28. tydzień ciąży - czy mam cukrzycę ciążową?

Witam. Jestem w 28. tygodniu ciąży i robiłam test obciążenia glukozy 75 g. Wyniki wyglądają następująco: na czczo 68 mg/l; po 1 godz. 145 mg/l; po 2 godz. 142 mg/l. Mój lekarz wysyła mnie na konsultację do diabetologa. Czy wyniki sugerują cukrzycę ciążową? Dodam, że jest to moja trzecia ciąża, w poprzednich wszystko było ok. Jem bardzo dużo owoców sezonowych. Czy to miało wpływ na wyniki? Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Przesiewowy test w kierunku cukrzycy ciężarnych przeprowadza się standardowo między 24. a 28. tygodniem ciąży. Polega on na obciążeniu 50 g glukozy i pomiarze glikemii po godzinie. Prawidłowy poziom wynosi poniżej 140 mg/dl. Pacjentki z wyższym stężeniem są kierowane do dalszej diagnostyki - wykonywany jest test obciążenia 75 g glukozy i pomiar glikemii w 2. godzinie. Potwierdza on bądź wyklucza rozpoznanie i w zależności od wyniku wdrażane jest postępowanie.

Nieprawidłowy wynik w teście obciążenia 75 g glukozy to 140 mg/dl w 2. godzinie testu.

Celem leczenia ciężarnych z cukrzycą ciążową jest zapobieganie niekorzystnym następstwom u płodu oraz u ciężarnej (wielowodzie, uraz okołoporodowy, makrosomia płodu, niedojrzałość płodu, obumarcie wewnątrzmaciczne; u matki - nadciśnienie tętnicze, nawracające zakażenia układu moczowego, cukrzyca po porodzie).

Leczenie polega głównie na edukacji i zastosowaniu odpowiedniej diety. Pacjentki pozostają pod ścisłą kontrolą poradni diabetologicznej. Jeżeli modyfikacje w obrębie trybu życia nie przynoszą skutku - wdraża się insulinoterapię.

Pozdrawiam serdecznie!