Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 0 , 8 1 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Leczenie stomatologiczne: Pytania do specjalistów

Dlaczego moje zęby bolą?

Dzień dobry, po wizycie u dentysty bolą mnie zęby, ciężko stwierdzić który bo ból promieniuje. Dentysta stwierdził że prochnica była mała i średnią, wykluczył leczenie kanałowe, miałem zrobione zdjęcie rtg przed leczeniem. WINĄ za bóle obarcza wyrwane zęby... Dzień dobry, po wizycie u dentysty bolą mnie zęby, ciężko stwierdzić który bo ból promieniuje. Dentysta stwierdził że prochnica była mała i średnią, wykluczył leczenie kanałowe, miałem zrobione zdjęcie rtg przed leczeniem. WINĄ za bóle obarcza wyrwane zęby z dołu po tej stronie i bruksizm, z którym rzeczywiście się borykam. Czy rzeczywiście może tak być ze po leczenie stomatologicznym ból wywołany bruksizmem nasila się? Zęby leczyłem niecały miesiąc temu, pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czy można stosować płyn do higieny jamy ustnej przed wizytą u dentysty?

Czy tuż przed leczeniem stomatologicznym, czyli bezpośrednio przed wizytą, na której dentysta będzie plombował zęby można stosować płyny do higieny jamy ustnej zawierające PVP/VA? Czy są przeciwwskazania? -Jeśli istnieją, to na ile dni przed wizytą odstawić taki płyn do płukania lub pastę?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy tak częste prześwietlenia mi nie zaszkodzą?

Dzień dobry, Mam duże problemy stomatologiczne. W związku z tym podjęłam leczenie. Czeka mnie wiele kanałowych (pod mikroskopem) oraz trzy ekstrakcje. Przez te zabiegi bardzo często jestem prześwietlana u dentysty (na jednej wizycie z leczeniem kanałowym potrafię mieć robione 3... Dzień dobry, Mam duże problemy stomatologiczne. W związku z tym podjęłam leczenie. Czeka mnie wiele kanałowych (pod mikroskopem) oraz trzy ekstrakcje. Przez te zabiegi bardzo często jestem prześwietlana u dentysty (na jednej wizycie z leczeniem kanałowym potrafię mieć robione 3 zdjęcia rtg). Ubytków jest bardzo dużo, na wizyty chodzę raz w tygodniu. Czy takie częste prześwietlenia mi nie zaszkodzą? Bardzo się tym stresuję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy leczenie kanałowe było możliwe na nfz?

Dzień dobry Mam pytanie odnośnie refundacji kanałowego leczenia dla dzieci z 2002 roku. Mój stomatolog rodzinny obecnie leczył mojego kuzyna i twierdzi, że dzieciom nie przysługuje kanałowe leczenie na nfz. Kiedy ja byłem dzieckiem w 2002 roku też twierdził, że... Dzień dobry Mam pytanie odnośnie refundacji kanałowego leczenia dla dzieci z 2002 roku. Mój stomatolog rodzinny obecnie leczył mojego kuzyna i twierdzi, że dzieciom nie przysługuje kanałowe leczenie na nfz. Kiedy ja byłem dzieckiem w 2002 roku też twierdził, że NFZ nie refunduje zabiegów kanałowego leczenia stomatologicznych dla dzieci z zębami z 4 kanałami. Pytam się o 2002 rok. Bo nie raz zdarzało mi się nie ufać mojemu stomatologowi rodzinnemu. Dlatego zależałoby mi na odpowiedzi. Czy w 2002 roku też przysługiwała refundacja na kanałowe leczenie zęba 4 kanałowego dla dzieci poniżej 18 roku życia. Jednak zaufanie jest ważne. Może dla nie których pytanie "nietypowe". Dla mnie ma znaczenie. Wystarczy stwierdzić tak, lub nie. Nic więcej. Żadnych ustaw, rozporządzeń. Tylko tak, lub nie. Z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy infekcja zęba przeniosła się do jamy ustnej?

Witam, jakiś czas temu, z rok lub dwa wypadła mi plomba z dolnego zęba. Ostatnimi tygodniami zaczął doskwierać mi ból. Z racji, że mieszkam i pracuję za granicą, czekałam z wizytą na mój urlop w Polsce. Ból doskwierał... Witam, jakiś czas temu, z rok lub dwa wypadła mi plomba z dolnego zęba. Ostatnimi tygodniami zaczął doskwierać mi ból. Z racji, że mieszkam i pracuję za granicą, czekałam z wizytą na mój urlop w Polsce. Ból doskwierał mi głównie w nocy, aż od tamtego tygodnia również za dnia. Aby uśmieżyć go zażywam ibuprofen i paracetamol, o wiele za dużo niż się powinno. Kilka dni temu obudziłam się z całą spuchnietą twarzą. Dwa dni później udało mi się dostać na pogotowie stomatologiczne. Pani dentystka wykonała zabieg leczenia kanałowego, czyszczenie i założenie ochronnej warstwy. Wdała się infekcja. Był ostry stan zapalny, ale nic więcej się nie dowiedziałam. Z tego powodu miałam tak powiększone węzły chłonne. Dostałam antybiotyk amoksycylinę, stosuje go od trzech dni, 3 tabletki dziennie, dostałam ją na 5 dni, ale ani nie mija ból zęba, co prawda mniejszy niż wcześniej, ale podobno to jest normalne po takim zabiegu, tkanki muszą się zregenerować. Natomiast opuchlizna nie maleje. Węzły są jeszcze w gorszym stanie niż wcześniej. Twarde, zbite i bolesne, w nocy nie mogę spać z bólu. Czy możliwe jest ze zabieg został źle wykonany, tj mogła pominąć jakiś kanał? Było robione rtg, cały zabieg wydawał się dobrze wykonany, pod miskroskopem. Czy możliwe jest, że infekcja przeniosła się na inne zęby? Np, stykający się z nim górny? I dlaczego antybiotyk nie działa. Staram się zrozumieć trochę tą sytuację. Oczywiście jutro ponownie zamierzam się tam zgłosić. Chciałabym wiedzieć na czym mniej więcej stoję i na czym się skupić na jutrzejszej rozmowie. I ile tak powiekszone wezly chlonne mogą wracać do normalnego wygladu? Czym grozi taki długotrwały stan?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Dlaczego odczuwam od rana gorzki smak?

Witam . Wczoraj miałam zakładany fleczer w gabinecie dentystycznym i dziś rano czuje cały czas gorzki smak. Czy to normalne i kiedy przejdzie . Czy zgłosić się do lekarza
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Aleksandra Pracka-Gudynowska
Lek. dent. Aleksandra Pracka-Gudynowska
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy to może być sączek stomatologiczny?

Witam, jak wygląda sączek stomatologiczny? Pytam, gdyż: utworzył mi się ropień w okolicy 6 dolnej lewej. Stomatolog otworzył ząb (jest w trakcie leczenia - przygotowany do endodoncji) usunął część wydzieliny, a następnie naciął dziąsło w celu usunięcia reszty wydzieliny... Witam, jak wygląda sączek stomatologiczny? Pytam, gdyż: utworzył mi się ropień w okolicy 6 dolnej lewej. Stomatolog otworzył ząb (jest w trakcie leczenia - przygotowany do endodoncji) usunął część wydzieliny, a następnie naciął dziąsło w celu usunięcia reszty wydzieliny oraz założeniu sączka. Po zabiegu poszedłem do toalety, aby wypluć ślinę z krwią zauważyłem, że sączek to coś niebieskiego. Po trzech dniach owy sączek wypadł i okazało się, że to kawałek "gumowej" rękawiczki. Teraz nie wiem czy została ona umieszczona umyślnie przez stomatologa czy jest to błąd. Fragment ten nie wygląda na docięty, a na oderwany o nieregularnym kształcie. Jeśli dopuszczalne są takie działania to spoko, jeśli nie co z tym faktem zrobić.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy można stosować znieczulenie u stomatologa biorąc takie leki?

