Kobieta

Witam, mam pytanie, jestem mamą 10-miesięcznej dziewczynki, która nie chce spać w nocy. Idzie spać po kąpieli ok. 20.00 do swojego łóżeczka (w naszej sypialni), a później co godzinę jest pobudka, wstaje - płacz, przychodzę, tulę i wkładam do łóżeczka, i śpi, ale od godziny 1.00 ląduje w naszym łóżku i śpi do rana, nie chce spać u siebie. Mimo to, że jest ze mną w łóżku, to wstaje i nie chce spać (jakby już była wyspana). W nocy karmię ją ok. 1.00, jak nie chce zasnąć i ok. 5.00-6.00, bo też się budzi. Dodam, że w dzień ma dwie drzemki łącznie, ok. dwóch godzin. Nawet ostatnio śpi w ciągu dnia po 30 minut. Czy ktoś może mi udzielić jakiejś odpowiedzi? Dziękuję i pozdrawiam!

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Mgr Aurelia Grzmot-Bilska 65
Mgr Aurelia Grzmot-Bilska Pedagog, Bydgoszcz Śródmieście 65 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam:)

Zapotrzebowanie na sen jest cechą indywidualną: są dzieci, które mogą spać bardzo długo, ale są też takie, które nie potrzebują zbyt wielu, długich drzemek i nie śpią długo w nocy. Wydaje mi się, że Pani córeczka budzi się często w nocy, aby ostatecznie zostać zabraną ze swojego łóżeczka i spać razem z mamą;) stąd to częste wybudzanie się, do chwili osiągnięcia celu:)

Wybudzanie się córeczki około 5.00-6.00 rano może być wynikiem wyspania się i gotowości do aktywności, dlatego warto przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość, uświadomić sobie, że taka sytuacja nie jest czymś stałym oraz nauczyć się współdziałać z takim maluchem na swoich zasadach. Można bowiem „dosypiać” z maluszkiem w łóżku bawiąc się w zabawy paluszkowe albo opowiadać ciekawe historyjki lub je czytać. Warto poprosić bliską osobę o opiekę nad malcem w ciągu dnia, aby odespać zarwane noce i niedospane ranki:)

Pozdrawiam

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Niemowlę – Wychowanie dziecka od pierwszych dni pobytu w domu wymaga od rodziców zaangażowania i siły. Niemowlę wymaga stałej opieki, również w nocy. Z początku problemem może się wydawać kąpanie, karmienie i przewijanie dziecka, jednak z czasem we wszystkim nabiera się wprawy.
  • Sen niemowlęcia – Sen niemowlęcia różni się od snu dorosłego człowieka. Często początkujący rodzice nie wiedzą, jak długo ich dziecko powinno spać, jak należy układać noworodka do snu i czy należy je rozbudzać w ciągu dnia, żeby nie dawało tak się we znaki w nocy. Nie należy jednak zmuszać dziecka do snu, bo jak pisał niegdyś Janusz Korczak, „zmuszanie dzieci, by spały, gdy im się spać nie chce, jest przestępstwem, a tablica, która głosi, ile godzin snu dziecku potrzeba, jest absurdem”.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach