Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 2 5 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nerw wzrokowy: Pytania do specjalistów

Czy te zawroty głowy świadczą o guzie?

Od półtora roku mam zawroty głowy . Rezonans magnetyczny głowy zrobiony w lipcu 2020 wyszło wszystko ok. Teraz okulista stwierdził ,że mam obrzęk zastoinowy tarczy nerwu wzrokowego. Czy to odrazu znaczy ,że mam guza ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Czy mogę mieć początki SM?

Dzień dobry. Ostatnio poszłam do okulisty ponieważ miałam wrażenie zamglonego widzenia. Na badaniu okulistycznym, lekarz zauważył zatarcie granicy tarczy nerwu wzrokowego i obrzęk. Badanie TK głowy nie wykazało żadnych zmian. Na konsultacji neurologicznej również nie zauważono nic złego. Czy... Dzień dobry. Ostatnio poszłam do okulisty ponieważ miałam wrażenie zamglonego widzenia. Na badaniu okulistycznym, lekarz zauważył zatarcie granicy tarczy nerwu wzrokowego i obrzęk. Badanie TK głowy nie wykazało żadnych zmian. Na konsultacji neurologicznej również nie zauważono nic złego. Czy jest możliwe aby to był początek SM? Na badanie rezonansem muszę jeszcze poczekać.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Jak wspomóc dziecko w szkole?

Dzień dobry proszę o poradę, syn ma 11 lat. W domu nie mam żadnych problemów. Natomiast tak raz na mc jest uwaga ze strony szkoły, zareaguje nerwowo nieadekwatnie do sytuacji. Nie ma kolegów, ale zaznaczę od razu w klasie jest... Dzień dobry proszę o poradę, syn ma 11 lat. W domu nie mam żadnych problemów. Natomiast tak raz na mc jest uwaga ze strony szkoły, zareaguje nerwowo nieadekwatnie do sytuacji. Nie ma kolegów, ale zaznaczę od razu w klasie jest przemoc psychiczna nad nim. Zgłaszałam do pedagog, wychowawcy czy dyrekcji. Skutkuje to tym, że jest podejrzenie aspargera u niego. Uczy się dobrze, ma dobrą pamięć i wszystko "lapie' szybko, ale nie jakoś bardzo nas wyraz inteligentnie, powiedziałabym mądry jest i tyle. Nie ma ukierunkowane co do przedmiotu, raczej większość. Dodatkowo w wieku 7 lat zachorował (prawdopodobnie wcześniej ) stracił wzrok na jednym oku, a potem bardzo pogorszyło się na drugim. Po długim szukaniu specjalisty, a potem diagnozy został po części wyleczony. Okazało się, że urodził się z niewykształconymi nerwami wzrokowymi ponad 50 procent. To nie była przyczyna utraty wzroku. Po odzyskaniu wzroku zaczął widzieć podwójnie i różne problemy ortoptyczne doszły. Jest dość wrażliwy na hałas, ale nie zawsze. Syn jest czasem w szkole nerwowy zwłaszcza wf. Jest dość wrażliwy powiedziałabym. Czy i jak go zdiagnozować. Problemy w szkole nie są nagminne, bardzo potem smutny i żałuję gdy coś zrobi. Bardzo proszę o pomoc. Podpowiedzi
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Czy możliwe, że mam uszkodzony nerw wzrokowy?

Dzień dobry, Próbuję zdiagnozować się od półtora miesiąca i ciągle niewiele wiem. Dwa objawy, które mi towarzyszą to zawroty głowy (uczucie jakby lekkiego odurzenia - nie ciągle, ale np. jednego dnia tak, a drugiego nie) i pogorszenie ostrości widzenia w... Dzień dobry, Próbuję zdiagnozować się od półtora miesiąca i ciągle niewiele wiem. Dwa objawy, które mi towarzyszą to zawroty głowy (uczucie jakby lekkiego odurzenia - nie ciągle, ale np. jednego dnia tak, a drugiego nie) i pogorszenie ostrości widzenia w jednym oku (i lekkie przyciemnienie wszystkiego co widzę). Ta ostrość uległa poprawie, ale oko jakby nie do końca jest "moje" - pobolewa mnie okolica oka, połowa głowy, ucho. Nie piszę o badaniach, które przeszłam, bo było ich trochę, a wyniki niewiele powiedziały poza jednym: pogrubienie mięśnia prostego przyśrodkowego oka. I w zasadzie tyle. Czy możliwe, że mam uszkodzony nerw wzrokowy? Co może być jego przyczyną i kto się tym zajmuje? Widział mnie okulista, neurolog, laryngolog. Robiłam RM głowy i poza osłabieniem sygnału w gałkach bladych nic nie wyszło. Nie doznałam żadnego urazu, nie biorę żadnych leków. Nie wiem co mogło być przyczyną takiego nagłego nieokreślonego "urazu" w obrębie oka.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy jest to prawidłowy opis?

