadła właściwego rzepki).Na kolejnej wizycie zdjęto szynę i zamieniono ją na ortezę na 6-8 tygodni gdzie dalej było podejrzenie naderwania lub zerwania więzadeł ACL. Niedawno miałam kolejna wizytę gdzie skierowano mnie na MR-stawu kolanowego i dostałam taki wynik: Niewielki wysięk w jamie stawowej gromadzący się głównie w zachyłku nadrzepkowym. Obrzęk kaletki przedrzepkowej. Rzepka przyparta bocznie, z niewielkim obrzękiem w obrębie przyczepu troczka przyśrodkowego(możliwe naderwanie).Troczek boczny o prawidłowych sygnałach. Chrząstka przedziału rzepkowo-udowego o prawidłowej grubości. Więzadło ACL o podwyższonych sygnałach jak w przypadku naderwania, w sekwencji celowanej ciągłość włókien zachowana. Więzadło PCL oraz więzadła MCL i LCL o zachowanej ciągłości. W obrębie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej dyskretnie podwyższony sygnał, bez wyraźnej komunikacji z powierzchnią stawową jak w przypadku zmian przeciążeniowych/degeneracyjnych. Poza tym łąkotki przyśrodkowa oraz boczna jednorodne, bez uchwytnych radiologicznie uszkodzeń. Chrząstka przedziału przyśrodkowego i bocznego prawidłowej grubości. W zakresie układu kostnego obszar sklerotyczny o morfologii wyspy kostnej średnicy ok.4 mm w obrębie kłykcia bocznego kości udowej. WNIOSKI: Niewielki wysięk w jamie stawowej, boczne przyparcie rzepki, cechy naderwania więzadła ACL. Dodam jeszcze że nadal mam opuchnięte kolano i utrzymujący się siniak od początku nad kolanem.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński
Dr n. med. Mariusz Pytlasiński

Dlaczego 2-letnie dziecko nie reaguje na polecenia?

Córka 2 latka nie zawsze rozumie polecenia, gdzie się udać... Rozwój przebiegał wzorowo bardzo wczesne gaworzenie i pierwsze słowa, mama, tata, baba, dziadzia, raczkowanie, chodzenie w wieku 11 miesięcy. W wieku 1 5 roku bardzo słabe wyniki badania słuchu (... Córka 2 latka nie zawsze rozumie polecenia, gdzie się udać... Rozwój przebiegał wzorowo bardzo wczesne gaworzenie i pierwsze słowa, mama, tata, baba, dziadzia, raczkowanie, chodzenie w wieku 11 miesięcy. W wieku 1 5 roku bardzo słabe wyniki badania słuchu ( wysiekowe zapalenie ucha środkowego, obustronne) do kolejnego badania po leczeniu można powiedzieć, że nie słyszała kilka miesięcy. Powoli powrót mowy rozpoznawanie i wymawianie liter, nie, to jednak od czasu chorych uszu przestała mówić mama, tata a komunikacja jest różna, czasami normalnie reaguje na polecenia, czasami jakby nie słyszała i nie rozumiała poleceń. Prośba o wskazanie psa na rysunku, pokaże palcem psa a potem od razu inne rzeczy. Udałam się do logopedy, ale wiele osób na pierwszych wizytach stwierdza, że takimi maluchami się nie zajmują, choć w rejestracji mówili inaczej. Czy powinnam dalej szukać logopedy, psychologa itd dla 2 letniego dziecka czy powinnam dać jej jeszcze chwilę. Czy nie jest za wcześnie na jakieś diagnozy psychologiczne. Córka też na wizytach zachowuje się inaczej niż w domu, zapytana jak robi pies milczy jakby nie rozumiała, a w domu zawsze odpowie. chodzi do żłobka.
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy uda nam się uratować nasze małżeństwo?

Witam serdecznie . Zacznę od tego ze mam 26 lat jest z ze swoją zona 14 lat po ślubie jesteśmy prawie 4 . Mamy wspólne dzieci 10 lat corka i 3 latka mlodsza. Corka . Problem moj jest następujący. Brak... Witam serdecznie . Zacznę od tego ze mam 26 lat jest z ze swoją zona 14 lat po ślubie jesteśmy prawie 4 . Mamy wspólne dzieci 10 lat corka i 3 latka mlodsza. Corka . Problem moj jest następujący. Brak komunikacji w związku coagle awantury i klotnie w sumie o rzeczy ktore miec miejsca nie powinny. Moja zona ma pretensje ze nie uczestniczę w zyciu rodziny ze nie potrafię się wstawić za rodzina . Moja zona ma pretensje o to ze moja mama czyli babcia nienprzychodzindo wnuczek . Moja zona obraza mnie w obecnosci moich dzieci obraza moja mame w mojej i dzieci obecność a zeby było nie za słodko kazała mi się wyprowadzić. Kocham swoja zone i swoje dzieci . I chcialbym wroic dondonu . Zaproponowałem zonie terapie u specjalisty zona sie zgodziła. Czy uda się nam.uratowac nasze malzenstwo .
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Katarzyna Kulczycka
Mgr Katarzyna Kulczycka

Jak poradzić sobie z lękiem komunikacyjnym?

Mam 41 lat, od ponad 20 lat borykam się z nadmiernym lękiem komunikacyjnym z innymi. Trudno mi nawiązać bliskie relacje. Przed kontaktem z niektórymi osobami lęk jest wręcz paniczny wywołuje drżenie, czerwoność etc. Pracuje jako edukator często prowadzę pogadanki, szkolenia,... Mam 41 lat, od ponad 20 lat borykam się z nadmiernym lękiem komunikacyjnym z innymi. Trudno mi nawiązać bliskie relacje. Przed kontaktem z niektórymi osobami lęk jest wręcz paniczny wywołuje drżenie, czerwoność etc. Pracuje jako edukator często prowadzę pogadanki, szkolenia, czasami wyjdzie nie tak, ale zazwyczaj takie wystąpienia mi dobrze wychodzą. Obserwuje też, że te lęki nasilają się w czasie owulacji badź przed miesiączką. Trudno mi z tym żyć, ponieważ bardzo mnie to ogranicza i niestety stawia mnie przed innymi osobami jako osobę zupelnie inna niż jestem.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Joanna Marciniak
Mgr Joanna Marciniak

Do jakiego specjalisty się zgłosić, aby uzyskać diagnozę?

Mam 20 lat i podejrzewam u siebie jakąś formę zaburzeń komunikacyjnych (np. jakąś formę ze spektrum autyzmu), do jakiego typu specjalisty się zgłosić aby uzyskać diagnozę?
odpowiada 3 ekspertów:
dr n. med. Lech Popiołek
dr n. med. Lech Popiołek
Mgr Klaudia Andrzejczak
Mgr Klaudia Andrzejczak
Mgr Małgorzata Ziółkowska
Mgr Małgorzata Ziółkowska

Co może oznaczać taka rana na skórze?

Witam, wczoraj wieczorem pojechałem komunikacją miejska do centrum i siedziałem na ławkach, schodkach w okolicach dworca i piłem sobie colę(byłem trzeźwy). Po powrocie po ok 2 godzinach zaobserwowałem kropkę zaschnietej krwi na ręce. Przemyłem ja i zdezynfekowałem. Rana z wygladu... Witam, wczoraj wieczorem pojechałem komunikacją miejska do centrum i siedziałem na ławkach, schodkach w okolicach dworca i piłem sobie colę(byłem trzeźwy). Po powrocie po ok 2 godzinach zaobserwowałem kropkę zaschnietej krwi na ręce. Przemyłem ja i zdezynfekowałem. Rana z wygladu przypomina kropke po ukłuciu igła(nie ma zadrapań, nie swędzi, nie boli)Nie poczułem żeby ktoś mnie ukuł igła tego wieczoru lecz nie potrafię znaleźć innego możliwego pochodzenia owej rany. Co powinienem zrobić?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy należy operować to kolano?

Czy potrzebna jest operacja kolana u 31 letniej kobiety? Jestem już prawie 3 miesiące po wypadku samochodowym gdzie doznałam urazu kolana prawego. Przez tydzień nosiłam szynę gipsową gdzie lekarz stwierdził silne stłuczenie okolicy przynasady dalszej uda prawego (obserwacja w kierunku... Czy potrzebna jest operacja kolana u 31 letniej kobiety? Jestem już prawie 3 miesiące po wypadku samochodowym gdzie doznałam urazu kolana prawego. Przez tydzień nosiłam szynę gipsową gdzie lekarz stwierdził silne stłuczenie okolicy przynasady dalszej uda prawego (obserwacja w kierunku uszkodzenia więzadła właściwego rzepki).Na kolejnej wizycie zdjęto szynę i zamieniono ją na ortezę na 6-8 tygodni gdzie dalej było podejrzenie naderwania lub zerwania więzadeł ACL. Niedawno miałam kolejna wizytę gdzie skierowano mnie na MR-stawu kolanowego i dostałam taki wynik: Niewielki wysięk w jamie stawowej gromadzący się głównie w zachyłku nadrzepkowym. Obrzęk kaletki przedrzepkowej. Rzepka przyparta bocznie, z niewielkim obrzękiem w obrębie przyczepu troczka przyśrodkowego(możliwe naderwanie).Troczek boczny o prawidłowych sygnałach. Chrząstka przedziału rzepkowo-udowego o prawidłowej grubości. Więzadło ACL o podwyższonych sygnałach jak w przypadku naderwania, w sekwencji celowanej ciągłość włókien zachowana. Więzadło PCL oraz więzadła MCL i LCL o zachowanej ciągłości. W obrębie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej dyskretnie podwyższony sygnał, bez wyraźnej komunikacji z powierzchnią stawową jak w przypadku zmian przeciążeniowych/degeneracyjnych. Poza tym łąkotki przyśrodkowa oraz boczna jednorodne, bez uchwytnych radiologicznie uszkodzeń. Chrząstka przedziału przyśrodkowego i bocznego prawidłowej grubości. W zakresie układu kostnego obszar sklerotyczny o morfologii wyspy kostnej średnicy ok.4 mm w obrębie kłykcia bocznego kości udowej. WNIOSKI: Niewielki wysięk w jamie stawowej, boczne przyparcie rzepki, cechy naderwania więzadła ACL. Dodam jeszcze że nadal mam opuchnięte kolano i utrzymujący się siniak od początku nad kolanem
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza ten opis MR kolana u 20-latki?

Witam. Miałam robiony rezonans prawego kolana ponieważ było podejrzenie uszkodzenia łąkotki i w opisie przeczytałam takie coś : W obrębie rogu łąkotki przyśrodkowej nieregularne pasma podwyższonego sygnału bez cech komunikacji powierzchniami stawowymi. Brzeg torebkowy minimalnie zatarty, ze względu na zatarcie... Witam. Miałam robiony rezonans prawego kolana ponieważ było podejrzenie uszkodzenia łąkotki i w opisie przeczytałam takie coś : W obrębie rogu łąkotki przyśrodkowej nieregularne pasma podwyższonego sygnału bez cech komunikacji powierzchniami stawowymi. Brzeg torebkowy minimalnie zatarty, ze względu na zatarcie brzegu torebkowego oraz przy zgodnych danych klinicznych obraz może odpowiadać drobnemu podtorebkowemu uszkodzeniu typu 2a. Czy przy takim uszkodzeniu będę musiała mieć zrobioną artroskopie kolana ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Jak radzić sobie z dużą różnicą wieku w związku?

Dzień dobry, jestem w związku z dużą różnica wieku (20) od ok roku. Przez ten czas nachodzilo mnie wiele wątpliwości związanych przedewszystkim z wiekiem, z przemijaniem, lękiem przed zostaniem samej na starość ( jakby można to było przewidzieć). Dochodził jeszcze... Dzień dobry, jestem w związku z dużą różnica wieku (20) od ok roku. Przez ten czas nachodzilo mnie wiele wątpliwości związanych przedewszystkim z wiekiem, z przemijaniem, lękiem przed zostaniem samej na starość ( jakby można to było przewidzieć). Dochodził jeszcze problem początkowego niezrozumienia mojego partnera ze względu na jego niekonkretny i abstrakcyjny sposób komunikacji. Bardzo go jednak lubię i zdecydowałam żeby ciągnąć tę relację bo jest bardzo czułym, refleksyjnym i mądrym człowiekiem i lubie przebywać w jego towarzystwie. Mimo całego zamieszania i niepewności spowodowanej sytuacja( ja nie mam za wiele doświadczeń w związkach natomiast on wiele i córki prawie w moim wieku) cały czas martwiłam się o to co powie rodzina i od samego początku był problem z akceptacją różnicy wieku. Kiedy zdecydowałam się że przedstawię partnera rodzinie spotkałam się z ogromną nieakceptacja i krytyką i stwierdzeniami w stylu "Mam za mało doświadczeń i nie potrafię podjąć racjonalnej decyzji" " on ci do pięt nie dorasta pod względem wykształcenia" dodam że prawdopodobnie jest to efekt pierwszego wrażenia i sposobu komunikacji o którym wspominałam oraz pewnego braku wyczucia, ponieważ mój partner ukończył szkołę medyczną jednak pracuje jako nauczyciel. Pojawiają się takie głosy jak gdyby nie ja to oni by z nim w ogóle nie rozmawiali, że ja to jakoś stabilizuje itd. Prawdą jest że staram się wyjaśnić pewne wypowiedzi podczas rozmowy bo zależy mi żeby choć trochę go poważali. Wychodzę z założenia że każdy ma prawo wyrażać się jak chce ale mimo wszystko nie uniknę oceny środowiska. Partner sądząc po jego działaniach z przeszłości dąży do ciągłego rozwoju jeśli chodzi o pewne cechy i jest świadomy. Chciałabym umieć radzić sobie i nie mieć poczucia zawstydzenia i pewnego ciężaru i odpowiedzialności za jego zaakceptowanie przez innych. Dodam że ma wielu znajomych i nie ma z tej strony żadnego problemu. Bardzo chciałabym nauczyć wie funkcjonować w takiej relacji. Nigdy nie spodziewałam się że będzie tak ciężko pod każdym względem ( oprocz tego że jest to bardzo dobry człowiek i czuje że bardzo mnie wspiera i kocha). Chciałabym znaleźć kogoś na stałe, ten mi pasuje ale jest bardzo dużo problemów wyżej opisanych. ( plus oczywiście proces przezwyciężania poczucia niestandardowej sytuacji związanej z dziećmi w moim wieku itp) Jestem jednak zawzieta ale bardzo cierpię bo z każdej strony są jakieś komentarze i ciosy. Czasem się zastanawiam po co ja tak walczę, ale wychodzę z założenia że skoro jest mi z nim dobrze to wszystko ok. Dodam że moi rodzice nie byli zbyt dobrym wzorcem i są obecnie po rozwodzie. Proszę o komentarz czy warto walczyć o związek który jest tak ciężki i proces docierania się oczywiście też jest ciężki ponieważ ja również przyzwyczajm się do cech tego człowieka. Poza tym jest między nami chemia oraz przyjaźń zamiast pczucia wielkiej fascynacji. Mimo wszystko chciałabym być z nim bo jest mi z nim.dobrze. ponadto pierwszy raz otworzylam sie na bycie z kims blisko i to mi tez przyspaza wiele lęku. Boje się tez że w przyszłości będzie jak mówią osoby z mojej rodziny rozjechanie się z powodu "różnic w poziomie inteligencji" oraz w ogóle rozjazd spowodowany różnica wieku. Proszę o komentarz.

Co oznacza taki wynik TK głowy u 67-latki?

