Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 0 , 5 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zaburzenia zachowania: Pytania do specjalistów

Jak pozbyć się niechęci do ludzi i rozmów?

Witam mam 43lata , jestem mężatką. Mam dwoje dzoeciakow. Od jakiegoś czasu obserwuje u siebie niechęć do ludzi i rozmów. Od zawsze unikalam ludzi i nowych znajomości ale od dwóch lat unikam rozmów z rodziną. Od paru lat choruje na... Witam mam 43lata , jestem mężatką. Mam dwoje dzoeciakow. Od jakiegoś czasu obserwuje u siebie niechęć do ludzi i rozmów. Od zawsze unikalam ludzi i nowych znajomości ale od dwóch lat unikam rozmów z rodziną. Od paru lat choruje na RZS, jeszcze teraz doszła choroba syna cukrzyca. Zaobserwowalam u siebie że rozmowa z najbliższymi sprawia mi kłopot, denerwuje mnie strasznie. Moglabym nie odzywac się całymi dniami, jest mi to nie potrzebne. Aczkolwiek widzę że moje zachowanie nie jest akceptowane, wszyscy by chcieli zebym "przykleila" Sztuczny uśmiech i wszystko będzie ok. Jestem zmęczona samą sobą , nie cierpie siebie, nie akceptuje. Widze ciągłe niezadowolenie u najbliższych moim zachowaniem, co powoduje że chciał abym zniknąć. Co mam robić, czy moja rodzina ma rację "zebym postarala się zmienić " Ale ja nie umiem, mam wrażenie z miesiąca na miesiąc że jest coraz gorzej..
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Dorota Nowacka
Mgr Dorota Nowacka

Jak się pozbyć tych natrętnych myśli?

Przez 3 lata chodziłem na psychoterapię (TFP). Przez cały okres leczenia przeżywałem psychoterapeutkę jako osobę, która mnie chce skrzywdzić i która mnie prześladuje. Przed psychoterapią nigdy nie miałem takiego objawu (tj. nikt mnie nie prześladował i się nie chciał nade... Przez 3 lata chodziłem na psychoterapię (TFP). Przez cały okres leczenia przeżywałem psychoterapeutkę jako osobę, która mnie chce skrzywdzić i która mnie prześladuje. Przed psychoterapią nigdy nie miałem takiego objawu (tj. nikt mnie nie prześladował i się nie chciał nade mną znęcać). Jest to nowa rzecz nabyta w trakcie psychoterapii. Potem miałem już dość tego, że ona się ciągle nade mną znęca i ciągle mnie prześladuje w myślach i przerwałem psychoterapię. Od tej pory cały czas czuję obecność demona tej psychoterapeutki, tj. mimo że nie chodzę na psychoterapię, to ona ciągle mnie prześladuje i niszczy moją pamięć, wyobraźnię i myślenie. Czuję się tak, jakby w mojej głowie siedział "rak" i mi atakował wszystkie części mojej psychiki. Do tego gdy rozmawiam z ludźmi to często już planuję jak się przed nimi bronić i żeby nie wchodzili mi do głowy i żeby mnie nie atakowali i to wywołuje że jestem do nich bardzo nieufny i konfliktowy (a przed terapią tego nie miałem). Jak się pozbyć tego "raka" tj. usunąć tego demona psychoterapeutki z mojej głowy?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Alicja Maria Jankowska
Mgr Alicja Maria Jankowska

Jak powstrzymać odruchy drapania do krwi?

Witam Mama ojca 82 lata, który drapie się do kwi i nie można tego powstrzymać. Myślę, że to są zaburzenia psychiczne. Nie mam siły na to jego drapanie. Co robić? Beata
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Dorota Nowacka
Mgr Dorota Nowacka

Czy moja dziewczyna może mieć jakieś zaburzenia?