Czy przy lekach przeciwastmatycznych (zafiron 24ug na dobę, flutixon 500 ug na dobe ) i psychotropowych ( rispolept 4 mg na dobę, parogen 20mg na dobę, ketrel 75 mg na dobę, klozapol 100 mg na dobę) można zastosować znieczulenie u... Czy przy lekach przeciwastmatycznych (zafiron 24ug na dobę, flutixon 500 ug na dobe ) i psychotropowych ( rispolept 4 mg na dobę, parogen 20mg na dobę, ketrel 75 mg na dobę, klozapol 100 mg na dobę) można zastosować znieczulenie u dentysty. Dodam że jestem jakiś czas po zabiegu usunięcia korzenia i niepokoje się że coś mogłoby się stać.
odpowiada 2 ekspertów:
Dr n. med. Stefan Sobaniec
Dr n. med. Stefan Sobaniec
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Użytkowanie szczoteczki elektrycznej a pęknięcie szkliwa

Czy użytkowanie szczoteczki elektrycznej może być powodem pęknięć szkliwa? Od czerwca uzywam elektrycznej szczoteczki do zębów i dopiero wczoraj zostało potwierdzone iż na moim szkliwie konkretnie na lewej górnej jedynce są poziome pęknięcia. Czy szczoteczka elektryczna odpowiednio użytkowana (zgodnie z... Czy użytkowanie szczoteczki elektrycznej może być powodem pęknięć szkliwa? Od czerwca uzywam elektrycznej szczoteczki do zębów i dopiero wczoraj zostało potwierdzone iż na moim szkliwie konkretnie na lewej górnej jedynce są poziome pęknięcia. Czy szczoteczka elektryczna odpowiednio użytkowana (zgodnie z instrukcją zarówno obsługi jak i usłyszanej od higienistki stomatologicznej) mogła spowodować pęknięcia? Da się leczyć tę przypadłość?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Dlaczego ból zęba u dziecka nie ustępuje pomimo leczenia?

Witam, moja 11 letnia córka miała plombowane 1i2 na ich łączeniu , przez ok roku było dobrze, do wczoraj, stwierdziła ze 2 - ka ją boli, udałysmy się do tej samej pani stomatolog, rozwierciła , wyczysciła ,stwierdziła ze ząb zdrowy... Witam, moja 11 letnia córka miała plombowane 1i2 na ich łączeniu , przez ok roku było dobrze, do wczoraj, stwierdziła ze 2 - ka ją boli, udałysmy się do tej samej pani stomatolog, rozwierciła , wyczysciła ,stwierdziła ze ząb zdrowy i nie wie dlaczego boli, truć nie będzie bo jest dobrze, i założyła nową pląbę, powiedziała że jest stan zapalny dziąsła nad tymi ząbkami i kazała smarować sacholem , posmarowaną jakąś maścią bo odwapnione i do domu, wieczorem bolał ja ten ząb po 2 ibupromach ustało, i znowu ból po 4 rano i kolejne 2 ibupromy ( jeden nie działa) posmarowałam jej sacholem, po około pół godziny w płaczu zasnęła, jest prawie 9 ,00 i nie wiem co robić jak wstanie z bólem, czy to ten ząb ,czy dziąsło ,warga górna lekko opuchnieta, pomocy
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co mogą oznaczać te zmiany na zębach?

Dzień dobry, W ciągu ostatnich kilku miesięcy przeszłam kompleksowe leczenie stomatologiczne, tj. w kilku zębach została zastosowana plomba ze względu na próchnicę. Do tego 2 razy miałam usuwany kamień (z odstępem jednego miesiąca). Od tamtego czasu mam wrażenie tępych... Dzień dobry, W ciągu ostatnich kilku miesięcy przeszłam kompleksowe leczenie stomatologiczne, tj. w kilku zębach została zastosowana plomba ze względu na próchnicę. Do tego 2 razy miałam usuwany kamień (z odstępem jednego miesiąca). Od tamtego czasu mam wrażenie tępych zębów, które są bardzo wrażliwe i wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Zauważyłam, że dodatkowo bardzo często zaciskam zęby i mam spięte mięśnie żuchwy. Rano przez kilka godzin jest w porządku, ale pod koniec dnia to uczucie jest niekiedy nie do wytrzymania, ciężko mi się mówi, seplenię. Najbardziej ten dyskomfort jest odczuwalny w przednich zębach. Mało tego, kilka dni temu na górnej jedynce zauważyłam poprzeczną rysę, jakby pęknięcie, które jest cały czas widoczne. Moja stomatolog poradziła częstsze mycie zębów, ale to pomaga tylko na chwilę, a później mam wrażenie, że jest jeszcze gorzej. Do mycia stosuję pastę elgydium Anti-Plaque
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co zrobić z tymi aftami na podniebieniu?

