10 tydzień ciąży

Witam.
Jestem w 10 tygodniu ciąży, mój płód ma 22,2 mm. Chciałabym się zapytać, czy nie jest on za mały, ponieważ czytałam na internecie, że w tym okresie powinien mieć 30-40 mm? Wiem, że każda ciąża przebiega inaczej, ale chciałabym się upewnić.
Liczę na szczerą odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rzeczywiście wymiar CRL Pani dziecka odpowiada początkowi dziewiątego tygodnia ciąży. Wszystko zależy jednak od tego, na jakiej podstawie szacowany był wiek ciąży. Jeżeli na podstawie daty ostatniej miesiączki, to nie ma żadnego powodu do niepokoju- najprawdopodobniej owulacja się opóźniła o kilka dni i faktyczny wiek ciąży jest niższy niż by wynikało z tej daty. Jeżeli wiek ciąży ustalony jest na podstawie wcześniejszego badania USG, to aktualny wymiar ciąży może świadczyć o jej nieco zbyt wolnym rozwoju. Nie musi tak jednak być, bowiem szacowanie wieku ciąży przez badanie przed siódmym tygodniem obarczone jest dość dużym ryzykiem błędu. Jeśli jednak do takiego zwolnienia rozwoju doszło faktycznie na tym etapie ciąży, to może to świadczyć o wadach zarodka, które mogą skutkować poronieniem. Czasem jednak zdrowe dzieci mają okresy wolniejszego rozwoju, które rekompensują w dalszej części ciąży. Proszę się nie denerwować "na zapas" i być dobrej myśli.

Życzę Pani szczęśliwego rozwiązania i pozdrawiam!