Moja była dziewczyna dwa lata temu cięła się i chciała popełnić samobójstwo. Poznałem ją wtedy i uratowałem. Nie spałem czasem przez całe noce. Płakaliśmy razem. Było jej bardzo ciężko. Chciała to zrobić z powodu chłopaka który ją zostawił. Pomogłem... Moja była dziewczyna dwa lata temu cięła się i chciała popełnić samobójstwo. Poznałem ją wtedy i uratowałem. Nie spałem czasem przez całe noce. Płakaliśmy razem. Było jej bardzo ciężko. Chciała to zrobić z powodu chłopaka który ją zostawił. Pomogłem jej. Byliśmy szczęśliwa parą przez prawie dwa lata. W tym roku zmarł jej dziadek. Ona bardzo to przeżyła. Ja starałem się jej pomoc jak tylko mogłem ale nie dopuszczała mnie za bardzo do siebie. W tym tygodniu dowiedziałem się, że mnie zdradziła (nie fizycznie), opowiadała ze zmuszałem ją do stosunków, że robiliśmy to tylko 5 razy bo ona nie chciała, że po śmierci dziadka zostawiłem ją samą i chciałem tylko stosunków. Osoby którym to opowiedziała powiedziały mi o tym. Ja pokazałem im nasze rozmowy i pokazałem, że to co mówiła to kłamstwa. Wśród tych osób był chłopak, który był okłamywny. On się jej podobał i ona się z nim spotykała. On nie odbierał tego jaki randki bo znają się już 3-4 lata. Teraz ona mówi wszystkim, że mnie nienawidzi, że nigdy jej nie pomagałem, że jestem potworem. Chciała mnie zniszczyć. Wiem o tym. Chciała mnie pozbawić znajomych, odwrócić od rodziny i na końcu odjeść do innego. Na szczęście nie dopuściłem do tego. Moje pytanie brzmi, czy ona jest na coś chora? Zarzucała mi kontrole ale to ona mnie kontrolowała, nie mogłem się spotykać z koleżankami a ona mogła z kolegami. Nie mogłem nikomu mówić i tym co się dzieje między nami a ona mówiła komu chciała. Jeżeli ma jakiś problem z głowa to czy jest szansa, że po wspólnej terapii z tego wyjdzie? Ja wiem ze już nie będziemy razem po prostu nie chce żeby niszczyła sobie życie. Ta sytuacja nie jest pierwsza. Dokładnie w taki sam sposób zachowywała się przy kończeniu wcześniejszych związków.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Alicja Maria Jankowska
Mgr Alicja Maria Jankowska

Czy powinno się reagować na takie zachowanie dziecka?

Witam.Moja córka ma autyzm.Mam jedno pytanie czy na kręcenie się wkoło reagować w jakiś sposób? Jeśli tak to jak?

Jak walczyć z niepohamowanym śmiechem?

Jak można rozumieć niepochamowany śmiech naprzyklad jak ktos sie denerwuje to wtedy wybucham nie pochamowany śmiechem brak wewnetrznych myśli stanie w miejscu i nic nie gadanie oraz problemy z pamiecio co robilo sie wczoraj bardzo się przejmuje swoim stanem zdrowia

Czy takie zachowanie ma związek z jakimś zaburzeniem?

