Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 3 4 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wady kręgosłupa: Pytania do specjalistów

Czy szpilki szkodzą kręgosłupowi?

Witam, mam pytanie dotyczące noszenia szpilek. Wiem, że lepiej ich nie nosić wcale niż nosić, i że negatywnie wpływają na kręgosłup. Wszędzie jednak widzę informacje na temat noszenia szpilek na co dzień, do pracy itp. Ja natomiast chciałabym nosić je... Witam, mam pytanie dotyczące noszenia szpilek. Wiem, że lepiej ich nie nosić wcale niż nosić, i że negatywnie wpływają na kręgosłup. Wszędzie jednak widzę informacje na temat noszenia szpilek na co dzień, do pracy itp. Ja natomiast chciałabym nosić je kilka razy w roku, na jakieś wesela, rozmowy kwalifikacyjne, specjalne okazje. Zastanawia mnie, jakich skutków można się spodziewać przy takiej częstotliwości. Czy może to doprowadzić do trwałych uszkodzeń kręgosłupa, wad postawy itp.? Nie mam na myśli nieszczęśliwych wypadków, tylko od samego noszenia. Chodzi o szpilki 8 cm.
odpowiada 2 ekspertów:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Mgr Anna Uraz-Pyrzanowska
Mgr Anna Uraz-Pyrzanowska

Co oznacza obniżona wysokość krążków miedzykręgowych?

Co to znaczy obniżoną wysokość krążków miedzykregowych th3/4 th4/5 I th5/6 pojedyncze drobne osteofity na przednich krawędziach trzonów
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy powinnam przestać stosować Izotek?

Ból kręgosłupa 10 dniach stosowania Izoteku. Zawsze miałam problemy z bólem kręgosłupa, jednak z przyczyn wad postawy, po rehabilitacji ból nie wracał tak silny, jednak od kiedy przyjmuje Izotek nie mogę się normalnie schylać. Wizytę u lekarza mam dopiero w czerwcu. Czy powinnam przestać stosować lek?

Czy mając 24 lata jest możliwe usunięcie lekkiego garbu jedynie za pomocą korektora postawy?

Czy mając 24 lata jest możliwe usunięcie lekkiego garbu jedynie za pomocą korektora postawy?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy zmiany w kręgosłupie mogą mieć wpływ na oczy?

Dzień dobry Choruje na jaskrę , ciśnienie oczach w normie od kilku lat . Mam też dyskopatię kręgosłupa szyjnego - przepuklina na poziomie C4-C5 i C5-C6 z uciskiem na worek oponowy (7mm) . Wykryto że mam zanik nerwu wzrokowego(badanie... Dzień dobry Choruje na jaskrę , ciśnienie oczach w normie od kilku lat . Mam też dyskopatię kręgosłupa szyjnego - przepuklina na poziomie C4-C5 i C5-C6 z uciskiem na worek oponowy (7mm) . Wykryto że mam zanik nerwu wzrokowego(badanie GDX) czy zmiany w kręgosłupie mogą mieć wpływ na oczy? Dziękuję za odpowiedź pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy przysługuje mi lekki stopień niepełnosprawności?

Witam. Moim problemem są często wracające przepukliny pachwinowe. Miałam 4 przepukliny i 3 zabiegi. Dodatkowo mam wady kręgosłupa kifoza i skolioza. Czy mam szansę na lekki stopień niepełnosprawności?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy ta choroba kwalifikuje się do leczenia oksykodonem?

Czy zaawansowany, nieoperacyjny przypadek chroby shuermana, kwalifikuje się na terapie oksykodonem?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Witold Miecznikowski
Lek. Witold Miecznikowski

Czy stenoza jest poważniejszym schorzeniem?

Dzień dobry, proszę o informację czy stenoza to to samo co "obniżenie wysokości przestrzeni miedzykręgowych" (dotyczy odcinka lędźwiowego L5-S1). W opisie rezonansu użyto termin "obniżenie", nie pojawił się termin stenoza. Czy stenoza jest poważniejszym schorzeniem niż obniżenie wysokości przestrzeni międzykręgowych?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy takie wyniki RTG są prawidłowe?

Witam, dziś przyszły mi wyniki rtg zmniejszona przejrzystość pól dolnych - przez rzutujące się tkanki miękkie. Cienie wnęk płucnych wydatne - naczyniowe. Poza tym miąższ płucny bez zagęszczeń. Jamy opłucnej bez cech obecności płynu. Sylwetka serca prawidłowa. Krążenie płucne wydolne.... Witam, dziś przyszły mi wyniki rtg zmniejszona przejrzystość pól dolnych - przez rzutujące się tkanki miękkie. Cienie wnęk płucnych wydatne - naczyniowe. Poza tym miąższ płucny bez zagęszczeń. Jamy opłucnej bez cech obecności płynu. Sylwetka serca prawidłowa. Krążenie płucne wydolne. Niewielkie lewonożnego skrzywienie kręgosłupa piersiowego. Czy te wyniki są ok? Bo zaczynam się martwiąc…
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy w związku z tym, powinnam przyjmować większą dawkę kwasu foliowego?