NAWRACAJĄCE AFTY NA PODNIEBIENIU MIĘKKIM Witam od ponad 2 lat ma problem z nawracającymi dużymi aftami na podniebieniu miękkim. Afty nie raz przekraczają średnicę 1 cm. Problem zaczął się na początku 2018 roku i trwa do dziś. W okolicach czerwca... NAWRACAJĄCE AFTY NA PODNIEBIENIU MIĘKKIM Witam od ponad 2 lat ma problem z nawracającymi dużymi aftami na podniebieniu miękkim. Afty nie raz przekraczają średnicę 1 cm. Problem zaczął się na początku 2018 roku i trwa do dziś. W okolicach czerwca 2018 byłem u laryngologa, przepisał mi antybiotyk którego nazwy nie pamiętam, ale były to 3 tabletki po których tych aft zrobił się jeszcze więcej i występowały po 3/4 na raz przez 2 tygodnie po tym antybiotyku. Na tym leczenie się skończyło, laryngolog kazał płukać gardło dentoseptem, glimbaźem itp, ewentualnie smarować dezaftanem ale dla mnie posmarowanie afty która znajduje się w okolicy języczka jest nie możliwe. Męczę się tak z tymi aftami do dziś. Czasem zdarzy się 1 afta na miesiąc / 2 miesiące, czasem zrobi się 1 afta a od razu po zagojeniu kolejna. Problem leży jednak po stronie stomatologicznej. Przez afty leczenie zębów staje się u mnie nie możliwe, na chwilę obecną mam 8 zębów do leczenia w tym 2 w stanie tragicznym, a jeden ząb leczony kanałowo od października 2019 nie został skończony do dziś... Przez afty nie mogę umówić się do dentysty bo gdy mam już wizytę pojawia się afta, ostatnio umówiłem się z dentystą że będę przyjmowany bez rejestracji. Jednak co dalej z tymi aftami ? Jest to dość uciążliwe i nie raz sprawia dyskomfort. Po ostatniej wizycie u laryngologa i antybiotyku po którym aft zrobiło się o wiele więcej, a następnej kontroli i zaleceniu płukania gardła glimbaxem i dentoseptem, nie wiem do jakiego lekarza iść, ten który przepisał mi ten antybiotyk w 2018 jest jedynym laryngologiem w moim mieście. Miałem robiony wymaz z afty, na wyniku nie było żadnych zmian, regularnie robię badania krwi a ostatnio zmieniając lekarza rodzinnego dostałem cały komplet badań krwi, lekarz stwierdził że rzadko kiedy widzi tak dobre wyniki. Proszę o poradę co dalej robić z tym problemem aft... To już nie chodzi o dyskomfort spowodowany aftami, chodzi o brak możliwości leczenia zębów, przez co w wieku 18 lat mam ponad połowę zębów do leczenia. Dodam jeszcze że od 9 roku życia leczę się z powodów alergicznych biorąc (z przerwami) leki z grupy krotykortyrokosteroidów i leki antyhistaminowe, jest to alergia na kurz, przeważnie wiosna/lato lekarz odstawia mi wszystkie leki. Problem z aftami jednak nie występuje od 9 roku życia a od ostatnich 2 lat. Co mam dalej zrobić żeby normalnie zacząć leczyć zęby ??
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy taki sposób leczenia jest prawidłowy?

Szanowni Państwo, W niedziele mój ząb - górna jedynka zaczął reagować na ciepło, tak więc w PONIEDZIAŁEK rano udałem się do kliniki stomatologicznej w celu rozpoczęcia leczenia kanałowego. Pani stomatolog otworzyła zęba, usunęła miazgę. oczyściła kanał, obsuszyła i zacementowała.... Szanowni Państwo, W niedziele mój ząb - górna jedynka zaczął reagować na ciepło, tak więc w PONIEDZIAŁEK rano udałem się do kliniki stomatologicznej w celu rozpoczęcia leczenia kanałowego. Pani stomatolog otworzyła zęba, usunęła miazgę. oczyściła kanał, obsuszyła i zacementowała. Wszystko w celu przygotowania mnie pod leczenie entodontyczne nazajutrz. Po 3 godzinach zeszło znieczulenie i zacząłem mocno puchnąć, a ból gwałtownie nasilał się. Wróciłem zatem do kliniki gdzie usunięto cement, ponownie przepukano kanał i osuszono, tym razem zamknięto jedynie na wacik by ujście miała ewentualna ropa i przepływ miało powietrze, z tym ze w samym kanale ropa się już raczej nie zbierała. Po powrocie do domu to samo; ból niesamowity, puchnę nie do poznania. We WTOREK miałem zaplanowaną wizytę u lekarza entodonty, pierwotnie miała być to druga i ostatnia wizyta; leczenie pod mikroskopem i odbudowa korony zęba, w praktyce lekarz otworzył zęba, po raz kolejny przeczyścił kanał, wypełnił lekami, w tym lek sterydowy i zamknął zęba. Całość trwała około 2 godziny, powrót do domu i to samo, kiedy mija znieczulenie zaczyna się horror, ból, puchnięcie, gorączka. CZWARTEK, jadę więc do kliniki. Lekarz otwiera zęba, przepłukuje, czyści, wypełnia lekarstwami ale także postanawia naciąć dziąsło, z którego wypływa ropa i krew. Buduje także drenaż, którym ma przepływać ściek do jamy ustnej. do domu, mija znieczulenie i światełko w tunelu, w jamie ustnej ból ustaje i w okolicy zęba jest w porządku tylko, że ja znowu puchnę jak balon, który miałby zaraz pęknąć. Robiłem zimne okłady na wieczór i kolejne światełko w tunelu, opuchlizna zmniejszyła się o 10-15 %, rano w PIĄTEK budzę się i w skali poprzednich dni nie jest aż tak źle. W PIĄTEK miałem przewidzianą kolejną wizytę, poszedłem doktor wymienił mi drenaż na nowy i mocno nacisnął na przednie dziąsła jakimś narzędziem, tłumaczył ze to po to by poszerzyć drogę do ściągnięcia opuchlizny z górnych partii twarzy (oko mam już prawie zamknięte), znieczulenie którym mnie pokuł rozpierało mi jedynki, wróciwszy do domu zwijałem się z bólu, telepałem wręcz, apogeum, opuchlizna na twarzy znowu zaczęła rosnąć. Proszę o pomoc, jestem opuchnięty do strasznych rozmiarów, znajomi mówią że takiego czegoś jeszcze nie widzieli. Usta, wargi, nos, policzek, oko. Jak kamień twarde i wielkie jak u boksera po 12 rund wymiany ciosów z Mikiem Tysonem, bardzo mnie to boli. Już 4 dni na podwójnej dawcę antybiotyku , 5 dni na ketonalu na zmianę z nimesilem. Tracę siły psycho fizyczne, jestem wyczerpany ciągłym silnym bólem, codziennymi długimi zabiegami, brakiem snu, ponad dwudziestoma zastrzykami znieczulającymi, antybiotykiem i środkami przeciwbólowymi. Czy to wszystko jest normalne ? Wytrwam ten weekend ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

W jaki sposób lekarz wyleczy tego zęba?

witam rok temu miałam założona koronkę na dwie jedynki i dwie dwójki. koronka jest z cyrkonu niestety po covidzie przeszłam stan zapalny okostnej i okazało się że pod koronką ząb psuje się od środka. czy można teraz piłować w cyrkonie... witam rok temu miałam założona koronkę na dwie jedynki i dwie dwójki. koronka jest z cyrkonu niestety po covidzie przeszłam stan zapalny okostnej i okazało się że pod koronką ząb psuje się od środka. czy można teraz piłować w cyrkonie jak się ten materiał zachowa, co zrobić żeby dostać się do zęba?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co teraz zrobić z tym leczeniem stomatologicznym?