Witam. Niedawno miałem wykonany rezonans głowy z kontrastem. Badanie zlecił neurolog z powodu pozagalkowego zapalenia nerwu wzrokowego, drętwienia ręki i braku odruchów brzusznych. Badanie miało wykluczyć lub potwierdzić związek z SM. Mam jednak wątpliwości c do opisu badania(być... Witam. Niedawno miałem wykonany rezonans głowy z kontrastem. Badanie zlecił neurolog z powodu pozagalkowego zapalenia nerwu wzrokowego, drętwienia ręki i braku odruchów brzusznych. Badanie miało wykluczyć lub potwierdzić związek z SM. Mam jednak wątpliwości c do opisu badania(być może niesłuszne). Lekarz radiolog opisując wynik napisał że badanie było celowane na kąty mostowo móżdżkowe, które nie wykazują konfliktu naczyniowo nerwowego. Pozatym układ komorowy symetryczny,struktury pośrodkowe bez przemieszczeń, zawartość siodła tureckiego bez patologii, morfologia zatok zachowana. Czy jest to prawidłowy opis? Wyszukiwałem sobie inf o tych kątach i te struktury odpowiadają raczej za jakieś szumy uszne których ja nie mam. Nie powinny być opisane inne rejony mózgu?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza taki opis rezonansu przysadki mózgowej?

Co oznacza opis rezonansu przysadki mózgowej Opis badania Badanie MR celowane na przysadkę mózgową wykonano w obrazach T1 i T2 zal. w przekrojach czołowych i strzałkowych, przed i po podaniu kontrastu. Siodto tureckie niepowiększone. Przysadka mózgowa potożona W siodle tureckim,... Co oznacza opis rezonansu przysadki mózgowej Opis badania Badanie MR celowane na przysadkę mózgową wykonano w obrazach T1 i T2 zal. w przekrojach czołowych i strzałkowych, przed i po podaniu kontrastu. Siodto tureckie niepowiększone. Przysadka mózgowa potożona W siodle tureckim, O wym. ok. 10x11x 6mm di. X szer. X wys.) Z hyperintensywnym W T1 platem tylnym, O wypukłym brzegu górnym, lejek przysadki symetryczny szer. do 1,5mm, jednorodnie wzmacniają się po podaniu kontrastu. Zatoki jamiste, okolica skrzyżowania nerwow wzrokowych. podwzgórza bez zmıan.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy Cital uszkodził mój wzrok?

Witam 3 miesiące temu zazylam cital po dwóch godzinach zemdlałam po tym zaczęłam wymiotować i jak sie okazało mój wzrok uległ pogorszeniu po dwóch tygodniach jedno oko wróciło do normy drugie jest złe do tej pory w klinice okulistycznej było... Witam 3 miesiące temu zazylam cital po dwóch godzinach zemdlałam po tym zaczęłam wymiotować i jak sie okazało mój wzrok uległ pogorszeniu po dwóch tygodniach jedno oko wróciło do normy drugie jest złe do tej pory w klinice okulistycznej było podejrzenie zapalenie nerwu wzrokowego jednak rezonans nie był zrobiony, zrobione zostało nakłucie lędźwiowe żeby wykluczyć stwardnienie rozsiane i zostało wykluczone ja przyjmuje teraz anafranil i zaczęłam dopiero funkcjonować bez tego leku ciagle leżałam złe sie czułam kręciło mi sie w głowie ciagle mnie bolało coś teraz jest lepiej ale wzrok jak był zły tak jest czy to możliwe ze cital coś uszkodził ?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jakie badania powinnam jeszcze wykonać w związku z tymi objawami?

