28-miesięczne dziecko nie mówi

Mój syn ma 28 miesięcy i jeszcze nie mówi. W domu używa się 3 języków: polskiego, albańskiego i angielskiego. Adrian komunikuje się poprzez pokazywanie palcem na dany przedmiot albo używa ręki dorosłej osoby, najczęściej rodziców żeby włączyć np. komputer. Mało się bawi zabawkami. Bardzo lubi wszelkiego rodzaju zabawy typu włączanie - wyłączanie, otwieranie i zamykanie drzwi. Uwielbia czytanie książek. Jest bardzo radosnym dzieckiem. Lubi przebywać wśród dzieci, ale ma swoje ścieżki. Czasem wydaje mi się, że nie wie jak nawiązać z dziećmi kontakt. Na placu zabaw będzie innych obserwował, będzie się śmiał, przyglądając się wygłupom innych dzieci, ale brak mu spontaniczności w nawiązaniu kontaktów. Potrafi odpychać dzieci, które np. podeszły do jego ulubionej ślizgawki. Adrian lubi się do nas rodziców przytulać, sam też nas przytula, kiedy zobaczy, że ja płaczę albo jestem zdenerwowana, albo gdy narozrabia i podniosę na niego głos. Dziecko potrafi pokazać księżyc na obrazku, na niebie, ale nie pokaże własnego oka. Bardzo martwię się o syna i nie wiem jak najlepiej mu pomoc.

Proszę o radę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Rozwój dziecka przebiega według pewnych stałych fazach, choć każde dziecko przechodzi je indywidualnie. Do prawidłowego rozwoju malucha niezbędny jest pewien zasób pojęć, który zna i rozumie i który może rozwijać. W  przypadku takiego malucha może pojawić się problem, który język jest dominujący w komunikacji, stąd najpewniej synek wskazuje rączką co chce albo prowadzi Panią w określone miejsce, aby w ten sposób dać wyraz swoim potrzebom i oczekiwaniom.

Trudności w braku rozwoju mowy mogą być spowodowane czynnikami medycznymi i warto, aby dziecko skonsultował na przykład neurologopeda i laryngolog. Proponuję również wizytę u psychologa dziecięcego, aby omówił z Panią prawidłowości rozwojowe typowe dla wieku dziecka oraz pokazał jak rozwijać umiejętności synka, jak radzić sobie z jego emocjami, jak spędzać wspólnie czas i jak i w co się można bawić z takim maluchem.

Pozdrawiam.