22-miesięczny syn je w nocy i miewa ataki histerii

Witam!

Jestem mamą 22-miesięcznego Karola. Syn od urodzenia nie przespał jeszcze ani jednej nocy. Budzi się min. dwukrotnie na jedzenie. W ciągu dnia je normalnie  - śniadanie, II śniadanie, obiadek, podwieczorek, na kolację kanapkę lub kaszkę- ok. godz. 20.00 idzie spać - z reguły zasypia bez problemu u siebie w pokoju, we własnym łóżeczku. Za ok 3,4 godziny budzi sie ponownie na tzw. mleczko. Dostaje ok. 240 ml mleka zagęszczonego kaszką. Za kolejne 3,4 godz. powtórka... Próbowaliśmy już wszystkiego... Przeczekać, dać sie napić - wypije butlę herbatki i budzi się za pół godziny... Rezultat przynosi tylko i wyłącznie danie mu "flaszki", wypije, odwraca się na drugi bok i 3,4 godziny spokoju. Co robić, żeby w końcu noce były przespane, a maluch nie budził się na jedzenie?!

Kolejnym problemem od ok. 3 tygodni są jego nocne histerie. Budzi się - mruczy po swojemu - pytamy czy chce mleczko - odpowiada twierdząco - po czym kiedy dostaje butelkę, wpada w szał. Rzuca się po łóżku, bije, krzyczy ile sił, płacze, woła "mama"! Kiedy pytamy, czy chce, żeby go przytulić, krzyczy, że nie! Czy chce iść do nas "nie", czy coś go boli "nie"!, czy chce mleczko "nie"! Dziś w nocy sytuacja trwała prawie 1,5 godz., po czym wziął mleko, wypił i zasnął. Czy może być to tzw. bunt dwulatka? Skąd takie napady złości w środku nocy? I jak sobie z tym radzić?

Pozdrawiam, Bezsilna i kochająca mama.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Problemy ze snem Pani syna najprawdopodobnie związane są z tzw. złym przyzwyczajeniem. Jeśli nie towarzyszą temu objawy niepokojące jak gorączka, nadmierny płacz, prężenia, skargi na bóle i inne tego typu, nie ma powodu do niepokoju.

Odnośnie "histerii", które Pani opisuje, rzeczywiście mogą one odpowiadać tzw. buntowi dwulatka lub, jak to niektórzy nazywają, fazie zaprzeczania.

Mimo wszystko uważam, że należy skonsultować tę sytuację z lekarzem pediatrą/rodzinnym, który może zbadać dziecko i zebrać dokładny wywiad. Jeśli lekarz pediatra wykluczy przyczyny organiczne zaburzeń snu, polecam konsultację u psychologa dziecięcego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.