Zaburzenia miesiączkowania po rezygnacji z tabletek antykoncepcyjnych

3,5 roku temu zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne Logest, ale w związku z plamieniami międzymiesiączkowym podczas brania tabletek (występujących już po zażyciu pierwszych 3 opakowań) lekarz zalecił zmianę tabletek na Femoden. Przez pierwsze kila miesięcy wszystko było dobrze, po czym problem wrócił. Wówczas lekarz przeprowadził badania, które wyszły prawidłowo i polecił odstawienie tabletek na pół roku. W trakcie 6 miesięcy po odstawieniu tabletek miałam regularne cykle 28-30 dni, bez plamień, więc lekarz przepisał Nuvaring, który po kilku miesiącach musiałam zmienić pod nadzorem innego lekarza na tabletki Cilest, gdyż wyjechałam za granicę i tam Nuvaring nie był dostępny.

Po roku przyjmowania tabletek Cilest (żadnych plamień międzymiesiączkowych) postanowiłam zrezygnować z tabletek hormonalnych i pojawił się problem - krwawienie z odstawienia pojawiło się normalnie po 2 dniach od przyjęcia ostatniej tabletki z ostatniego opakowania, jednak kolejna miesiączka pojawiła się nie po ok. 28 dniach, a po 12 (krwawienie dość intensywne przez 6 dni). Kolejna miesiączka pojawiła się po 18 dniach od poprzedniej (krwawienie dość intensywne przez 6 dni). Nie wiem czy powinnam się niepokoić, czy jest to objaw normalny dla organizmu, który dochodzi do siebie po kilku latach zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Proszę o radę.

Lek. Marta Hat

Witam! Nieregularne cykle po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, zwłaszcza jeżeli stosowała Pani antykoncepcję hormonalną przez dłuższy okres czasu są rzeczą normalną. Najczęściej występuje wydłużenie cyklu, jednak zdarzają się także takie sytuacje jak w Pani przypadku. Nieregularne cykle mogą trwać kilka miesięcy, do pół roku zwykle samoistnie ulegają wyregulowaniu. W przypadku krótkich cykli miesiączkowych i obfitych krwawień istnieje ryzyko wystąpienia anemii z niedoboru żelaza z powodu nadmiernej utraty krwi. Jeżeli sytuacja będzie się powtarzać należy udać się do ginekologa - czasem w takich przypadkach jest konieczna farmakologiczna regulacja długości cyklu. Pozdrawiam serdecznie!