4-latek nie chce jeść - czy to może być anoreksja?

Witam! Jestem mamą Krzysia, 4-letniego chłopczyka. Moje dziecko często zapadało w bieżącym roku na infekcje. W związku z tym podawałam mu wiele lekarstw. Nie wszystkie mu smakowały. Zmusiłam go do połknięcia nielubianego lekarstwa. Moje dziecko zwymiotowało. Trwało to kilka dni. Teraz nic nie chce jeść. To już trzeci dzień jak nie je. Za każdym razem mówi, że nie może, bo będzie bekało, i że zwymiotuje. Dziecko po ugryzieniu jedzenia wszystko wypluwa. Nie pomagają żadne proźby ani grożby. Byłam już z nim u pediatry i u lekarza hematolaga. Nic nie pomaga. Jestem bezradna, nie wiem co robić i do kogo się udać o pomoc. Boję się, że jak to dłużej potrwa, to Krzyś wyląduje w szpitalu. Proszę, błagam o pomoc. Dzisiaj jest sobota. Moje dziecko przebywa w szpitalu. Lekarze próbują mu pomóc. Nie wiem na ile skutecznie. Co robić?

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani!

Bardzo dobrze, że synek jest w szpitalu pod opieką specjalistów. Proszę mieć do nich zaufanie i nie obwiniać siebie o niewłaściwe postępowanie z dzieckiem. Pani synek nie jest anorektykiem, ale odmawia jedzenia pod wpływem przyjmowanych leków, do których nabrał wstrętu, mogły one również podrażnić śluzówkę żołądka itp. Prośby i groźby niewiele pomogą, ponieważ organizm dziecka protestuje przed podaniem mu czegokolwiek do zjedzenia, a dziecko czuje naturalny wstręt. Nic na siłę. Proszę się nie martwić, ponieważ dziecko jest pod opieką lekarzy.

Po powrocie ze szpitala proponowałabym Pani przygotowanie posiłku, które dziecko lubi oraz zadbanie o ładne nakrycie oraz o apetyczny wygląd jedzenia. Zachęcam również do zapoznania się z poniższym artykułem:
http://jejpsyche.pl/co-zrobic-kiedy-dziecko-nie-chce-jesc

Proszę być dobrej myśli! Serdecznie pozdrawiam