Dzień dobry, Chciałam zapytać się jakie wykonać badania do jakiego lekarza iść. Miałam zdiagnozowaną nadczynność tarczycy (TSH było mniej niż 0,05), miałam podany jod. Aktualnie mam niedoczynność tarczycy, przyjmuję leki E… dawka 112. Dodatkowo biorę ConCor 5 (pół... Dzień dobry, Chciałam zapytać się jakie wykonać badania do jakiego lekarza iść. Miałam zdiagnozowaną nadczynność tarczycy (TSH było mniej niż 0,05), miałam podany jod. Aktualnie mam niedoczynność tarczycy, przyjmuję leki E… dawka 112. Dodatkowo biorę ConCor 5 (pół tabletki) i Betaserc 24 (2 razy dziennie – uszkodzony błędnik). Ostatnio czuję się słabo, ciągle zmęczona, mam zawroty głowy, dodatkowo puchnę w ciągu dnia (głównie na twarzy), strasznie często oddaje mocz w dużych ilościach (również od ok. roku) w badaniu moczu miałam ślad białka a w podstawowych badaniach CRP podwyższone (rok temu również miałam) nieznacznie podwyższoną prolaktynę 28 (norma do 23), rok temu ANA dodatnie, ale nie było podstaw do rozpoznania konkretnej choroby tkanki łącznej typu toczeń (oprócz ANA mam objawy Opis MRI przysadki: Przysadka nieco powiększona, jakkolwiek jej wysokość wynosi jedynie 7 mm, nieznacznie wystaje ponad poziom przepony siodła z dyskretnym przemieszczeniem lejka na stronę lewą. Po podaniu gadolinu widoczne nieco niejednorodne wzmocnienie, bez uchwytnych zmian ogniskowych. Struktury okołosiodłowe, w tym skrzyżowanie nerwów wzrokowych - bez uchwytnej patologii.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza ten wynik badania podwzgórza 30-latki?

czesc gruczołowa powiekszona wym 17x18x17 mm z niejednorodnym guzem o wym 13x14x17mm.guz niszczy strukture kostna siodła tureckiego ,nacieka prawa zatoke jamista bez objecia tetnicy szyjnej wewnetrznej oraz wnika do prawej zatoki klinowej .tylny plat przysadki mozgowej hiperintensywny.szypuła przysadki nieposzerzona bez... czesc gruczołowa powiekszona wym 17x18x17 mm z niejednorodnym guzem o wym 13x14x17mm.guz niszczy strukture kostna siodła tureckiego ,nacieka prawa zatoke jamista bez objecia tetnicy szyjnej wewnetrznej oraz wnika do prawej zatoki klinowej .tylny plat przysadki mozgowej hiperintensywny.szypuła przysadki nieposzerzona bez zaburzen sygnalu przemieszczona w strone lewa .skrzyzowanie nerwow wzrokowych zbiorniki nadsiodlowe oraz struktury zatok jamistych w normie . okolica podwzgorza bez zaburzen sygnalu . ogólnie sie dobrze czuje
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Czy takie dolegliwości mogą mieć związek z nerwicą?

Witam, mój problem polega na tym, że od dobrych kilku lat zmagam się z nerwicą, depresją i atakami paniki co chwila nowe dolegliwości już powoli mam tego dość. Aktualnie mam silne powidoki od źródeł światła wystarczy ze przez sekundę... Witam, mój problem polega na tym, że od dobrych kilku lat zmagam się z nerwicą, depresją i atakami paniki co chwila nowe dolegliwości już powoli mam tego dość. Aktualnie mam silne powidoki od źródeł światła wystarczy ze przez sekundę spojrzę w lampe i przez jakiś czas widze niebieska plamę, uniemożliwia mi to w pewnym stopniu prowadzenie auta bo wtedy co chwila jestem narażony na silne światło z innych samochodów wtedy co chwila widze niebiesko-fioletowe plamy do tego wszystkiego doszedł śnieg optyczny, męty i szum w uszach bardzo uciążliwy gdy idę spać, a jak już zasne to męczą mnie koszmary i paraliże senne. Dwa raz już byłem u okulisty miałem badane dno oka oraz test rozpoznawania barw, okulistka mówiła ze siatkówki oczu i nerw wzrokowy w stanie idealnym. rezonans mózgu 3 lata temu wynik był idealny nawet nie było żadnych zwężeń żył itp. Wyniki krwi również w normie. Nie mam pojęcia gdzie szukać rozwiązania. Psycholog i psychiatra uspokajają, że to typowe dla moich zaburzeń, jednak nie potrafię w to uwierzyć. Boje się, że przez te 3 lata mógł utworzyć się jakiś guz czy inne demienilizacje, jest to możliwe ? Czy jednak mogę to przypisać nerwicy ? Żyje w ciągłym strachu. Proszę o radę.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Hanna Markiewicz
Mgr Hanna Markiewicz

