38. tydzień ciąży według OM i 36. tydzień według wymiarów USG główki

dzień dobry. Według OM jestem w 38 tygodniu ciąży według wymiarów usg główki 36 tydzień. Co to oznacza i czy mam się martwić? Dadam,że za każdym razem aparat usg pokazuje,że rozmiar główki jest mniejszy do tygodnia ciąży

Robert Markowski Ginekologia

Szanowna Pani , czas trwania ciąży jest niezmienny. Ocena wielkości dziecka jest oparta najczęściej na czterech pomiarach ( nie tylko pomiar główki). Dzieci , w terminie porodu rodzą się w wadze od 2,5 kg do 4,5 kg , a najwięcej w wadze średniej 3,4 kg. Tak więc każdej wadze towarzyszą określone pomiary. Pani wynik - nic więcej nie znaczy. Aby sprawdzić dobrostan dziecka należy wykonać inne badania- np. KTG