12-13-latek: jaka odpowiednia dieta?

Mam pracę domową na temat diety, zdrowego żywienia itd... Ile posiłków dziennie powinien jeść przeciętny 12-13-latek??? Po ile kalorii??? Czy dieta osób w tym samym wieku, ale z innym wzrostem (np .145 i 155 cm) się różni? jeśli tak, to czy bardzo? I pytanko ode mnie: mam 150 cm i ważę 34 kg, wiem, że to lekka niedowaga, ale ja nie bardzo umiem przytyć. Jem 3-4 posiłki dziennie i do tego dość dużo rzeczy z dużą ilością kalorii (w tygodniu od 1 do 5-6 paczek jakichś chrupków, czasami tak 1-2 razy na tydzień jakieś ciasteczka, żelki, cukierki, słodycze, pizzę, hot-dogi). Rzadko bywam najedzona, a naprawdę jem dużo!!! I nie mam tasiemca!!!!

ponad rok temu

Witam serdecznie,

12-13-latek powinien jeść jak każdy, 4-5 posiłków dziennie. Zapotrzebowanie energetyczne może się znacznie wahać w tym wieku, przeciętnie wynosi ok. 2500-3000 kcal. Zależy to od aktywności fizycznej, wzrostu, szybkości wzrostu, budowy ciała.

Jedzenie fast-foodów, chipsów i słodyczy nie jest najlepszym sposobem na przybieranie na wadze. Są to produkty, które nic nie wnoszą do Twojego organizmu prócz pustych kalorii. Powinnaś spożywać tłuste ryby, orzechy, nasiona, pieczywo, dobrej jakości mięso i przetwory mleczne, wszystko z dodatkiem warzyw i owoców. Dzięki błonnikowi i białku poczujesz się najedzona. Będziesz również miała z czego budować nowe tkanki.

Dodawaj orzechy i suszone nasiona do jogurtów, prażony słonecznik lub pestki dyni do sałatek, sezam do kurczaka. Możesz sobie również od czasu do czasu pozwolić na pełnoziarniste ciasteczka (ale bez przesady), lody, ciasto drożdżowe. Unikaj jednak wysoko przetworzonej żywności i napojów typu coca-cola.

Pozdrawiam.