Jak ocenić ten obraz MR głowy u 34-latki?

Dzień dobry, odebrałam wyniki rezonansu głowy, który był wykonany w związku z zawrotami głowy. Opis badania jest następujący: Badanie MR uwidoczniło prawidłowy sygnał istoty białej i szarej. Ciało modzelowate w normie szerokości o jednorodnym sygnale. Układ komorowy nieprzemieszczony, nieuciśnięty,... Dzień dobry, odebrałam wyniki rezonansu głowy, który był wykonany w związku z zawrotami głowy. Opis badania jest następujący: Badanie MR uwidoczniło prawidłowy sygnał istoty białej i szarej. Ciało modzelowate w normie szerokości o jednorodnym sygnale. Układ komorowy nieprzemieszczony, nieuciśnięty, nieposzerzony. Zbiorniki przymózgowe nieposzerzone. Sygnał struktur mózgowia w piętrze podnamiotowym prawidłowy. Skrzyżowanie nerwów wzrokowych, przepona siodła i zbiorniki nadsiodłowe oraz struktury zatok jamistych obustronnie prawidłowe. Przysadka prawidłowej grubości. Lejek widoczny jest w linii środkowej. Po dożylnym podaniu kontrastu widoczne jest prawidłowe wzmocnienie przysadki. Widoczny jest nieznaczny obrzęk śluzówki komórek sitowych i zatok szczękowych - zmiany zapalne. W komórkach piramidy lewej kości skroniowej widoczny jest wypełniony wysokobiałkowym płynem zbiornik o wym.: 19x9x4 mm. Po dożylnym podaniu paramagnetyku obszarów patologicznego wzmocnienia w obrębie mózgowia nie stwierdzam. Martwi mnie opis dotyczący zmian zapalnych korówek sitowia i zatok szczękowych oraz płyn w komórkach piramidy kości skroniowej. Wizytę u neurologa mam dopiero pod koniec września. Proszę o wyjaśnienie opisanych zmian.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jak ocenić ten wynik badania nerwu wzrokowego?

Witam, miałam badanie dna oka, wyszło mi asymetria tarczy nerwu wzrokowego w prawym oku i zostałam skierowana na badania w kierunku jaskry. Czy obrzęk tarczy nerwu wzrokowego to to samo, bo trochę się naczytałam o tym w internecie i się przeraziłam, że może to rak.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Co oznacza opis MR głowy u 22-latka?

Dzień dobry. Bardzo proszę o interpretację wyniku z rezonansu magnetycznego głowy z kontrastem. Do neurologa zgłosiłem się z mocnymi bólami głowy z tyłu i na czubku, miewam nagle zawroty głowy bez utraty przytomności. Torbiel pajęczynówki miałem już zdiagnozowanego w... Dzień dobry. Bardzo proszę o interpretację wyniku z rezonansu magnetycznego głowy z kontrastem. Do neurologa zgłosiłem się z mocnymi bólami głowy z tyłu i na czubku, miewam nagle zawroty głowy bez utraty przytomności. Torbiel pajęczynówki miałem już zdiagnozowanego w 2017 r. Widzę że od tego czasu jeden rozmiar wzrósł o 2mm. Bardziej niepokoi mnie to drugie o czym pisze poniżej. Czasem mam też tak (nie mówiłem o tym jeszcze lekarzowi, bo zdarzyło się kilka razy i dawno temu), że ścierpła mi lewa reka (uczucie mrowienia), czasem przeskoczył mi obraz (oczy, jakoś tak w bok), czasem gdy ubierałem buty na siedząco to drżała mi lewa noga jak przy padaczce, ale jak ją docisłem do podłogi to się uspokoiła. Te rzeczy zawsze występowały osobno, nigdy razem, ostatnio gdzieś z 3 miesiące temu. Najczęściej z nich występują zawroty głowy i bóle głowy. Leczę się też kardiologicznie (biorę propranolol 5) Badanie wykonano w sekwencjach T1, T2 Flair oraz DWI, Swan w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych. Wykonano też skan T1 Bravo po kontraście poprzecznie oraz SE/T1 w płaszczyźnie czołowej po kontraście. Grubość warstw badania to 5mm, 3mm i 1,2 mm. Dane ze skierowania: G44 W badaniu uwidoczniono w lewym dole środkowym czaszki torbiel pajęczynówki przy biegunie przednim lewego płata skroniowego. Wymiar przednio-tylny torbieli wynosi 34 mm, szerokość 42mm, a wysokość w największym wymiarze wynosi 42mm. Róg przedni lewego płata skroniowego jest modelowany. W badaniu nie wykazano efektów obrzękowych na skutek ucisku ze strony torbieli. Całość obrazu wskazuje na stan przewlekły i adaptacyjne ułożenie płata skroniowego z niewielkim przemieszczeniem rogu skroniowego lewej komory bocznej. Poza tym w badaniu uwidoczniono w środkach pół owalnych obu półkul na poziomie Górnokomorowym drobne zmiany sygnału o charakterze degeneracyjnym z demielinizacją. Nieco wyraźniejsze są ogniska w obrębie szczypiec większych nad rogami tylnymi komór bocznych w obrębie płatów ciemieniowych. Nie stwierdza się w badaniu patologicznego wzmocnienia po kontraście. Obraz koła tętniczego jest prawidłowy. Nerwy wzrokowe oraz przysadka mózgowa są prawidłowe. Kąty mostowo móżdżkowe bez zmian. Zbiornik wielki mózgu ma zachowaną rezerwę objętościową. Struktury tylnej jamy czaszki tj. móżdżek, robak móżdżku a także pień mózgu są prawidłowe. Wnioski: Torbiel pajęczynówki oraz niewielkie zaburzenia sygnału o charakterze diemielinizacyjnym w środkach półowalnych i nad rogami tylnymi komór bocznych - płaty ciemieniowe. Mam 22 lata. Bardzo proszę o pomoc i pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jak rozumieć taki opis badania głowy 20-latki?

OPIS: W tylnej częśsci przedniego płata przysadki mózgowej uwidoczniono zmianę ogrnnskowa,_ o wym poprzecznym ok 3 mm i wymiarze CC 5 mm. Zmiana w obrazach T1 -zależnych przed podaniem środka kontrastowego jest hyperintensywna w porównaniu z pozostałym miąższem przedniego prała... OPIS: W tylnej częśsci przedniego płata przysadki mózgowej uwidoczniono zmianę ogrnnskowa,_ o wym poprzecznym ok 3 mm i wymiarze CC 5 mm. Zmiana w obrazach T1 -zależnych przed podaniem środka kontrastowego jest hyperintensywna w porównaniu z pozostałym miąższem przedniego prała przysadki mózgowej po dożylnym podaniu środka kontrastowego ulega mniejszemu niż pozostały miązsz przysadki mózgowej wzmocnieniu. Poza tym w przednim płacie przysadki m6zgowej uwidoczniono niewielkie ognisko o średnicy 2 mm, które przy tylnym w obrazach T1 -zależnych przed po dożylnym podaniu kontrastu jest hypointensywny w porównaniu z pozostałym miąższem przysadki mózgowej. Wielkość przysadki mózgowej prawidłowa. Szyputa przysadki mózgowej ustawiona pośrodkowo, prawidłowej szerokości. Skrzyżowanie nerwów wzrokowych granice w normie Zatoki jamiste od L3 klinowe bez zmian. WNIOSKI: Mikrogruczolaki (większy z cechami krwawienia)/różnicowanie RCC Co to znaczy? Powinnam się martwić?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy to mogło spowodować jakiś wewnętrzny uraz gałki ocznej?

