166 cm i 75 kg co robić? Pomocy!

Jak sami wiecie przy takiej wadze trudno nie prosić o pomoc. Mam 14 lat i 75kg. No i 166 cm nie mogę przestać jeść nie mogę wytrwać w diecie. O słodyczach nie wspomnę ćwiczyć mogę ale nie za długo bo zaraz padam. Jaką dietę mogę stosować...? a czy nie jedzenie w ogóle słodyczy daje rezultaty chodzi o kg. Czy przez odrzucenie słodyczy mogę schudnąć? Pomocy! Proszę.
KOBIETA, 14 LAT ponad rok temu

Zanim zaczniesz odchudzanie

Nadejście wiosny i zbliżające się lato stają się motywacją wielu osób do zrzucania nadprogramowych kilogramów. Baszar El-Helou z Pracowni dietetycznej WANILIA, opowiada o tym, jakie kroki należy podjąć, by odchudzanie nie wyrządziło naszemu organizmowi negatywnych symptomów.

Witaj,

Twoja waga jest rzeczywiście za wysoka. Przy tak dużej ilości zbędnych kg najbardziej korzystne byłoby pozbywanie się ich pod okiem dietetyka, który napisałby plan specjalnie dla Ciebie. Spróbuj więc umówić się na wizytę.

Jeżeli jednak w tej chwili nie jest to możliwe to proponuję, abyś przeanalizowała swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe, porównała je ze "zdrowymi" i wprowadziła zmiany.

W zdrowym racjonalnym pozbywaniu się kg bardzo ważne są posiłki częste, a małe. Błędem jest głodzenie się, więc absolutnie nie powinnaś "przestawać jeść". Na pewno eliminacja słodyczy jest niezbędna, ale tylko to nie wystarczy.

Główne zasady, które powinnaś wprowadzić:
1. jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie, o tych samych porach. Optymalne przerwy pomiędzy posiłkami - 3 godziny (minimum 2 godziny, maksimum 4-5 godzin). Koniecznie zaczynaj dzień od śniadanie, nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Kolację (lekką) zjedz 2-3 godziny przed snem. Posiłki powinny być częste, ale niewielkie. Przeciwwskazane jest podjadanie. Na pewno na początku będzie to trudne dla Ciebie, ale po niedługim czasie Twój organizm przyzwyczai się.
2. wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia (link w załączeniu
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...). Zwróć uwagę na to, aby z produktów zbożowych wybierać tylko pełnoziarniste (to może pomóc w przezwyciężeniu ochoty na słodycze). Warzywa możesz jeść bez ograniczeń (z wyjątkiem ziemniaków, gotowanej marchewki, gotowanych buraków). Owoce - ok. 300 g dziennie (to mniej więcej tyle co 2 średnie jabłka). Mleko i przetwory mleczne - wybieraj te z ograniczoną zawartością tłuszczu). Jedz chude mięso (z umiarem), ryby (zaleca się 2 razy w tygodniu), jaja, warzywa strączkowe. Z olejów wybieraj oliwę z oliwek i masło, ale tłuszcze spożywaj z umiarem.
3. wyeliminuj ze swojej diety produkty niepożądane tj. fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), słodycze i pieczywo cukiernicze w tym drożdżówki, słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smażone potrawy, szczególnie te panierowane. Ogranicz spożycie soli.
4. pij dużo wody - minimum 1,5-2 l dziennie
5. dobrze się wysypiaj
6. koniecznie zwiększ aktywność fizyczną. Nie muszą to być wyczerpujące ćwiczenia. Wybierz ruch, który lubisz - może to być taniec, basen, szybki marsz, rowerek stacjonarny, łyżwy itp. Chodzi o to, żebyś codziennie minimum pół godziny poświęciła na ruch, lepiej godzinę. Możesz oczywiście na początku możesz być w ruchu krócej, ale zwiększaj ilość czasu co 1 - kilka dni. W aktywności kluczowa jest systematyczność.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia!
Agnieszka Kuczewska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty