14-godzinna przerwa przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam. Zapomniałam o przyjęciu 19 tabletki preparatu 2-składnikowego. Przerwa wyniosła 14 godzin. Po przyjęciu zapomnianej tabletki dokończyłam opakowanie. Obecnie jestem w trakcie 7-dniowej przerwy. W okresie miesiąca przed zapomnieniem tabletki i do dnia dzisiejszego nie miałam kontaktów seksualnych. Czy rozpoczynając nowe opakowanie, tak jak zawsze w poniedziałek po 7-dniowej przerwie gwarantuje zachowanie skuteczności antykoncepcji? A może odstawić pigułki, zrobić miesięczną przerwę i rozpocząć nowe opakowanie z 1 dniem naturalnego krwawienia?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Nie ma potrzeby wykonywania miesięcznej przerwy. Co prawda działanie antykoncepcyjne nie będzie pełne, ale tylko przez pierwsze 7 dni regularnego stosowania tabletek (w tym czasie konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie tj prezerwatywa).

Na przyszłość proponuję w takiej sytuacji zapoznać się z zaleceniami producenta, gdyż Pani postępowanie było niewłaściwe i mogło spowodować zajście w ciążę (na szczęście nie miała Pani w ostatnim czasie stosunku). Informacje znajdzie Pani na opakowaniu tabletek oraz w ulotce.