Dzień dobry, problem dotyczy mojej dziewczyny. W dzieciństwie przeszła ona dwie bardzo trudne psychicznie sytuacje przez co miala problemy z samookaleczaniem sie. Zaraz po naszym poznaniu kilka lat temu, po wielu wspolnych rozmowach udało nam sie zniwelować ten problem praktycznie... Dzień dobry, problem dotyczy mojej dziewczyny. W dzieciństwie przeszła ona dwie bardzo trudne psychicznie sytuacje przez co miala problemy z samookaleczaniem sie. Zaraz po naszym poznaniu kilka lat temu, po wielu wspolnych rozmowach udało nam sie zniwelować ten problem praktycznie do zera. Problem nastąpił jednak pod koniec ostatnich wakacji, gdy oprócz nowego roku nauki, przeszła przez kolejną nieciekawa sytuacje. Stala sie przygnębiona, smutna, po jakimś czasie także agresywna, zmieniła swoje poglądy na świat o 180°, nie potrafi zaplanować dnia, zapomina o rzeczach o których rozmawialiśmy albo robilismy 3 dni temu, śpi nawet po 14-16 godzin na dobę, gdy umawialismy sie na spotkanie bylo pewne ze do niego nie dojdzie, choc w niektóre dni była szczęśliwa. Oczywscie to zachowanie doprowadzilo do kilku kłótni. Jakies 5 dni temu, stwierdziła ze nie chce mnie znac, poniewaz bylem zly za to ze nie dotrzymuje slowa gdy sie na cos umawiamy, a po nastepnych 3 ze jednak chce zeby wszystko bylo tak jak bylo wczesniej tylko nie w formie związku. Wczesniej chciala sie rozstac, ponieważ twierdziła ze mnie przytlacza, ale wytlumaczylem jej ze chce pomoc. Widze ze nie rozumie moich uczuć, ale zdaje sobie sprawę ze mnie rani bo za to czasem mnie przeprasza. Dodam jeszcze ze miała kiedyś u psychiatry podejrzenie choroby dwubiegunowej. Zdaje sobie sprawę, ze po takim opisie nie mozna niczego stwierdzić, dlatego chciałbym tylko zapytać czy takie objawy mogą świadczyć o jakis zaburzeniach i czy powinienem doradzic jej wybranie sie do lekarza czy jednak jest to zwykle zachowanie w takiej sytuacji? Jesli tak to czy powinnismy wybrać sie tam razem? Z gory dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Małgorzata Skwierczyńska
Mgr Małgorzata Skwierczyńska

Jak rozumieć ten wynik EEG 11-letniego syna?

Dzień dobry. proszę o interpretację wyniku badań EEG syna - 11 lat. Badanie EEG zlecone ze względu na niejednoznaczne wyniki testów ADHD oraz zaburzenia zachowania: Badanie w czuwaniu. Układ elektrod 10/20 Stymulacje: FS, HW Czynność podstawowa to miernie/mało regularny rytm... Dzień dobry. proszę o interpretację wyniku badań EEG syna - 11 lat. Badanie EEG zlecone ze względu na niejednoznaczne wyniki testów ADHD oraz zaburzenia zachowania: Badanie w czuwaniu. Układ elektrod 10/20 Stymulacje: FS, HW Czynność podstawowa to miernie/mało regularny rytm alfa o częst. 9,8 HZ i amplitudzie do 34 uV. W okolicach przednich skąpa czynność szybka beta. W okolicach skroniowych niezbyt liczna dopieszka fal theta 7 Hz niskonapięciowych. FS bez wpływu na zapis. HW prowokuje w okolicach skroniowych mierny wzrost rozsianych fal theta 7 HZ. Reakcja zatrzymania obecna. Czynności napadowej ani ogniskowości nie zarejestrowano.
odpowiada 1 ekspert:
 Dariusz Pysz-Waberski
Dariusz Pysz-Waberski

Czy dopływ krwi do mózgu ma wpływ na zachowanie?

Czy zbyt duży lub mały dopływ krwi do mozgu może spowodować zaburzenia zachowania podobne do zaburzeń psychicznych? Zaburzone zachowanie było poprzedzone bólem i uczuciem gorąca w sercu, brakiem tchu, następnie nastąpiło odyzkanje sił i zaburzone zachowanie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Jak przyspieszyć leczenie depresji?

Od 5 lat mam zdiagnozowaną depresje, nerwice lękową, mieszane zaburzenia zachowania i emocji, od roku ADHD. Przyjmuje 40mg escitilu, egzystę 150mg, eutyroks, medikinet 20mg. Byłam w 2019 roku na oddziale zamkniętym w szpitalu psychiatrycznym na 3 miesiące z... Od 5 lat mam zdiagnozowaną depresje, nerwice lękową, mieszane zaburzenia zachowania i emocji, od roku ADHD. Przyjmuje 40mg escitilu, egzystę 150mg, eutyroks, medikinet 20mg. Byłam w 2019 roku na oddziale zamkniętym w szpitalu psychiatrycznym na 3 miesiące z powodu próby samobójczej , a w tym roku na oddziale dziennym leczenia nerwic. Od 2 tygodni mój stan gwałtownie się pogorszył. Nie umiem określić co było tego powodem. Nie mam siły robić podstawowe czynność jak dbanie o swoją higienę. Codziennie mam napady płaczu i ciagle myśli samobójcze, z którymi nie umiem sobie poradzić. Nie wiem już gdzie szukać pomocy.. co robić w sytuacjach kryzysowych? Wiem, że w głębi chce żyć, ale nie wiem jak gdy codziennie czuje narastający ból brak siły i chęci do życia. Co zrobić by się tego pozbyć. Terapie mam za 2 tygodnie nie mogę tyle czekać..
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Jak poradzić sobie z takim zachowaniem mojej babci?

