13 lat, 40 kg wagi i 162 cm wzrostu: czy moja waga jest prawidłowa i ile jeszcze mogę urosnąć?

Płeć: kobieta. Wiek: 13 lat. Waga: 40 kg. Wzrost: 162 cm. Wcześniej stosowałam dietę. Polegała na niejedzeniu niczego do 12:30, a później na obiad jadłam pół łyżki zupy, a po południu pół kanapeczki z masłem. Kolacji nie jadłam i nie jadam. Zwykle nie chudłam więcej niż 1 kg. No i jeszcze raz zdarzyło mi się wymuszać wymioty. Teraz nie stosuję żadnych diet, ale ćwiczę pilates i fitness. Mam dwa pytania do Pani. Czy moja waga jest prawidłowa (ważę 40 kg przy wzroście 162 cm) i ile jeszcze mogę urosnąć (jestem normalnej budowy)?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam!

Objawy, o których piszesz są niestety niepokojące i wskazują na nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz zaburzone podejście do jedzenia. Twój wskaźnik masy ciała BMI (ang. body mass index), czyli masa ciała podana w kilogramach podzielona przez wzrost podany w metrach i podniesiony do kwadratu, wynosi 15,24 i wskazuje na dużą niedowagę. Przy wzroście 1,62 m powinnaś ważyć co najmniej około 50 kg, by można było uznać Twoją wagę za pozostającą w normie.

To, ile możesz jeszcze urosnąć, zależy przede wszystkim od uwarunkowań genetycznych - od tego, jak wysocy są Twoi rodzice - i od hormonu wzrostu, czyli somatotropiny.

Radziłabym udać się na konsultację do psychologa, bo symptomy, o których napisałaś mogą wskazywać na anoreksję. Spadek wagi, brak przybytku masy ciała, unikanie tuczących potraw, zaburzony obraz własnego ciała i intensywne ćwicznia gimnastyczne wpisują się w katalog objawów charakterystycznych dla jadłowstrętu psychicznego.

Pozdrawiam ciepło