Witam mam wielki problem . W styczniu rozpoczęłam leczenie stomatologiczne. Wymiana mostu zębów 123 i 123 górna szczęka oraz dolna szczęka tak samo . Proteza górna i dolna na zasuwach. Zakładane czasowe mostki były wymieniane 2 razy niedopasowane , kaleczące... Witam mam wielki problem . W styczniu rozpoczęłam leczenie stomatologiczne. Wymiana mostu zębów 123 i 123 górna szczęka oraz dolna szczęka tak samo . Proteza górna i dolna na zasuwach. Zakładane czasowe mostki były wymieniane 2 razy niedopasowane , kaleczące śluzówkę. Na górnej szczęce podobno czasówka lecząca dziąsła. .Trwało to kilka m-cy , w końcu p. doktor założył mi dolny mostek z protezą. Zę by są długie i wystające. Zaczęłam mieć kłopoty z mową , warga wydaje się spuchnięta, podrażniona śluzówka cały czas. Protezą duża opierająca się o policzki. Później kłopot z dopasowaniem góry. Po 6 m-cach mam zrobioną górę i dół. Mam kłopoty z wymową , kłopot z bolesnym otwarciem ust .Boję się że wpadnę w depresję. Mam problem ze spaniem. 16 sierpnia mam mieć robiony wycisk pod nową protezkę . Proszę o radę co mogę w tej sprawie zrobić gdzie udać się na konsultację. Miałam wielkie zaufanie do tej kliniki , kosztowało mnie to 27 tys i cierpię.Bardzo proszę o pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czy powinnam usunąć wcześniej te zęby?

dzień, dobry chciałabym załozyc aparat ortodontyczny , mam 20 lat oraz mleczne 5 bez zawiazkow na stałe zeby, czy aby przyspieszyć załozenie aparatu usunać je juz przy leczeniu stomatologicznym przed konsultacja ortodontyczna czy zaczekac do niej? i kolejne pytanie czy... dzień, dobry chciałabym załozyc aparat ortodontyczny , mam 20 lat oraz mleczne 5 bez zawiazkow na stałe zeby, czy aby przyspieszyć załozenie aparatu usunać je juz przy leczeniu stomatologicznym przed konsultacja ortodontyczna czy zaczekac do niej? i kolejne pytanie czy mozna zrobić odlew ortodontyczny gdy te 5 nie bedą jeszcze usunete ?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Tomasz Wadas
Lek. dent. Tomasz Wadas
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak przebiega właściwie leczenie kanałowe?

Witam. Na ostatniej wizycie stomatologicznej tydzień temu rozpoczęto u mnie leczenie kanałowe zęba górnej piątki. Dentysta wykonał zabieg, założył opatrunek i wyznaczył termin za 2 tygodnie na dokończenie leczenia. Ząb daje nadal lekkie dolegliwości bólowe przy nagryzaniu, jednak one słabną.... Witam. Na ostatniej wizycie stomatologicznej tydzień temu rozpoczęto u mnie leczenie kanałowe zęba górnej piątki. Dentysta wykonał zabieg, założył opatrunek i wyznaczył termin za 2 tygodnie na dokończenie leczenia. Ząb daje nadal lekkie dolegliwości bólowe przy nagryzaniu, jednak one słabną. Stąd moje pytanie - czy dokończenie leczenia można nieco odwlec w czasie o jakiś miesiąc oraz czy jest możliwość, żeby dokończyć leczenie w innym gabinecie czy musi to być u tego samego lekarza?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co powinienem zrobić z takim stanem zęba?

