28 tydzień ciąży: żółta wydzielina, a prawidłowe ph.

Witam. Jestem w 28 tygodniu ciąży. Ilość wydzieliny jest zwiększona, ale trochę niepokoi mnie jej żółtawa barwa. Raz upławy są białawe, raz mają żółty odcień. Nie odczuwam żadnego dyskomfortu w postaci swędzenia, pieczenia, bólu. Na wizytach kontrolnych mam sprawdzane ph za pomocą papierka i wszystko jest ok, ale czy mimo to, może to świadczyć o infekcji lub zakażeniu jakimiś grzybami? Czy papierek wystarcza, aby to wykluczyć? O ile dobrze pamiętam, przed ciążą chyba też to było, a mianowicie na wargach, takie podskórne grudki, są wyczuwalne, ale nic się z nimi nie dzieje, nie sączy, nie swędzą itp. Czy to normalne? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Magda.

Dzień dobry!
Żółtawa wydzielina może świadczyć o zakażeniu bakteryjnym. Może Pani poprosić ginekologa o wykonanie posiewu z pochwy lub kanału szyjki macicy.
Grudki na wargach mogą być objawem zakażenia mieszków włosowych, choć zazwyczaj dają objawy stanu zapalego.
z poważaniem