Podnoszenie ciężarów po operacji przepukliny pachwinowej

1. Jestem po zabiegu operacji przepukliny lewostronnej metodą Desardy 3 tydz., pomimo że była to metoda nisko lub bez napięciowa stosuję zasadę sporego oszczędzania się tzn. do miesiąca podnoszę do 5 kg i tu moje pytanie: czytając tę tematykę widzę, że w 2 miesiącu ludzie podnoszą do 10 kg, z kolei lekarz wykonujący nie sprecyzował odpowiedzi podkreślając, że nie mają to być duże ciężary, ale też mogą to być takie jak czuję, że nie doprowadzają mnie do bólu. Wiem, że w tej kwestii nie odp mi P. Doktor zbyt wiele, ale czy to wynika z anatomii zabiegu? Że mój mięsień wykorzystany w tym celu dociska miejsce w którym wcześniej była przepuklina? 2. Czeka mnie jeszcze zabieg drugiej strony i tu pojawia się problem, wcześniej gdy podnosiłem coś cięższego to zapinałem ciasno pasek, a podczas ćwiczeń zapinałem elastyczny pas na brzuch. Wcześniej to z tym pasem wedle mnie skutkowało i przepukliny się nie powiększały, fakt, że nie ćwiczyłem dużymi ciężarami, ale i też nie małymi np. 40 kg na dwie ręce. Chirurg mówił, że pas może zaszkodzić. Jak mogę się zabezpieczać jak będę cokolwiek podnosił do czasu drugiego zabiegu? 3. Wiem też, że tkanki to tkanki i zagoić się muszą, ale czy można wpłynąć, by goiły się lepiej (np. jedzenie odpowiednich pokarmów)? 4. Jako, że dorabiam sobie jako masażysta po jakim czasie mogę rozpocząć masowanie, tym bardziej, że nie jest to lekkie zajęcie.

1. Czy to wynika z anatomii zabiegu? Że mój mięsień wykorzystany w tym celu dociska miejsce w którym wcześniej była przepuklina? - Operacja przepukliny pachwinowej sposobem Desardy jest metodą beznapięciową z użyciem własnych tkanek pacjenta, dokładnie rozcięgna mięśnia skośnego brzucha (zbitej, twardej tkanki włóknistej pokrywającej mięsień). Takie rozcięgno po operacji wzmacnia tylną ścianę kanału pachwinowego co zabezpiecza przed pojawieniem się ponownie przepukliny. To metoda z wykorzystaniem tkanek anatomicznych pacjenta. W pełni bezpieczny, polecany i efektowny (nawroty przepukliny to rzadkość) sposób operacja przepukliny. Teoretycznie już po miesiącu od plastyki przepukliny pachwinowej metodą beznapięciową można w pełni obciążać mięśnie brzuszne. Można swobodnie w 2 miesiącu podnosić ciężary nawet 10 kg. Z mojego doświadczenia radziłbym dopiero po 2 miesiącach w pełni obciążać mięśnie powłok brzusznych (dużo większe ciężary). 2. Jak mogę się zabezpieczać jak będę cokolwiek podnosił do czasu drugiego zabiegu? - Myślę, że nie ma potrzeby, aby w jakiś specjalny sposób zabezpieczać się przed następnym zabiegiem jeśli nie będzie Pan podnosił dużych ciężarów (powyżej 20-30 kg). Radziłbym do czasu operacji drugiej przepukliny nie korzystać z ćwiczeń na siłowni polegających na nadmiernym uruchamianiu mięśni powłok brzusznych wyzwalających zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej. Rzeczywiście pas stosowany tylko na brzuch bez ucisku na pachwiny (są takie specjalne pasy używane w przepuklinach pachwinowych) w czasie ćwiczeń siłowych tylko może powiększyć przepuklinę pachwinową. 3. Wiem też, że tkanki to tkanki i zagoić się muszą ale czy można wpłynąć by goiły się lepiej (np. jedzenie odpowiednich pokarmów)? - Raczej nie ma jakiś specjalnych sposobów pomagających w gojeniu się tkanek po plastyce przepukliny. Dieta bogatobiałkowa z uzupełnieniem witamin i minerałów jest wystarczająca w okresie pooperacyjnym. 4. Jako, że dorabiam sobie jako masażysta po jakim czasie mogę rozpocząć masowanie? - Myślę, że powrót do masowania swobodnie można zacząć po 1,5-2 miesiącach po zabiegu.