Chciałabym zacząć starać się o dziecko za jakieś 3 miesiące. Zaczęłam przyjmować codziennie kwas foliowy w dawce 400uq. Mam stwierdzoną wadę kręgosłupa (uciążliwe bóle kręgosłupa w dolnym odcinku) i na opisie RTG jest napisane: „lumbalizacja odcinka S1, spina bifida”. Czy... Chciałabym zacząć starać się o dziecko za jakieś 3 miesiące. Zaczęłam przyjmować codziennie kwas foliowy w dawce 400uq. Mam stwierdzoną wadę kręgosłupa (uciążliwe bóle kręgosłupa w dolnym odcinku) i na opisie RTG jest napisane: „lumbalizacja odcinka S1, spina bifida”. Czy w związku z tym, powinnam przyjmować większą dawkę kwasu foliowego? Moja wada może wpłynąć jakoś na ciążę, rozwój płodu? Czy ta dawka jest wystarczająca?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznaczają wyniki badania RTG kręgosłupa 37-latka?

Dzień dobry Na wstępnie kilka słów o mnie. Mam 37 lat. Na co dzień praca biurowa. W pracy i domu dużo siedzenia przed komputerem. Jestem też jednak bardzo aktywny. Trenuje intensywnie biegi i startuje w różnych zawodach. Czasami też ćwiczę... Dzień dobry Na wstępnie kilka słów o mnie. Mam 37 lat. Na co dzień praca biurowa. W pracy i domu dużo siedzenia przed komputerem. Jestem też jednak bardzo aktywny. Trenuje intensywnie biegi i startuje w różnych zawodach. Czasami też ćwiczę ale głównie na drążkach lub z własnym ciężarem ciała. Z wad kręgosłupa które są mi znane to pogłębiona lordoza. Od około miesiąca mam problem z bólem kręgosłupa. Na początku ból był zlokalizowany nad prawym pośladkiem a potem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Myślałem, że to może być związane z przeciążeniem treningowym jednak gdy ból po tygodniu nadal się utrzymywał zdecydowałem się na prześwietlenie RTG, które wykazało "szczeliny m-k L1-S1 nieco węższe w odcinkach tylnych - podejrzenie dyskopatii. Wysokość trzonów kręgowych zachowana". Z racji, że ból z różnym nasileniem większym lub mniejszym nadal się utrzymywał zdecydowałem się zrobić dodatkowe badanie rezonansem magnetyczny. Opis jest następujący „Pogłębienie lordozy. Wysokość trzonów kręgowych zachowana. Obniżenie sygnału T2 krążka międzykręgowego na poziomie L5 S1 / dehydratacja. Łagodne zmiany zwyrodnieniowe trzonów kręgowych z nierównym zarysem blaszek granicznych. Osteofity drobne na krawędziach trzonów. Wypukliny dotrzonowe / g.Schmorla / powierzchni stawów trzonowych.th. Na poziomie L 3.4.5 – obwodowa, tylna przepuklina krążka międzykręgowego. Redukcja rezerwy płynowej worka oponowego. Zwężenie struktur kanału nerwu rdzeniowego obustronnie sięgające od korzenia nerwu rdzeniowego prawego i lewego. Na poziomie L5, S1 extrusio krążka międzykręgowego w obrębie tkanki tłuszczowej epirudalnej. Redukcja rezerwy płynowej worka oponowego. Zwężenie struktur kanału nerwu rdzeniowego obustronnie sięgające do korzenia nerwu rdzeniowego prawego i lewego. Badanie nie uwidoczniło obszarów nieprawidłowych sygnałów w obrębie stożka rdzenia i nici ogona. W obrębie uwidocznionych struktur kostnych nie stwierdzono obszarów destrukcji.” Przyznam szczerze opis mnie zmartwił. Czy pomogą Państwo w jego interpretacji. Z 10 lat temu również miałem silny ból kręgosłupa. Wtedy rezonans wykazał niedużą wypuklinę. Ból jednak minął i potem problem z kręgosłupem jakoś mi specjalnie nie dokuczał aż do teraz.
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Czy dobrym pomysłem jest nastawianie kręgów?