Dzień dobry, w związku z przewlekłym zapaleniem zatok, wykonano mi badanie TK głowy z kontrastem. W opisie wskazano: widoczne niszczenie ściany zatoki od strony dołu środkowego czaszki, ubytki struktury kostnej skrzydła większego kości klinowej po stronie lewej... Dzień dobry, w związku z przewlekłym zapaleniem zatok, wykonano mi badanie TK głowy z kontrastem. W opisie wskazano: widoczne niszczenie ściany zatoki od strony dołu środkowego czaszki, ubytki struktury kostnej skrzydła większego kości klinowej po stronie lewej - możliwa komunikacja światła zatoki z dołem podskroniowym po stronie lewej. Obustronnie drobne hipodensyjne ogniska o charakterze naczyniopochodnym. Nie stwierdzono ewidentnych cech krwawienia śródczaszkowego. Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony. Zróżnicowanie istoty białej i szarej prawidłowe. Struktury mózgowe tylnego dołu czaszki, komora IV bez odchyleń od normy. Struktury kostne uwidocznione w badaniu bez zmian urazowych. Cechy hiperostozy blaszek wewnętrznych łuski kości czołowej, kości skroniowych i ciemieniowych. Fizjologiczne zwapnienia splotów naczyniówkowych oraz w szyszynce. Zwapnienia w sierpie mózgu. Powietrzność piramid kości skroniowych jest prawidłowa. Wizytę u lekarza mam za 2 miesiące. Oszaleję do tego czasu. Bardzo proszę o pomoc w zrozumieniu tego opisu - to poważne? Będzie wymagało operacji? Da się z tym żyć? Bardzo, bardzo proszę o pomoc kobieta, 66 lat
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy moje roczne dziecko ma autyzm?

Witam. Moja coreczka ma 13 miesiecy. Niestety Helenka chyba ma autyzm. Nie wykonuje polecen typu daj, przynies, pokaz gdzie jest np mis. Nie uzywa paluszka do komunikacji, nawet raczka nie pokazuje. Malo mowi, malo patrzy w oczy, na... Witam. Moja coreczka ma 13 miesiecy. Niestety Helenka chyba ma autyzm. Nie wykonuje polecen typu daj, przynies, pokaz gdzie jest np mis. Nie uzywa paluszka do komunikacji, nawet raczka nie pokazuje. Malo mowi, malo patrzy w oczy, na swoje imie reaguje, ale nie zawszd. Malo co lubi jesc, zle zasypia i zle sypia w nocy jak i w ciagu dnia. Nie lubi sie przytulac. Odpycha sie rekami. Neurologicznie jest ok. Ale Helenka ma problem z obnizonym napieciem miesniowym. Przed pojawieniem sie koronawirusa chodzilysmy na rehabilitacje i do logopedy. Od 3 miesiecy siedzimy w domu. Dodam, ze Helenka to pogodne dziecko, ktore bardzo lubi inne dzieci i na pewno rozpoznaje znajme twarze. Choc na widok obcych osob nie reaguje histeria. Ja na 99% jestem pewna, ze to autyzm. Prawda?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
Mgr Anna Tońska-Szyfelbein

Co mam robić z tym nalotem na języku i oddechem?

Dzień Dobry. Chciałabym poprosić o pomoc w naprowadzeniu na ewentualne schorzenie... Od kilku lat zmagam się z bialym nalotem na języku i bardzo brzydkim oddechu. Próbowałam zlokalizować problem jak narazie bezskutecznie. Myję zęby rano i wieczorem z czyszczeniem języka specjalna... Dzień Dobry. Chciałabym poprosić o pomoc w naprowadzeniu na ewentualne schorzenie... Od kilku lat zmagam się z bialym nalotem na języku i bardzo brzydkim oddechu. Próbowałam zlokalizować problem jak narazie bezskutecznie. Myję zęby rano i wieczorem z czyszczeniem języka specjalna skrobaczką. Po wieczornym myciu rano wstaję juz ze "złym" oddechem. Czyszczę sobie komory migdałkowe, do tego jestem na sterydzie do nosa, ponieważ mam przewlekłe zapalenie zatok. Jestem po gastroskopii przy której wykazało ,że mam kilka malutkich polipów na żołądku i refluks,na który biorę tabletki. Problem nadal nie znika a ja mam już dość,zaczynam chyba popadać w zły stan psychiczny, ponieważ tak bardzo mi to przeszkadza w codziennej komunikacji,więc się zamykam i nie odzywam do ludzi.... BARDZO PROSZE O POMOC!!!
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski
Patronaty