13 dni przerwy w braniu tabletek - co powinnam zrobić?

Witam, mam pytanie. Co zrobić, gdy zamiast 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek zrobiłam przerwę 13-dniową? Czy mogę od razu wziąć tabletkę i nie robić kolejnej 7-dniowej przerwy, czy czekać aż do miesiączki? Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Przyjmując preparaty hormonalne, powinno się je przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta, które zamieszczone są na ulotce. Oznacza to przyjęcie 21 tabletek, a następnie zrobienie 7-dniowej przerwy, podczas której wystąpi krwawienie z odstawienia. Przedłużenie przerwy do 13 dni powoduje zniesienie skuteczności antykoncepcyjnej oraz powrót płodności. Jeżeli chce Pani ponownie rozpocząć antykoncepcję, musi Pani poczekać do pierwszego dnia kolejnej miesiączki. Tylko wtedy pełna skuteczność rozpocznie się wraz z przyjęciem pierwszej tabletki.