25 kilogramowa nadwaga

Mam na imię Ania i mam 18 lat. Mam nawagę w wysokości 25 kg. Mam 170 cm. Czy warto zacząć biegać np. co drugi dzień przez dwa miesiące? Czy w ten sposób schudnę? Czy jeśli będę jeść połowę to coś da? Pierwszy raz się odchudzam. Bardzo mi zależy.

Agata Zmorkowska Dietetyk, Poznań

Witam,
Zaleceniem dla Pani przy wprowadzaniu diety odchudzającej będzie w pierwszej kolejności wyregulowanie metabolizmu- regularne spożywanie posiłków w określonych porach, zmniejszenie kaloryczności- unikanie potraw smażonych, tłustych., wykluczenia słodyczy.Należy również uzupełnić dietę w regularne spożywanie wody mineralnej niegazowanej w ilości min.1,5 l dziennie. Wprowadzenie aktywności fizycznej jest jak najbardziej dobrym pomysłem, pozwoli na szybsze efekty wprowadzanej diety.
Pozdrawiam,
Agata Zmorkowska

Witam serdecznie Aniu,
jesli chodzi o Twoje odchudzanie to powinna być sprawa dobrze przemyślana, tak żebyś osiągnęła swój cel czyli wagę do której dązysz.
Powinnaś mieć dietę redukcyjną indywidualnie dopasowaną do Ciebie ,dobrze zbilansowaną, tak żebyś traciła 1 kg tygodniowo średnio ponieważ większe spadki wagi nie zawsze są dobre bo po zakończeniu kuracji mogą prowadzić do efektu jo-jo a tego chcesz z pewnością uniknąc.Dieta powinna stać się dla Ciebie stylem życia i wtedy nie będzie ryzyka powrotu do dawnej wagi.Do diety powinny dojśc ćwiczenia.Na początek możesz wykonywać je w domu do tego wychodzić na dłuższe spacery lub trucht.W mairę utrary wagi włączyłabym trudniejsze ćwiczenia tak aby ciało stało się jedrniejsze gdy będzie traciło na wadze , by skóra nie pozostała mało jędrna.
Chętnie pomogę Ci w ułożeniu jadłospisu i dobraniu odpowiedniej formy ruchu.
Proszę o kontakt prywatnie.
Pozdrtawiam,
Ania Zientalska
nr tel 666 614 666
e-mail: anna_zientalska@op.pl
www.euforiasalon.com.pl

Szanowna Pani,

Redukcję masy ciała warto rozpocząć od porządków w swoim sposobie odżywiania. Ważne, aby podzielić całodzienną rację pokarmową na pięć małych posiłków jedzonych w niewielkich odstępach czasu (3-4 godz.). I śniadanie powinno być jedzone do godziny po przebudzeniu, ostatni posiłek nie później niż 4 godziny przed położeniem się spać. Z diety warto całkowicie wykluczyć: słodycze, słodkie napoje, słone przekąski, alkohol, jedzenie typu fast-food, czy gotowe posiłki przeznaczone do odgrzania. W każdym Pani posiłku powinien znaleźć się jakiś dodatek owocowy lub warzywny w postaci całego owocu/warzywa, sałatki, soku lub zupy. Zapewni to sporą ilość witamin, składników mineralnych i błonnika w diecie dającego uczucie sytości. Ponad to w Pani diecie nie powinno zabraknąć: pełnoziarnistych produktów zbożowych (polecam kasze gruboziarniste), chudego nabiału (sery twarogowe, serki wiejskie, jogurty naturalne itp.), ale także jaj i ryb. Ważna jest także odpowiednia ilość płynów, najlepiej około 2 litrów na dobę.

Aktywność fizyczna powinna być nieodłącznym elementem każdej kuracji mającej na celu redukcję masy ciała. Zważywszy jednak, iż jest Pani kobietą wysokiego wzrostu i ma Pani stosunkowo dużą nadwagę, nie polecałabym biegania jako idealnej formy ruchu dla Pani.

Jogging może bowiem grozić Pani kontuzją, która wykluczy jakąkolwiek aktywność fizyczną. Polecaną formą ruchu byłyby raczej ćwiczenia mniej obciążające stawy: pływanie, ale także jazda na rowerze eliptycznym (typu orbitrec) lub marsze albo nordic walking. O bieganiu pomyślałabym w momencie, kiedy nadwaga obniży się do poziomu niższego niż 10 kilogramów. Wówczas jogging nie będzie przeciążał Pani stawów i stanie się bardzo pożądaną formą aktywności przynoszącą oprócz pozytywnego wpływu na sylwetkę, wymierne korzyści zdrowotne.

Pozdrawiam,
Dietetyk,
Ewa Myszka

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Proszę jeść mniej, ale nie mniej niz wynosi Pani PPM czyli podstawowa przemiana materii. Sport prosze włączyć do codziennego trybu dnia im wiecej tym lepiej. Schudnie Pani na pewno.

Dzień dobry Aniu!
Jeżeli chcesz schudnąć to zacznij najpierw od zmiany nawyków żywieniowych. Napisz mi co i w jakich porach jesz. Mój mail to annakuczkin@gmail.com
Jeżeli masz nadwagę 25 kg to bieganie nie będzie najlepszą formą aktywności fizycznej, z tego względu, że będziesz miała za duże obciążenie na stawy. Lepiej jest chodzić na basen (jeżeli nie umiesz pływać to może być aerobik w wodzie).
Pozdrawiam!

Witaj Aniu. Najlepiej na początek zacząć tylko od zmiany ilościowej jedzenia, a jak schudniesz 5-10 kg, to wtedy zachęcam do biegania. Bieganie przy większej nadwadze nie jest wskazane, ponieważ za bardzo obciąża stawy. Lepiej zacząć łagodniej od szybkiego marszu 1-2 razy w tygodniu przez około 40 minut. Skoro jeszcze nigdy nie stosowałaś żadnej diety, to możesz zacząć od prostych zasad, czyli 5 posiłków dziennie, co 3 godziny, a ostatni 3 godziny przed snem (ale nie później niż 20:00). Spróbuj jeść po prostu troszkę mniej i wyeliminować wszelkiego typu podjadanie, słodycze, czy słodkie napoje. Nie polecam się głodzić :) Lepiej tracić na wadze wolniej, niż schudnąć szybko, a potem mieć efekt jojo. Polecane tempo chudnięcia to 0,5-1 kg / na tydzień. Życzę powodzenia!