Dzień dobry Proszę o poradę. Otóż niefortunnie zostałam uderzona daszkiem; od czapki z daszkiem podczas przywitania (przytulenia) z osobą znajomą. Daszek uderzył mnie niefortunnie w prawe oko, a dokładnie w miejscu zagięcia nad górną powieką, poniżej łuku brwiowego. Trwało to... Dzień dobry Proszę o poradę. Otóż niefortunnie zostałam uderzona daszkiem; od czapki z daszkiem podczas przywitania (przytulenia) z osobą znajomą. Daszek uderzył mnie niefortunnie w prawe oko, a dokładnie w miejscu zagięcia nad górną powieką, poniżej łuku brwiowego. Trwało to sekundę, ale w jej momencie poczułam dość mocne uderzenie tym daszkiem w gałkę oczną. Chciałam zapytać czy to uderzenie głową (daszkiem w okolicę oka) mogło spowodować jakiś wewnętrzny uraz gałki ocznej, nerwu wzrokowego, siatkówki, naczynek wewnątrz gałki ocznej lub czy mógł ten incydent w jakiś inny sposób zaszkodzić dla oka.. Z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza taki wynik badania zatok u 35-latki?

Zatoki oboczne nosa prawidłowo wykształcone. Zatoka klinowa po stronie prawej niemal całkowicie bezpowietrzna, wypełniona krągłą strukturą o podwyższonej gęstości płynowej. Minimalne, krótkoodcinkowe pogrubienie błony śluzowej w zatoce szczękowej po stronie lewej-do 2-2,5mm (w granicach normy). Wszystkie pozostałe zatoki oboczne nosa... Zatoki oboczne nosa prawidłowo wykształcone. Zatoka klinowa po stronie prawej niemal całkowicie bezpowietrzna, wypełniona krągłą strukturą o podwyższonej gęstości płynowej. Minimalne, krótkoodcinkowe pogrubienie błony śluzowej w zatoce szczękowej po stronie lewej-do 2-2,5mm (w granicach normy). Wszystkie pozostałe zatoki oboczne nosa dobrze upowietrznione, o gładkich konturach ścian, bez patologicznych zgrubień śluzówkowych. Blona śluzowa przewodów nosowych i małżowin nosowych w normie. Przegroda nosa bez cech skrzywienia. Ukształtowanie kostnego rusztowania małżowin nosowych w normie. Przewody nosowe prawidłowo drożne. Ujście zatoki klinowej po stronie prawej zamknięte przez opisywaną powyżej zmianę. Wszystkie pozostałe ujścia zatok obocznych nosa prawidłowo drożne. Bez uchwytnych zmian patologicznych w obrębie oczodołów. Przebieg nerwów wzrokowych kanałów podoczodołowych w normie. Częściowo widoczne w badanym zakresie tkanki miękkie twarzoczaszki badanie bez kontrastu w normie. Części kostne bez patologicznej przebudowy destrukcji. CZY TE ZMIANY, W ZATOCE KLINOWEJ MOŻNA LECZYĆ ANTYBIOTYKAMI (PO DWÓCH TYGODNIACH ANTYBIOTYKOTERAPII W TABLETKACH) , NA ODDZIALE? CZY SZYKOWAĆ SIĘ NA ZABIEG?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy hipoplazja nerwu wzrokowego jest dziedziczna?

Witam. Urodziłam się z hipoplazją nerwu wzrokowego jednego oka, bez innych cech zaburzeń neurologicznych, które często współistnieją z tą wadą. Chciałabym zajść w ciąże, jednak nie wiem, czy ta przypadłość jest dziedziczna, uwarunkowania genetycznie? Czy są jakieś badania, którymi mogłabym sprawdzić wadliwe geny? Nie chce aby dziecko było również chore.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Dorota Kinga Stepczenko-Jach
Lek. Dorota Kinga Stepczenko-Jach

Na ile bezpieczne jest branie tego leku?

