15-latka chcąca pozbyć kilka kg?

Mam 15 lat, 159cm wzrostu i ważę 58-9kg. Stwierdzono u mnie niedoczynność tarczycy jakiś miesiąc temu. Wiem, że moja waga nie jest za duża, niektórzy nawet twierdzą że w normie.. Ale chciałabym ją troszkę zmniejszyć.. Choćby do 52-3kg do wakacji.. Chciałabym otrzymać jakieś skuteczne rady i za wszystkie bardzo dziękuję

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Rzeczywiście Twoja masa ciała jest w normie, gdyż BMI wynosi 22,92 i znajduje się blisko 75 percentyla. Zakres do 90 percentyla jest uważany za normę.

Jeżeli jednak chcesz popracować nad swoim ciałem, w pierwszej kolejności powinnaś podjąć aktywność fizyczną. Postaraj się przeznaczyć na sport więcej czasu niż spędzasz na lekcjach w-f.
Niedoczynność tarczycy predysponuje do tycia, jednak odpowiednia i zdrowa dieta pomoże Ci z tym walczyć.
Postaraj się spożywać pełnoziarniste produkty zbożowe (ciemne pieczywo, grube kasze, płatki owsiane, żytnie, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty), mleko i przetwory mleczne bez cukru, warzywa, owoce, chude mięso, ryby morskie, jaja.
Pamiętaj aby unikać takich produktów jak białe pieczywo, słodycze, płatki kukurydziane i inne śniadaniowe, gazowane i słodkie napoje, chipsy, paluszki, zapiekanki, hamburgery, kebaby, frytki i inne produkty typu fast-food. Zastąp wodą soki owocowe. Postaraj się nie dodawać cukru do napojów.
Przy twojej chorobie wskazane jest spożywanie ryb morskich i dodawanie olejów roślinnych np. do sałatek (ale pamiętając aby były to umiarkowane ilości). Ponadto wskazane jest unikanie nasion roślin strączkowych.
Unikaj smażonych, tłustych produktów. Lepszymi technikami kulinarnymi jest gotowanie, gotowanie na parze lub pieczenie pod przykryciem.

Pozdrawiam