36 tydzien ciąży a paciorkowiec

Witam, jestem w 36 tygodniu ciąży i 4 lutego otrzymałam wynik z wymazu z pochwy. Okazało się, że mam paciorkowca Streptococcus agalatiae. Dziś byłam w szpitalu i pytałam lekarza, jaki lek mi podadzą. Okazało się, że przy porodzie penicylinę, ale chciałabym prosić bardzo o odpowiedź i konsultację, czy ten lek nie wywoła wstrząsu przy porodzie? Jeżeli kiedyś miałam wstrząs anafilaktyczny po podaniu dożylym penicyliny, to czy teraz istnieje możliwość, żeby wstrząs się powtórzył po podaniu dożylnym i czy w zamian można zastosować jakiś inny lek na paciorkowca przy porodzie? Czy dziecko, jeśli też podadzą penicylinę, też może dostać wstrząsu, czy powinnam może być już teraz leczona? Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Infekcja paciorkowcem Streptococcus agalactiae jest groźna przede wszystkim dla dziecka. Uznaje się, że do zakażenia dochodzi dopiero po pęknięciu pęcherza płodowego, dlatego też profilaktyka będzie podana dziecku i Pani dopiero przy porodzie.

W związku z tym, że w wywiadzie ma Pani uczulenie na antybiotyki beta-laktamowe (do nich należy penicylina), nie może Pani mieć podanego tego antybiotyku. Koniecznie przy każdej wizycie u jakiegokolwiek lekarza, a także przy przyjęciu do szpitala, proszę informować o tym uczuleniu. W tym przypadu dostanie Pani inny antybiotyk działający przeciwko tej bakterii. Prawdopodobnie dziecko również. Proszę być dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.