25 tydzień - ciemno biały śluz

Witam serdecznie. Dziś zdarzyło mi się, że wypłynęły ze mnie wody płodowe lecz nie jestem tego pewna na 100%. Dodam, że śluz jest ciemno biały czy to jest coś niepokojącego? Liczę na szybką odpowiedź

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli obserwowana przez Panią wydzielina ma białe zabarwienie, to najprawdopodobniej jest to po prostu śluz szyjkowy, którego ilość jest w czasie ciąży fizjologicznie zwiększona (chyba że jest on cuchnący, wtedy należy się udać do lekarza, gdyż najpewniej doszło do zakażenia dróg rodnych). Płyn owodniowy ("wody płodowe") jest w warunkach prawidłowych wodnisty i całkiem przejrzysty.

Jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości, czy doszło do pęknięcia pęcherza płodowego i sączenia się płynu, proszę udać się na ginekologiczną izbę przyjęć lub kupić w aptece specjalne wkładki do sprawdzenia, czy jest to rzeczywiście ten płyn (te ostatnie jest jednak dość trudno dostać).

Proszę pamiętać, że takie przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego to poważne powikłanie ciąży, wymagające obserwacji, a czasem nawet hospitalizacji do końca ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!