Witam serdecznie, borykam się z takim problemem. Babcia ma ok. 80 lat od trzech tygodni jest z nią taki problem ze zaległa przestała jeść chowała przygotowane jedzenie, doprowadziło to do wizyty w szpitalu. Po wyjściu dalej leży mimo iż... Witam serdecznie, borykam się z takim problemem. Babcia ma ok. 80 lat od trzech tygodni jest z nią taki problem ze zaległa przestała jeść chowała przygotowane jedzenie, doprowadziło to do wizyty w szpitalu. Po wyjściu dalej leży mimo iż z medycznego punktu widzenia powinna chodzić. Wypróżnia się pod siebie(pampers). Dodatkowo wszędzie widzi robaki.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Krystyn Czerniejewski
Lek. Krystyn Czerniejewski

W jaki sposób panować nad emocjami?

Dzień dobry Mam problem który jest dla mnie wstydliwy Od dziecka miałam problem z panowaniem nad emocjami i niestety tak mi zostało Prawdopodobnie to wynik braku ojca W każdym razie teraz jak mam własne dzieci staram się nad sobą panować,... Dzień dobry Mam problem który jest dla mnie wstydliwy Od dziecka miałam problem z panowaniem nad emocjami i niestety tak mi zostało Prawdopodobnie to wynik braku ojca W każdym razie teraz jak mam własne dzieci staram się nad sobą panować, ale czasem wybucham z siłą która nawet mnie przeraża, mianowicie czasem czymś rzucę, trzasnę, a rzadziej zniszczę np jedną ręką wyrwałam szufladę w garderobie która się rozpadła, dlatego że zdenerwowałam się na syna W przeszłości złość musiałam odreagować wyżywając się na jakimś przedmiocie Nie chcę taka być Nie chcę by moje dzieci taką mnie miały ale sama nie bardzo wiem co z tym zrobić Myślałam że sama sobie z tym poradzę ale jednak to niemożliwe
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bożena Waluś
Mgr Bożena Waluś

Jak kontrolować napady płaczu?

Witam, mam problem z kontrolowaniem płaczu. Na lekcji gdy nauczyciel się coś mnie zapyta pojawiają mi się łzy w oczach i nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, gdy byłam u dermatologa rozryczalam się tak że przez 20 minut nie potrafiłam tego... Witam, mam problem z kontrolowaniem płaczu. Na lekcji gdy nauczyciel się coś mnie zapyta pojawiają mi się łzy w oczach i nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, gdy byłam u dermatologa rozryczalam się tak że przez 20 minut nie potrafiłam tego zatrzymać. W domu gdy np. żartujemy sobie i nagle jest napomniany jakieś żenujące wydarzenie z mojego życia napływają mi łzy do oczu i to nie jest tak że nie znam się na żartach, po prostu nie wiem co się dzieje i chce mi się płakać. Nie mówię już o filmach bo na nich też często płaczę. Najbardziej jednak przeszkadza mi to płakanie u lekarza, boję się iść do kolejnych lekarzy żeby sytuacja się nie powtórzyła , bo ten dermatolog patrzył na mnie jak ja wariatkę
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Małgorzata Ziółkowska
Mgr Małgorzata Ziółkowska

Dlaczego moje stopy dziwnie pachną?

Od dłuższego czasu nie mogę poznać przyczyny specyficznego zapachu moich stóp( mimo utrzymywania wszelkich zasad higieny). Oczywiście wpisując daną frazę w internet zdążyłem się nakręcić na daną chorobę, jest to niejaka fenyloketonuria, do której objawów oprócz specyficznego zapachu pasują... Od dłuższego czasu nie mogę poznać przyczyny specyficznego zapachu moich stóp( mimo utrzymywania wszelkich zasad higieny). Oczywiście wpisując daną frazę w internet zdążyłem się nakręcić na daną chorobę, jest to niejaka fenyloketonuria, do której objawów oprócz specyficznego zapachu pasują u mnie również problemy na tle psychicznym, tj: depresja i różne zaburzenia zachowania i problemy z koncentracją, wypryski skórne oraz tak bardzo łączona z tym schorzeniem jasna karnacja, włosy i niebieskie oczy. Proszę o fachową opinię, Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Dlaczego tak reaguję w takich sytuacjach?

Witam. Chciałam się dowiedzieć dlaczego jak jest jakaś poważna sprawa, np. z mojego życia umarła mi babcia i na pogrzebie (pomimo, że była to smutna sytuacja) to śmiałam się, próbowałam powstrzymać śmiech, ale nie mogłam nad nim zapanować. Niestety prawie... Witam. Chciałam się dowiedzieć dlaczego jak jest jakaś poważna sprawa, np. z mojego życia umarła mi babcia i na pogrzebie (pomimo, że była to smutna sytuacja) to śmiałam się, próbowałam powstrzymać śmiech, ale nie mogłam nad nim zapanować. Niestety prawie się głośno bym zaśmiała. Nie rozumiem dlaczego tak się dzieje, że pierw się śmieje a później dopiero przychodzi płacz, pomimo, że była to dla mnie bardzo smutna sytuacja to nie mogłam zapanować nad śmiechem. Jeśli ma to wpływ to nieraz bywa tak że byłam wesoła, szczęśliwa a wieczorem zazwyczaj coś złego się działo i płakałam pomimo, że dzień był wesoły to zazwyczaj wieczorem ktoś albo coś psuł mi ten dzień. Nawet już myślałam, ze nigdy nie bede szczesliwa, bo jak jestem to pozniej niestety dzień był zepsuty. Ale nie rozumiem dlaczego przed płaczem ciągle przychodzi pierw śmiech, nie ukrywam że nieraz jest to krępująca sytuacja, bo tak mam zawsze gdy są smutne wieści jak np. wspomniany pogrzeb babci itp.
odpowiada 1 ekspert:
mgr Maciej Mizera
mgr Maciej Mizera

Czy to mogą być objawy choroby psychicznej?

Witam Mąż od jakiegoś czasu odizolował się od życia rodzinnego. To znaczy chodzi do pracy, po pracy właściwie tylko gra. Od jakiegoś czasu o nic już nie proszę bo reaguje agresją. Około 3 miesiące temu straszył mnie samobójstwem w obecności... Witam Mąż od jakiegoś czasu odizolował się od życia rodzinnego. To znaczy chodzi do pracy, po pracy właściwie tylko gra. Od jakiegoś czasu o nic już nie proszę bo reaguje agresją. Około 3 miesiące temu straszył mnie samobójstwem w obecności dziecka. Objawy zaczęły się nasilać po śmierci teściowej która zmarła we wrześniu. Od tamtej pory praktycznie nie rozmawiamy . Poszliśmy na terapię po pierwszym spotkaniu powiedział że więcej nie idzie. Wydaje mi się że ma cechy osobowości narcystycznej . Dużo osób znajomych mówi że mąż bardzo się zmienił. Czy to mogą być objawy choroby psychicznej czy faktycznie tak wygląda osobowość narcystyczna. Mąż zawsze niewiele mówił wynikały czasem kłótnie ale teraz nic go nie interesuje jeśli chodzi o rodzinę . Jego matka miała schizofremię.Co mogę zrobić w tej sytuacji która jest trudna dla mnie i dla dzieci.
odpowiada 1 ekspert:
 Dariusz Pysz-Waberski
Dariusz Pysz-Waberski

Jak poradzić sobie z takim zachowaniem 2-latka?

