4,5-letni związek i rozstanie

2 tygodnie temu rozstaliśmy się z chłopakiem, byliśmy razem 4,5 roku. Była to relacja bardzo zażyła, spędzaliśmy ze sobą każdą wolną chwilę, jednak ostatnio on zaczął się nieco oddalać, a ja niestety na siłę parłam w jego stronę. Rozstaliśmy się w bardzo przyjacielskich stosunkach, powiedział, ze mogę na niego liczyć w każdej chwili, ale potrzebuje odnaleźć siebie samego (mamy 19 lat) w samotności. Widzę i rozumiem już wszystkie nasze błędy, czy mogę coś zrobić żeby wrócił czy pozostaje czekać?

Witam,

Z Pani opisu wynika, że partner potrzebuje czasu i przestrzeni. W moim odczuciu to jest najlepsze, co Pani może mu dać, dbając jednocześnie by był między Wami kontakt (np. poprzez telefon czy przyjacielskie wyjścia do kina). Warto też mieć na uwadze, że partner może wybrać inną drogę.

Pozdrawiam
Ewa Czernik

Naprawianie błędów i zmiana na pewno przyniosą korzyść Pani. Będą także działaniem, które pozwoli przetrwać początkową "pustkę" po rozstaniu. Ważne jednak, by bardziej zrobiła to Pani dla siebie niż dla partnera (wówczas będzie Pani miała poczucie sukcesu niezależnie od stanu powrotu relacji). Będzie to także stanowiło dobra bazę dla przyszłych relacji.
Jeśli wspomniane przez Panią błędy były głębokie i poważne, warto przemyśleć spotkanie z psychologiem.