Mam duży problem stomatologiczny W grudniu 2019 miałem leczenie kanałowe. Zestresowałem się i zasłabłem z problemów psychicznych. Rok temu w lutym 2020 miałem wizytę u innego dentysty jednak wybuchła pandemia i nie dokończył leczenia. Od tamtego czasu odpadł mi... Mam duży problem stomatologiczny W grudniu 2019 miałem leczenie kanałowe. Zestresowałem się i zasłabłem z problemów psychicznych. Rok temu w lutym 2020 miałem wizytę u innego dentysty jednak wybuchła pandemia i nie dokończył leczenia. Od tamtego czasu odpadł mi opatrunek, nie miałem żadnych dolegliwości bólowych jednak z każdym miesiącem kolejne części zęba odpadały. Dziś została mi ostania część przy dziąśle która zaczęła się bujać pod wpływem dotyku. Dodam że boję się bardzo ponownego zasłabnięcia i wizyty u dentysty odkąd zasłabłem. Co powinienem robić? Mężczyzna 20 lat
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czym może być spowodowany taki stan zęba?

Dzień dobry. Miesiąc temu odbyłam wizytę stomatologiczną, na której lekarz zaproponował leczenie zęba dolnej 5tki przy nadwrażliwości zakładając plombę przy szyjce. Ząb ten nigdy wcześniej mnie nie bolał i był to zdrowy ząb (wykonano pantomogram pół roku temu przed tą... Dzień dobry. Miesiąc temu odbyłam wizytę stomatologiczną, na której lekarz zaproponował leczenie zęba dolnej 5tki przy nadwrażliwości zakładając plombę przy szyjce. Ząb ten nigdy wcześniej mnie nie bolał i był to zdrowy ząb (wykonano pantomogram pół roku temu przed tą wizytą) Lekarz uznał subiektywnie,że szyjkę zęba lepiej zaopatrzyć. Po tym leczeniu miałam ogromny ból w nocy i udałam się do innej kliniki na przelecznie kanałowo tego zęba na skutek działań z poprzedniej wizyty. Szyjka tego zęba w ocenie drugiego lekarza, który wykonał leczenie endodontyczne była bez wskazań do takiego zaopatrzenja plombą dziąsła. Ząb ten nadal pobolewa w umiarkowanym stopniu od czasu podjęcia na nim działań. Czy ból spowodowany może być od zaopatrzonej plombą szyjki czy po leczeniu kanałowym? Dodam,że zdjęcie rtg zostało wykonane. Czy uśmiercenie zęba powstało na skutek nieprawidłowości przy wykonywaniu zabiegu na nadwrażliwość? Czy zabieg taki na nadwrażliwość szyjkową , która nigdy nie dawała się we znaki objawami bólowymi jest w tym przypadku zasadny? Co mogę zrobić w dalszej kolejności by nie odczuwać dolegliwości bólowych po tych interwencjach? Czy ta plomba przy szyjce jest nieodwracalnym sposobem leczenia? Czy należy ją wymieniać już zawsze co 5lat? Pozdrawiam i serdecznie dziękuję za odpowiedzi. Aneta
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Kiedy przestanie boleć mnie dziąsło po ekstrakcji?

Proszę o pomoc, 30 marca miałam usuwana dolna szóstkę. Przez kolejne tygodnie miałam leczony suchy zębodół. Po zmianie gabinetu stomatologicznego okazało się że zębodół źle się goi i powstała ziarnina zapalna którą lekarz wyłyżeczkował. Miało to miejsce 4 maja więc... Proszę o pomoc, 30 marca miałam usuwana dolna szóstkę. Przez kolejne tygodnie miałam leczony suchy zębodół. Po zmianie gabinetu stomatologicznego okazało się że zębodół źle się goi i powstała ziarnina zapalna którą lekarz wyłyżeczkował. Miało to miejsce 4 maja więc blisko dwa tygodnie temu. Chodziłam do tego lekarza na płukanie zębodolu i zakładanie lekarstwa. Wczoraj ocenił że zębodół wygląda już dobrze i nie ma potrzeby płukania żeby go dodatkowo nie naruszać. Powiedział że ból nadal może utrzymać się jeszcze kilka tygodni. Ból faktycznie utrzymuje się ale odnoszę wrażenie że boli coraz bardziej. Ogólnodostępne środki przeciwbólowe nie wiele pomagają. Czy faktycznie może jeszcze tak bardzo boleć mimo że zębodół wygląda już dobrze?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Patronaty