Witam. Mam problem z 2i pół latkiem. Ostatnimi czasy stał się nieznośny. Nie słucha co mówi się do niego. W aktach sprzeciwu krzyczy rzuca się na podłogę ale także potrafi uderzyć. Mam drugie dziecko które ma pół roku. Potrafi go... Witam. Mam problem z 2i pół latkiem. Ostatnimi czasy stał się nieznośny. Nie słucha co mówi się do niego. W aktach sprzeciwu krzyczy rzuca się na podłogę ale także potrafi uderzyć. Mam drugie dziecko które ma pół roku. Potrafi go uderzyć albo siąść na niego. Ostatnio nawet zepchal go na podłogę. Nie dociera do niego żadna prośba. Co mam zrobić?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Oliwia Mazurowska
Mgr Oliwia Mazurowska

Co robić z silnymi bólami kręgosłupa lędźwiowego?

Dzień dobry. Mam 60 lat i silne bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, szczególnie po prawej stronie ("rwanie"). Problemy ze skrętem i schylaniem się. Wykonałem aktualnie badanie MR i wyniki cytuję dalej. Niestety wizyta u ortopedy jest odległa a ja... Dzień dobry. Mam 60 lat i silne bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, szczególnie po prawej stronie ("rwanie"). Problemy ze skrętem i schylaniem się. Wykonałem aktualnie badanie MR i wyniki cytuję dalej. Niestety wizyta u ortopedy jest odległa a ja muszę pracować. Proszę o pomoc w interpretacji wyniku i poradę co powinienem teraz zrobić (szpital, rehabilitacja?) Pozdrawiam. Dane kliniczne Dolegliowsci bólowe L-S z promieniowaniem do strony prawej Opis badania Podejrzenie częściowej, lewostronnej lumbalizacji S1, nie można wykluczyć kręgu przejściowego pogranicza lędźwiowo-krzyżowego, ze zrostem kością krzyżową po stronie prawej. W badaniu krąg opisywany jako S1, ewentualna dokładniejsza ocena ilości kręgów możliwa w RTG całego kręgosłupa. Przetrwała tarcza międzykręgowa na poziomie S1/S2. Niewielkie uwypuklenie pogranicza lędźwiowo-krzyżowego na stronę prawą ze spłyceniem fizjologicznej lordozy lędźwiowej w pozycji badania. W obrębie trzonu L2 i fragmentarycznie widocznego Th12 widoczne pojedyncze obszary o podwyższonej IS w T1 i T2, wielkości ok. 1 cm i 1,3 cm, mogące odpowiadać w pierwszej kolejności naczyniakom. W sąsiedztwie blaszek granicznych na poziomie L5/S1, po stronie prawej, widoczne obszary obrzęku szpiku, z odcinkowym dyskretnym zatarciem ich krawędzi i podwyższonym sygnałem krążka międzykregowego- nie można wykluczyć wstępnych zmian o charakterze spondylodiscitis- wskazana ocena kliniczna i wczesna kontrola. Pojedyncze przepukliny dotrzonowe blaszek górnych L3 i L4, z drobnym pasmem obrzęku szpiku w obrębie trzonu L4. Poza tym trzony kręgowe o zachowanej wysokości, z cechami degeneracyjnej przebudowy. Miernie nasilone zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze krawędzi trzonów kręgów. Zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe w stawach międzykręgowych na poziomach L3-S1. Tarcze międzykręgowe na poziomach L3-S1 o dyskretnie obniżonej wysokości w częściach tylnych(głównie na poziomie L5/S1), z cechami dehydratacji, poza tym tarcze międzykręgowe o zachowanej wysokości, ze wstępnymi cechami zaburzeń uwodnienia. Na poziomie L5/S1 widoczna szerokopodstawna protruzja tarczy międzykręgowej, lateralizująca nieco na stronę prawą. Materiał uwypuklonego krążka wraz z wyostrzeniami tylnych krawędzi trzonów kręgów i zmianami zwyrodnieniowo-przeciążeniowymi w stawach międzykręgowych, zwęża otwory międzykręgowe, głównie prawy, dochodząc w bliskie sąsiedztwo struktur nerwowych, z ich odcinkowym modelowaniem po stronie prawej. Na poziomie L4/L5 widoczna szerokopodstawna protruzja tarczy międzykręgowej, lateralizująca dyskretnie na stronę lewą, zwężająca nieco zachyłki boczne, z możliwym niewielkim modelowaniem korzenia nerwowego po stronie lewej. Materiał uwypuklonego krążka wraz z wyostrzeniami tylnych krawędzi trzonów kręgów i zmianami zwyrodnieniowo-przeciążeniowymi w stawach międzykręgowych, zwęża otwory międzykręgowe, nieco bardziej lewy, dochodząc odcinkowo w bliskie sąsiedztwo struktur nerwowych. Na poziomie L3/L4 widoczna niewielka szerokopodstawna protruzja tarczy międzykręgowej, spłycająca odcinkowo zachyłki boczne. Materiał uwypuklonego krążka wraz ze zmianami przeciążeniowymi w stawach międzykręgowych, zwęża nieco otwory międzykręgowe, bez cech ucisku struktur nerwowych. Na poziomach L1/L2 i L2/L3 widoczne niewielkie uwypuklenia tarcz międzykręgowych, spłycające dyskretnie dolne części otworów międzykręgowych. Rdzeń kręgowy w objętym badaniem dolnym odcinku bez ewidentnych cech patologii. W obrębie nerki lewej wydaje się widoczny obszar o podwyższonej IS w T2, wielkości ok. 10 mm, możliwa np. torbiel bądź artefakt, do ewentualnej oceny w USG. Wnioski: Spondyloza lędźwiowa z dyskopatią. Niewykluczone zmiany o charakterze spondylodiscitis na poziomie L5/S1- wskazana ocena kliniczna i wczesna kontrola.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek

W jaki sposób panować nad nerwami?

Witam jestem bardzo nerwowa wszystko mnie denerwuje a najbardziej mój chłopak. Jak coś powie nie tak po mojej myśli, jak coś robi nie tak jak ja chce. Jestem wtedy bardzo nerwowa potrafie krzyczeć nawet kilka godzin tak że na następny... Witam jestem bardzo nerwowa wszystko mnie denerwuje a najbardziej mój chłopak. Jak coś powie nie tak po mojej myśli, jak coś robi nie tak jak ja chce. Jestem wtedy bardzo nerwowa potrafie krzyczeć nawet kilka godzin tak że na następny dzień gardło mnie boli. Mam dość tej sytuacji bo nie chce tak robić i jak już jestem spokojna to obiecuje sobie ze już będę spokojna ale niestety sytuacja wraca. Do niego potrafię sie przeciwstawić odezwać sie a do obcych milczę . Gdy ktoś mi swoją racje narzuca ktoś mówi coś nie miłego nie potrafie sie odezwać tylko milczę. Można mną pomiatać ponieważ mam lęk przed oceną . Gdy ktoś się czepia o coś i nie ma racji nie potrafie się obronić, odezwać tylko przytakuję . Męczy mnie to od środka. Raz miałam sytuacje gdy zostałam źle zrozumiana i była wymiana zdań próbowałam się bronić ale cała zaczęłam się trząść nawet po tym zdarzeniu trzęsło mną cała przez kilkanaście minut mimo, że tego nie chce. Nawet raz byłam u psychologa sama powiedziała ze ciężko ze mnie coś wyciągnąć. I to wszystko bo jest we mnie lek strach przed otworzeniem się przed kimś. Czy mogę jakoś naprawić swoją psychikę bez wizyty u specjalisty ? Jak mogę pracować nad sobą ? Potrzebuje rady bo to zaczyna utrudniać mi codzienne życie
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Małgorzata Ziółkowska
Mgr Małgorzata Ziółkowska

Co oznacza diagniza F07?

Bardzo bym prosił o taka odpowiedź bym mógł zrozumieć A chodzi o diagnozę. F07: Zaburzenia osobowości i zachowania spowodowane chorobą, uszkodzeniem lub dysfunkcją mózgu. Czyli że co ? Czyli że jaki jestem hmm mózg mam uszkodzony ? Czy co
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Seweryn Segiet
Lek. Seweryn Segiet
Patronaty