Leki a jaskra Witam . W ubiegłym roku przeszedlem kuracje lekiem Bupropion 300mg 3 miesiące ( handl : zyban lub wellbutrin) , w ramach rzucenia palenia. To lek przeciedepresyjny stosowany rownież przy żuceniu palenia. Po jakims czasie zaczely mi sie... Leki a jaskra Witam . W ubiegłym roku przeszedlem kuracje lekiem Bupropion 300mg 3 miesiące ( handl : zyban lub wellbutrin) , w ramach rzucenia palenia. To lek przeciedepresyjny stosowany rownież przy żuceniu palenia. Po jakims czasie zaczely mi sie dziwne objawy oczne . Suchosc nie wyraźne ostre widzenie pobolewanie za oczami Jakby bòle nad oczami ( zatoki?) . Zrobilem badanie oczu 1 raz w zyciu ( łącznie z pelnym jaskrowym) . Nerw wzrokowy bez zmian I uszkodzen . Pole widzenia OK. Cisnienie oczne Lewe 18 Prawe 19 . Zaprzestalem leku. W tym roku ponowilem terapie tylko na miesiąc. Te same problemy z oczami. Badanie znowu ok . Cisnienie w oczach L 19 P 21 ( czyli wzroslo) żadnych zmian w nerwie wzrokowym. Jak wiadomo Bupropion moze wywolac jaskre z zamkniecietym kontem przesączania wymagajaca natychmiastowej interwencji. Moje pytanie : na ile jest bezpieczne dalsze branie leku ? Czy wzrost cisnienia ocznego jest tymczasowy na okres brania leku I potem spada? Czy już zostaje ?Czy moglo byc tak że zawsze mialem takie oczne cisnienie nawet przed braniem leku ?( nigdy wczesniej nie sprawdzalem) . Czy cisnienie oczne zmienia sie w ciagu dnia I o ile ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy taka zmiana może powodować uszkodzenie nerwu wzrokowego?

Zrobiłam rezonans magnetyczny głowy, ponieważ podejrzewano u mnie guzy na przysadce mózgowej, które niszczą nerw wzrokowy. Jednak nie wykryto guzów, a torbiel w zatoce szczękowej. Torbiel ma wielkość 1.5 cm. Czy taka zmiana może powodować uszkodzenie nerwu wzrokowego? Czy taka zmiana jest brana jako duża czy mała?
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Interpretacja wyników TK twarzoczaszki 16-latka

Bardzo proszę o interpretacje wyników syna 16 lat. Wynik (2020-11-12 ) TK twarzoczaszki z kontrastem. Szacowana dawka efektywna: 0,9 mSv; DLP: 391 mGycm. Stan po FESS (02.2020r). W obrębie obu zatok szczękowych widoczne są rozległe, płynowe i miękkotkankowe zmiany... Bardzo proszę o interpretacje wyników syna 16 lat. Wynik (2020-11-12 ) TK twarzoczaszki z kontrastem. Szacowana dawka efektywna: 0,9 mSv; DLP: 391 mGycm. Stan po FESS (02.2020r). W obrębie obu zatok szczękowych widoczne są rozległe, płynowe i miękkotkankowe zmiany polipowate zajmujące ok 1/2 światła zatoki po stronie prawej (w tym torbiel o wymiarsch 27x23x30mm) oraz niemal całą zatokę lewą. Zmiany o podobnym charakterze widoczne są w zatoce klinowej (niemal bezpowietrzna) oraz w sitowiu (zajmują >50% jego komórek). Pogrubienie śluzówek zatoki czołowej, bardziej rozległe po stronie prawej. Odcinkowe ubytki w zakresię ścian przyśrodkowych obu zatok szczękowych oraz struktur kostnych lewej środkowej małżowiny nosowej - wskutek FESS. Kompleksy ujściowo przewodowe obustronnie niedrożne. Obustronne pogrubienie śluzówek małżowin nosowych dolnych. Kanały nerwów wzrokowych przebiegają poza sitowiem i zatoką klinową. Kanał lewego nerwu podoczodołowego przebiega odcinkowo w świetle zatoki szczękowej. Kanał prawego nerwu podoczodołowego nieznacznie wpukla się do zatoki szczękowej po tej stronie. Komórki pneumatyczne wyrostkow sutkowatych prawidłowo powietrzne. Przymózgowo w warstwach podstawnych lewego płata skroniowego, w sąsiedztwie skrzydła większego kości klinowej, widoczna jest silnie hiperdensyjna struktura o wym. 6x3x3 mm, nie ulegająca wyraźnemu wzmocnieniu kontrastowemu - najpewniej zwapnienie. W zakresie nosogardla wyraźnych struktur patologicznych bądź obszarów gromadzenia środka kontrastowego nie uwidoczniono. Migdałek gardłowy ma wymiary 32x15x31mm.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski
Patronaty