Badanie MR bez kontrastu wykazało u mnie obniżenie wysokości krążka L2/L3 oraz jego okrężną wypuklinę wielkości do 4mm w kierunku kanału kręgowego modelującą przednią ścianę worka oponowego bez ucisku na korzenie. Czy dobrym pomysłem jest nastawianie kręgów ??
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Jak mam rozumieć taki opis kręgosłupa?

Niewielka spondyloza lędź wiowa głównie na poziomach L4 L5 i L5 -S1 z dyskopatiami na tych wysokosciach .Umiarkowana stenoza otworowa lewostronna na poziomie S1-S2 zaburzenia statyki .Cechy wady segmentacji kregoslupa
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jaki styl pływania mogę stosować przy tych wadach kręgosłupa?

Dzień dobry, czy mogę stosować jakikolwiek styl pływania przy następujących wadach kręgosłupa (mam 44 lata): Zniesiona lordoza szyjna, okrągłe plecy, skolioza rotacyjna prawoboczna, hiperlordoza lędźwiowa, przodopochylenie miednicy, protruzja krążka L5. Mam bardzo duże napięcia mięśniowe, drętwienie kończyn i dolegliwości... Dzień dobry, czy mogę stosować jakikolwiek styl pływania przy następujących wadach kręgosłupa (mam 44 lata): Zniesiona lordoza szyjna, okrągłe plecy, skolioza rotacyjna prawoboczna, hiperlordoza lędźwiowa, przodopochylenie miednicy, protruzja krążka L5. Mam bardzo duże napięcia mięśniowe, drętwienie kończyn i dolegliwości bólowe oraz problemy wynikające z przeprostu szyi. Niestety, do tej pory pływałam żabką i chyba pogłębiłam sobie większość zwyrodnień.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak będzie wyglądać leczenie po zinterpretowaniu takich wyników RTG?

Proszę o wytłumaczenie moich wyników rtg. Byłabym wdzięczna za porady dotyczące leczenia. Zniesionafizjologicznalordozaszyjna. Obniżenie przestrzenim-kręgowych C5-C6, C6-C7. WysokośćtrzonówCzachowana. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy takie ćwiczenia nie pogłębią skoliozy?

Witam, mam skoliozę zdiagnozowana w młodszym wieku aktualnie mam 22 lata kości są już zrośnięte. Fizjoterapeuta twierdzi ze skolioza nie jest duża, żeby ćwiczyć, rozciągać się. Czy bezpieczne dla mnie są ćwiczenia siłowe w tym ławka rzymska tak żeby nie pogłębić skoliozy? Z góry dziękuję za odpowiedz.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Łukasz Korzeniowski
Mgr Łukasz Korzeniowski

Dlaczego mam te bóle karku i potylicy?

Dzień dobry. Od pewnego czasu regularnie odczuwam silne bóle karku, aż do potylicy, nieraz w kierunku obręczy barkowej, którym towarzyszą czasami intensywne bóle głowy, zawroty a ostatnio nawet mdłości czy wymioty. Często przy zmianie pozycji (obracanie się... Dzień dobry. Od pewnego czasu regularnie odczuwam silne bóle karku, aż do potylicy, nieraz w kierunku obręczy barkowej, którym towarzyszą czasami intensywne bóle głowy, zawroty a ostatnio nawet mdłości czy wymioty. Często przy zmianie pozycji (obracanie się czy podnoszenie się w łóżku, siadanie), niekonicznie gwałtownej. Pracuję dużo w pozycji siedzącej oraz przez większość czasu w stresie (powiedziałabym,że długotrwałym, choć o różnym natężeniu). Czy bardziej realne jest, że jest to konsekwencja wady kręgosłupa szyjnego czy spowodowanego stresem i długotrwałą pozycją ciała napięcia mięśni? Poprzednio taki stan utrzymywał się ponad miesiąc, a leki, które brałam na błędnik w tym przypadku nie pomagały (od wielu lat mam zdiagnozowane uszkodzenie prawego błędnika, ale gdy problem był po jego stronie leki w końcu pomagały). Doppler żył szyjnych był prawidłowy, wyniki krwi również. W ciąży nie jestem.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Dlaczego kolejne badania RTG różnią się od siebie?

Witam. Dziś byłam na badaniu kręgosłupa u lekarza wad postawy, dodam że jestem w kilku poradniach wad postawy. Pani lekarz stwierdziła że skolioza sięga ok 20-25 stopni; tak też mówili inni lekarze wad postawy wraz z rechabilitantem moim. Dziś miałam... Witam. Dziś byłam na badaniu kręgosłupa u lekarza wad postawy, dodam że jestem w kilku poradniach wad postawy. Pani lekarz stwierdziła że skolioza sięga ok 20-25 stopni; tak też mówili inni lekarze wad postawy wraz z rechabilitantem moim. Dziś miałam również badanie RTG kręgosłupa które wykazało skolioze 6 stopni. Lekarz wynikiem była zaskoczona czy coś takiego jest możliwe aby badanie wielu lekarzy wykazywało co innego na RTG?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy z taką wadą kręgosłupa jest szansa na samodzielne chodzenie?

Dzień Dobry. Uprzejmie proszę o interpretacje RTG: "wady odcinka piersiowego kręgosłupa od TH1 do TH6. (półkręgi, rozszczepienie trzonów, półkręgi zrośnięte)oraz krąg IX motyli. Obustronnie 12 żeber. Po prawej stronie żebro szyjne zrośnięte z I piersiowym." Czy syn z takimi wadami ma szanse na samodzielne chodzenie? Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

O czym mogą świadczyć ciągłe mdłości u 30-latka?

Dzień dobry, moim problemem są ciągłe nudności. Pierwszy raz miałem taki problem gdy miałem 15 lat. Trwały one wtedy bardzo długo, możliwe, że ponad dwa lata. Pierwsze pół roku było bardzo cięzkie - okazało się, że nudności całkowicie niweluje guma... Dzień dobry, moim problemem są ciągłe nudności. Pierwszy raz miałem taki problem gdy miałem 15 lat. Trwały one wtedy bardzo długo, możliwe, że ponad dwa lata. Pierwsze pół roku było bardzo cięzkie - okazało się, że nudności całkowicie niweluje guma do żucia. Było to 12 lat temu. Dziś już nie pamiętam kiedy minęły. Ze względu na to, że miałem 15 lat, nie chciałem nikomu zwracać głowy, pozostawiłem to bez diagnostyki. W ciągu 12 lat, wróciły może 2-3 razy na chwile - od razu stosowałem gume do żucia i było ok. Niestety obecnie nudności powróciły, ja nie miałem pod ręką gumy do żucia i już męczą mnie od 2 tygodni. Z tą różnicą, że nie cały dzień i nie są tak silne jak poprzednio. Ze względu na sytuacje z COVID, ciężko teraz o rozsądną diagnostykę. Mimo wszystko bedę robił na początek ogólne badania krwi mocz. Państwa jednak chcę zapytać o moje podejrzenia. Obecnie mam poniższe tropy: -mdłości wróciły teraz po 2 tygodniach pracy przed komputerem po 12-14h. Mogą być np. efektem problemów z kręgosłupem szyjnym? Przez lata miałem problem z szumem usznym, powodem okazał się właśnie kręgosłup, szczególnie szyjny. A rozwiązaniem fizjoterapia i ćwiczenia./ 2. Nerwica. Gdy byłem nastolatkiem nie układało mi się w szkole pod względem towarzyskim (w liceum). Jednocześnie zakończyły się czasy gry w piłkę i beztroskiego życia z kolegami. Jednak podejrzewam, że już w wieku 16-17 lat miałem problem z odcinkiem szyjnym. BO same nudności zaczęły się wtedy także podczas siedzenia przed komputerem. A może przyczyna jest, troche w kręgosłupie, a resztę dodaje psychika? Fizjoterapeuta na terapii manuaknej pokazał mi dość dosadnie jak kręgosłup, wady postawy i spięcie mięsniowe wpływa także na psychikę. Może braki np. witaminy D? Przez lata dbałem o jej suplementacje i zbilansowaną dietę. Niestety ten rok bardzo to wszystko popsuł, najpierw siedzenie w domu - covid, potem wir pracy, brak czasu dla siebie. Teraz opis objawów. Jak miałem 16-18 lat, nudności były o każdej porze dnia w każdej pozycji. Pomagała guma do żucia. Obecnie nudności nie odczuwam leżąc, nie odczuwam ich też gdy jestem czymś zajęty. Nie odczuwam ich także podczas... toalety. Najgorzej jest gdy siedzę przed komputerem i nic nie robię. Myślenie o nich je trochę zaostrza (to raczej normalne). Nie mam do tego raczej innych problemów gastrologicznych. Z badań robionych przeze mnie regularnie wynika, że mam troche podniesiony cholesterol, ale to chyba rodzinnie i mam tak min. od 19 roku życia. Jednocześnie w domu brak zawałowców albo ludzi z problemami z krążeniem. I wyszło mi rok temu coś z nerkami, duża ilośc bakterii w moczu (potem minęła), szczawiany wapnia (może od suplementacji witaminy C - przeziębienie) białkomocz. W normie, ale jednak białko występowało. Proszę państwa o odpowiedzi na moje podejrzenia, czyli nerwica, kręgosłup, witamina D, oraz gdzie najlepiej na początku się zgłosić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski
Patronaty